Fashion Lifestyle

Pse do ‘çmendemi’ pas ngjyrave këtë pranverë…

E ardhmja është e ndritshme. Shkëlqim verbues, inkandeshentë. Ky është mesazhi që vjen nga dizajnerët më me ndikim të veshjeve për meshkuj, të cilët kanë ‘gozhduar’ ngjyrat me koleksionet e tyre SS22. Dhe sa ngjyra të gjalla janë. Nga ngjyra vjollcë në Valentino tek e verdha e topit të tenisit në Prada dhe jeshile në Louis Vuitton, është një paletë që nuk do të dukej e pavend në një set të edicionit special të stilolapsave të theksuar Stabilo.

Është joshëse të shkumësosh këtë shpërthim të papritur ngjyrash deri në një lloj euforie post-pandemike, një nevojë urgjente për vetë-shprehje krijuese pas muajve të kaluar të bashkuar në një izolim të zymtë. Dhe me siguri ka disa të vërteta për këtë. Vlen të theksohet se ndërsa këto veshje janë të disponueshme për t’u blerë tani, ato fillimisht u zbuluan për publikun në verën e vitit 2021, kur ne po hidhnim hapat tanë të parë paraprakisht nga hijet e COVID. Ishte një kohë çlirimi, rilidhjeje dhe gëzimi i shfrenuar, kur veshja me të gjitha ngjyrat e ylberit dukej si gjëja e duhur për të bërë.

Por kjo është larg nga e gjithë tabloja. Hiqni një hap prapa dhe do të vini re një tendencë më të gjerë për ngjyrat e theksuara që po zhvillohet për disa sezone tani, pasi u nxit për herë të parë nga Bottega Veneta në fund të vitit 2020 kur prezantoi koleksionin e saj SS21, i cili paraqiste pamjen e parë të një ‘Kermit’, nuanca e gjelbër Frog tani njihet thjesht si Bottega Green. Ndarëse në fillim, kjo ngjyrë e dua u aplikua në gjithçka, nga rrobaqepësia deri te çizmet e gomës dhe rrobat prej pambuku. Në një lëvizje që i bëri jehonë strategjisë së markës së Tiffany & Co, markës ikonë të bizhuterive me nuancën e saj të nënshkrimit të ngjyrës blu, Bottega Green madje u shfaq në paketimin e markës.

Vënia e peshës së markës së saj pas kësaj ngjyre mund të dukej një veprim i rrezikshëm në fillim, por doli të ishte një sukses i madh. Nuanca e gjelbër e pamundur për t’u injoruar e Bottega Veneta ishte ngjyra e padiskutueshme e vitit 2021 dhe e çoi këtë markë dikur të nënvlerësuar italiane në majat e listave të modës, duke e bërë një yll të drejtorit të saj krijues në atë kohë, Daniel Lee, eksperimentet e të cilit me ngjyrat përcaktoi një plan për suksesin që markat e tjera tani duken të etur për ta ndjekur.

Këto marka nuk janë tërhequr vetëm nga skajet progresive të botës së modës, por nga i gjithë spektri. Krahas koleksioneve nga stilistë që shtyjnë kufijtë si Matthew Williams i Givenchy dhe i ndjeri Virgil Abloh i Louis Vuitton, do të gjeni përdorim të guximshëm të ngjyrës në koleksione nga stilistë si Ermenegildo Zegna.

Shpesh ndodh që tendencat ekzistojnë kryesisht, nëse jo tërësisht, në mendjet e gazetarëve të modës, por ajo që është e jashtëzakonshme në trendin e ngjyrave të ndezura është se mund ta shihni atë duke ndodhur në jetën reale. Çfarë e nxit këtë ndryshim? Pjesërisht, kjo mund të shpjegohet nga modelet tona të punës në ndryshim. Ky ndryshim, i turbo-karikuar nga pandemia, është shoqëruar me një rënie të veshjeve të biznesit të korporatave.

Në hapësirën e lënë nga mungesa e tij, një individualitet i ri ka filluar të lulëzojë. Ashtu si kostumi gri ishte për shumë vite një simbol i konformitetit të korporatës, kështu që tani një ngjyrë e ndezur është një mënyrë e shkëlqyer për t’u dalluar. Ndoshta edhe më ndikues sesa ndryshimi i fytyrës së punës, megjithatë, është ndikimi në rritje i mediave sociale dhe kulturës së të famshmëve. Në një hapësirë ​​gjithnjë e më të mbushur me njerëz në internet, shpesh është zëri më i lartë që dëgjohet dhe ngjyra më e ndritshme që vihet re.

Kjo mund të dëshmohet në NBA, ku lojtarë të tillë si LaMelo Ball, Russell Westbrook, Kyle Kuzma dhe Shai Gilgeous-Alexander përdorin llogaritë e tyre në Instagram për t’u përfshirë në një betejë javore të një sfereje të lartë. Ose në tapetin e kuq, i cili pret një shfaqje gjithnjë e më të gjallë të modës së drejtpërdrejtë. Kush mund ta harronte Daniel Craig me një kostum kadife ngjyrë rozë në premierën në Londër të ‘No Time To Die’, Neil Patrick Harris me një kostum ylber ombre Berluti në Teatrin Castro të San Franciskos apo Billy Porter në ‘American Music Awards 2021’ me një kostum blu fluoreshente nga marka Botter me bazë në Antwerp. Vlen të përmendet, sigurisht, se llogaritë e të famshmëve në Instagram, tapeti i kuq dhe pasarelat e javës së modës janë të gjitha një distancë e rehatshme nga bota reale, ku një aplikim i tillë i pakufizuar i ngjyrave ka të ngjarë të rezultojë në më pak mendime të modës.