Health & Beauty Lifestyle

Pse keni dhimbje koke në të njëjtën kohë çdo ditë?

Për njerëzit që vuajnë nga dhimbja e kokës çdo ditë do të vini re se në shumicën e rasteve dhimbja fillon në të njëjtën kohë të ditës. Sipas ekspertëve të shëndetësisë, këto lloj dhimbje koke, të njohura si dhimbje koke grupore, prekin miliona njerëz në mbarë botën dhe shkaktojnë gjendje episodike të dhimbshme, që ndonjëherë shkojnë përtej niveleve të tolerancës.

Të njohura edhe si histaminat, ose migrena e kuqe, dhimbjet e kokës që zakonisht ndodhin në të njëjtën kohë të ditës janë të zakonshme si tek burrat ashtu edhe tek gratë dhe zakonisht prekin njerëzit në adoleshencë ose në moshën e mesme. Ata që përjetojnë këto dhimbje koke thonë se ato janë të rënda dhe paaftësie dhe e përshkruajnë dhimbjen e tyre si djegie, shpuese ose pulsuese.

Sipas një studimi të botuar në revistën Neurology, ekziston një lidhje e fortë midis ritmit cirkadian të trupit tuaj dhe dhimbjeve të kokës. Studiuesit thonë se është i lidhur me kortizolin dhe melatoninën – dy hormone që ndikojnë në gjumin. Studiuesit zbuluan se rreth 71 për qind e pjesëmarrësve përjetuan dhimbje koke të grumbulluara në orët e vona të natës ose herët në mëngjes, duke sugjeruar se ato janë të lidhura me orën e brendshme të trupit.

Sipas mjekëve, dhimbjet e kokës në grup shkaktohen nga një dhimbje e padurueshme, akute e njëanshme në kokë që mund të ndodhë ose një herë ose të paktën shtatë deri në tetë herë në ditë, por kryesisht në mes të natës. Shumë njerëz që kanë dhimbje koke pasi zgjohen në mëngjes, kryesisht kanë nivele më të larta të kortizolit dhe nivele më të ulëta të melatoninës, gjë që prish orarin e tyre të gjumit pothuajse çdo ditë.

Dhe meqenëse kortizoli dhe melatonina kanë cikle të kundërta, çekuilibri i tyre mund të shkaktojë përgjumje gjatë ditës, humbje të fokusit dhe vigjilencës dhe dhimbje koke.
Përveç kësaj, mjekët thonë se aktiviteti fizik, stresi dhe marrja e shtuar e kafeinës mund të ndikojnë gjithashtu në këto dy hormone të rëndësishme cirkadiane.

Nëse vuani nga problemi i dhimbjes së kokës në të njëjtën kohë çdo ditë, mund të ndërmerrni hapat e mëposhtëm për të përmirësuar cilësinë e gjumit:

Koha e vazhdueshme e vakteve

Është e rëndësishme të hani darkën tuaj të paktën 2-3 orë para kohës së gjumit dhe ta mbani atë çdo ditë.

Ekspozimi i dritës në mëngjes

Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit për të marrë vitaminën D natyrale është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Pra, sigurohuni që të uleni në diell për ca kohë pasi të zgjoheni

Reduktimi i kohës para ekranit

Para se të bini në shtrat, sigurohuni që të mos shikoni televizor, iPad ose telefonin tuaj për një kohë të gjatë pasi ekspozimi i gjatë mund të prishë gjumin cilësor gjatë natës.

Organizoni një mjedis optimal të gjumit

Sigurohuni që dhoma juaj e gjumit të jetë e qetë, e errët, relaksuese dhe në një temperaturë të rehatshme

Shmangni kafen

Shmangni marrjen e kafeinës gjatë kohës së gjumit.