Travel

Pse Senegali duhet të jetë destinacioni juaj i ardhshëm kulturor i udhëtimit?

Për ata që nuk e njohin Afrikën, nuk ka pikënisje më të mirë se Senegali. (Dy ditët e mia të para të qëndrimit në plazhin Yoff në veri të Dakarit, kryeqyteti i Senegalit, ishin prezantimi i përsosur i një udhëtimi gjashtë mujor që përfshinte Guinenë, Guinea-Bissau dhe Gambinë.) Është një nga vendet ekonomikisht të qëndrueshme më të shumta sub-Sahariane. Ai pati një tranzicion relativisht të pastër nga sundimi kolonial francez dhe nuk ka parë një grusht shteti post-kolonial. Ky vend me mbizotërim mysliman është paqësor. Ai gjithashtu ka ato cilësi tërheqëse që njerëzit kërkojnë në një destinacion udhëtimi. Ka shtatë vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, duke përfshirë Sanctuarin Kombëtar të Zogjve Djoudj dhe koleksionin më të madh në botë të rrathëve prej guri. Air Senegal ka fluturime dy herë në javë midis Nju Jorkut dhe Dakarit (është afërsisht e njëjta distancë deri në Paris), dhe ju mund të fluturoni direkt nga Londra gjithashtu.

Sidoqoftë, është skena e pasur e arteve në veçanti ajo që po tërheq më shumë vëmendjen kryesore. Në fund të vitit të kaluar, Chanel organizoi Metiers d’art në Dakar, duke u bërë marka e parë luksoze evropiane që pret një shfaqje mode në Afrikën Sub-Sahariane. Ajo distiloi kulturën unike të mjeshtërisë, stilit dhe muzikës në Senegal, duke shfaqur rroba me qëndisje të ndërlikuara, motive bimore dhe forma gjeometrike dhe duke shfaqur një performancë nga këngëtari vendas Z. Obree Daman dhe kërcimtarë nga Ecole des Sables. Mbi të gjitha, ajo hodhi një qendër të vëmendjes globale mbi një vend ku nuk mungojnë pasuritë kulturore për t’u zhytur.

Zoti Alioune Badara Fall është një model, krijues i përmbajtjes dhe drejtor arti i cili ka lindur në Senegal dhe e ndan kohën e tij mes Dakarit dhe Nju Jorkut. Ai thotë:

Unë u them miqve të mi të vijnë në Senegal sepse ju keni gjithçka në një vend. Nëse doni shkretëtirë, keni Lompoul. Nëse keni nevojë për detin, keni Casamance… Dhe Dakar është një qytet në rritje që ka potencial kur bëhet fjalë për mjeshtëri dhe art, muzikë dhe modë.

Z. Patrick Sylla, një muzikant senegalez-britanik që quhet Xadi, bën vizita të rregullta në vendin ku u rritën babai dhe gjyshi i tij.

Është një nga vendet më të çuditshme unike të Afrikës Perëndimore. Ka 80 parti politike. Ajo ka një sistem politik çuditërisht funksional. Është një qendër kulturore. Është frëngjisht-folës. Është një kufi i ri. Senegal e ka artin në zemër të asaj që ata kanë bërë për një kohë të gjatë. Ne kemi pasur muzikantë si Youssou N’Dour dhe Baaba Maal, të cilët janë të mëdhenj. Muzika është ndryshe. Nuk tingëllon si muzika nigeriane apo ganeze. Rrokjet, infuzioni arab e bëjnë atë të tingëllojë si një botë tjetër.

Vizitorët me mendje kulturore vijnë për bienalen Dak’Art, një ekspozitë e madhe e artit bashkëkohor që pushton Palais de Justice çdo dy vjet. Ka edhe Javën e Modës Dakar, në dhjetor, plus një skenë të pasur dhe të larmishme muzikore që merr gjithçka nga balax – muzika tradicionale senegaleze e pioniere nga z. Youssou N’Dour – dhe xhazi i Z. Sean Connolly, një udhëtar me përvojë në Afrikë dhe autor i udhërrëfyesit Bradt, rekomandon Le Djoloff, një hotel butik në bregdet në Dakar që organizon netët e xhazit. Përndryshe, nëse grupet e DJ-ve hip-hop janë më shumë për ju, drejtohuni në Trames, një bar elegent i njohur nga vendasit.

Gjithnjë e më shumë, vizitorët që kërkojnë diçka pak më ndryshe nga një pushim evropian po vijnë për të përjetuar këtë skenë arti. Por gjithashtu, gjithnjë e më shumë, udhëtarët kuptojnë të kaluarën e paraardhësve të tyre ose mësojnë për historinë e kontinentit. Muzeu i Qytetërimeve të Zeza në Dakar u themelua në vitin 2018 me synimin për të theksuar kontributin e Afrikës në trashëgiminë kulturore dhe shkencore të botës. Drejtori i muzeut Hamady Bocoum ka vënë në dukje se “përpunimi i hekurit u zbulua në Afrikë 2500 vjet para Krishtit”.

Ishulli Gorée, i cili shtrihet në brigjet e Dakarit, merr më shumë vëmendje dhe vizitorë, duke pasur parasysh historinë e tij të zymtë. Nga shekulli i 15-të deri në shekullin e 19-të, ishte qendra më e madhe e tregtisë së skllevërve në bregdetin afrikan.

Afrika ka tregje si asnjë kontinent tjetër, dhe Dakar nuk është ndryshe. Vizitova Marche Sandaga në ditën time të parë, një ndërtesë trekatëshe plot me mish, erëza dhe fruta që është derdhur ngadalë në rrugë, ku çdo gjë, nga gjerdanet me rruaza deri te pëlhurat e printuara të dyllit, punohen dhe gërmohen.

Nëse doni ndjenjën e vërtetë të modës dhe mjeshtërisë, ju keni Colobane [tregun], ku keni gra që i bëjnë ato me porosi para jush. Ekziston edhe Marché Soumbedioune, e cila është e njohur për produktet e saj prej lëkure. Ju keni edhe dyqanin L’Artisane, i cili është një dyqan i mrekullueshëm konceptesh me stilistë dhe artizanë të ndryshëm.

Duke pasur parasysh vijën e madhe bregdetare, relativisht të mirëmbajtur dhe aromën kozmopolitane, Senegali është bërë një destinacion serioz për surfing. Ishulli Ngor u shfaq në dokumentarin e famshëm të sërfit ‘The Endless Summer’ dhe është një udhëtim 10-minutësh me varkë në brigjet e Dakarit verior. Surfistët që janë të prirur të përmirësojnë zanatin e tyre rezervojnë në kampin e sërfimit të Ngor Island. Përndryshe, ju mund t’i bëni gjërat pak më lehtë dhe të provoni peshkun kombëtar të Senegalit të pjekur – në ndonjë nga restorantet në plazh.

Kisha një muaj për të eksploruar Senegalin dhe Gambinë, por udhëtarët me një javë në dispozicion priren të qëndrojnë në Dakar dhe rrethinat e tij (Sylla rekomandon gjithashtu Lac Rose dhe Touba). Nëse keni pak më shumë kohë, ndalesa juaj e ardhshme mund të jetë në veri për në Saint Louis. Ai njihet më së shumti për festivalin e tij të xhazit çdo maj, por është gjithashtu kryeqyteti i vjetër kolonial dhe njerëzit shijojnë dekadencën e rrënuar dhe arkitekturën pastel.

“Ajo ruan ende shumë pamjen e vjetër të shekullit të 19-të,” thotë Connolly. “Në dekadën e fundit apo më shumë, ju keni pasur disa hotele që kanë rinovuar këto depo të vjetra të epokës koloniale. Njëri quhet Jamm. Lart lumit është një rajon mjaft i mbrapshtë i quajtur Podor. Është vendlindja e Baaba Maal – këngëtarja e dytë më e famshme senegaleze. Ka një hotel të vjetër, të rinovuar në kalatë atje, i quajtur Auberge De Tékrour. Vibe shumë atmosferike në fund të botës.”

Megjithatë, shumë vijnë vetëm për të ngrënë. Ndërsa shijet copëtohen dhe bëhen më aventureske në qytetet perëndimore, adhuruesit e ushqimit duan të shkojnë te burimi.

Badara Fall vë në dukje se qyteti është më i njohur për thieboudienne-n e tij – pjatën më të famshme të Senegalit, dhe versionin e tij të orizit jollof (i cili supozohet se i paraprin jollofit ganez dhe nigerian, por le të mos hyjmë në këtë…). Ai përfshin oriz të zier në domate, hudhër, tamarind dhe spec djegës, të mbushur me lakër, kassava, petull dhe peshk. Badara Fall shpjegon:

Ju keni thieboudienne më të mirë këtu sepse ata marrin peshk direkt nga liqeni dhe e gatuajnë atë menjëherë.

Për këtë, mund të dëshironi të shkoni në La Linguere, më pas të ndiqni një pastë të stilit francez në Patisserie Darou Salam. Ndonëse shumë pushues shkojnë në Saly, i njohur për vendpushimet dhe aktivitetet e tij në plazh, unë po kërkoja diçka pak më “jashtë pistave” në vizitën time.

“Toubab Dialao, në gjysmë të rrugës në bregdetin midis Dakar dhe Saly, ka një atmosferë shumë më të vogël dhe artistike të qetë,” thotë Connolly. “Ka një hotel butik të bukur atje, i quajtur Sobo Bade, i cili drejtohet nga një instruktor muzike dhe vallëzimi për disa vite. Është pikërisht në plazh. Është ndërtuar në këtë stil të çmendur mozaiku. Ndërsa vazhdoni në bregdet, ju keni Somone, i cili është një vend vërtet i mrekullueshëm për sërf.”

Drejtohuni më larg në jug dhe në juglindje, dhe do të përjetoni pak më shumë Senegal të vërtetë. Abéné është një qytet i ndikuar nga Rastafarian në rajonin Casamance, i vendosur poshtë Gambisë, ku koha me të vërtetë ndalon dhe ju mund të përjetoni zakonet, kostumet dhe kërcimet e lashta të Diolës – veçanërisht në dhjetor gjatë Festivalit Abéné, një festë tetë-ditore muzikore dhe vallëzimi të shkrirjes së kulturave dhe komuniteteve në këtë rajon dhe Senegal në tërësi.

Për t’u zhytur më tej në trashëgiminë dhe traditën e lashtë të Senegalit, mund të shkoni më tej në brendësi të vendit, duke përdorur të paktën disa taksi, në Kédagou. I njohur si Vendi Bassari, ju do të gjeni pakicat etnike që kanë jetuar këtu për shekuj, si populli Bedik, të cilët jetojnë në fshatra të vegjël me kashtë në shtëpi të rrumbullakëta prej guri. Kur isha këtu, takova z. Benoît Keita – një udhërrëfyes lokal me bazë në Bandafassi dhe një anëtar i fisit Bedik, i cili përfaqëson përzierjen e kulturës dhe historisë kozmopolite që po tërheq kaq shumë njerëz në Senegal. Ai regjistron muzikë elektro – të cilën e ka interpretuar gjithashtu në Dakar dhe Berlin – për të ndihmuar në ruajtjen dhe festimin e mënyrave të popullit të tij dhe të gjuhës Menik, të klasifikuar nga UESCO si të rrezikuara.

Shiko një kasolle në Campement Le Bedick Chez Leontine dhe do të gjesh Keita-n atje ose aty pranë. Ai do të jetë i lumtur të flasë për tërheqjen e pasur të së kaluarës dhe të tashmes së Senegalit. Dhe ai madje mund t’ju çojë në një udhëtim spontan gjuetie në shkurre.