Travel

Qyteti spanjoll që mund të kaloni një natë të mrekullueshme me çmime mjaft ekonomike!

E lënë në hije shpesh nga Barcelona, Girona meriton më shumë vëmendje. I udhëhequr nga El Celler de Can Roca me yje Michelin, qyteti është shtëpia e restoranteve fantastike. Dhe qyteti i vjetër mesjetar, çiklizmi i klasit botëror dhe skena gumëzhitëse e verës dhe birrës kompletojnë krijimin e një fundjave të shkëlqyer.

Ku të qëndroni?

Pensio Bellmirall

I vendosur menjëherë pas katedrales në pjesën më të bukur të qytetit të vjetër, ky hotel me shtatë dhoma ndodhet në një ndërtesë të shekullit të 13-të. Ka dysheme të ekspozuara prej guri dhe druri në të gjithë, me çdo dhomë të dekoruar në mënyrë unike dhe të përfunduar me art origjinal. Mos e humbisni oborrin e tij simpatik i cili është i përqendruar rreth një pusi të lashtë.

Hotel Ciutat de Girona

Në bregun e majtë të lumit afër bareve dhe restoranteve në Placa de la Independencia, ky hotel bashkëkohor ka dhoma me përmasa të mira, një pishinë të brendshme, dhomë spa dhe fitnesi.

Hotel Nord 1901

Që daton në vitin 1901, siç sugjeron emri, ky hotel i thjeshtë në qendër të qytetit është sjellë me shije në ditët moderne. Dhomat komode përqafojnë një gamë ngjyrash të ngrohta me mobilje elegant dhe shtesa të dobishme si kazanët dhe aparatet e kafesë. Kopshti me hije me pishinë dhe shtretër dite është një arratisje ideale në muajt e verës.

Çfarë duhet parë dhe bërë?

Eksploroni në këmbë

Një qytet kompakt, mënyra më e mirë për të zbuluar vendet historike është duke ecur. Girona është e njohur për 11 urat e saj, më së shumti përrallat Pont de Pedra dhe hekurin e kuq të ndryshkur El Pont de Ferro të projektuar nga Gustave Eiffel i famës së Parisit.

Ju gjithashtu merrni pamjen më të mirë të shtëpive shumëngjyrëshe që rreshtojnë lumin (Cases de l’Onyar). Mos e humbisni katedralen me dritaret e saj mbresëlënëse me njolla dhe fluturimin prej 86 hapash të bërë të famshëm nga Game of Thrones.

Të ndërtuara nga romakët, muret mesjetare të restauruara që mbronin Girona ofrojnë një mënyrë të shkëlqyer për të parë qytetin nga lart. Pasi të keni ngjitur lart katedralen pak më lart (kërkoni “Passeig de la Muralla” në hartë) dhe bashkohuni me vendkalimin e lashtë. Ju do të shpërbleheni nga pamjet gjithëpërfshirëse të qytetit, fshatit dhe, nganjëherë, Pyrenees të mbuluar me borë në distancë.

Merr me qira një biçikletë

Girona është një qendër për çiklizëm. Me një komunitet profesionistësh që jetojnë këtu dhe amatorë që dynden për pushime, do të jeni të sigurt që do të dalloni çiklistët që lëvizin përpara. Nëse dëshironi të bashkoheni, është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar natyrën aty pranë. Biçikletat elektrike janë të disponueshme nëse nuk ju pëlqen të zvarriteni në ato kodra (çmimet fillojnë nga 35 £ për ditë në Bike Rental Girona, bikerentalgirona.com).

Vendet për të ngrënë dhe pirë

Le Bistrot

Për sa i përket vendndodhjeve simpatike, Le Bistrot i kalon të gjitha. I vendosur në shkallët e Pujada de Sant Domènec, vendosni një nga katër tavolinat në natyrë dhe shijoni pamjen e kësaj rruge dredha-dredha fotogjenike sipër dhe poshtë.

Koha më e mirë për t’u vizituar është dreka ku mund të shijoni menunë me çmim të ulët del dia (menuja e ditës: 17 £ për tre pjata, bukë dhe një gotë verë). Gatimet e paraqitura përfshijnë mish derri të zier me bajame të grira dhe merluc me domate dhe salsa aioli (Pujada de Sant Domènec, 4).

Creperie Bretonne

Me kufirin francez në distancë thuajse të zhurmshme, nuk është çudi që ka një kreperi të mirë. Ky restorant shërben krepa të stilit breton me çmime të arsyeshme (nga 4,20 £) në një mjedis të çuditshëm të zbukuruar me postera filmash të vjetër dhe gjetje të dorës së dytë – mos humbisni banjat e fshehura në një autobus të vjetër shkollor (Carrer de la Cort Reial, 14).