Redi Jupi

Redi Jupi lindi më 31 Maj 1974 në Vlorë. Një futbollist i Kampionatit Shqiptar, ai bëri debutimin e tij për Shqipërinë në një ndeshje miqësore të gushtit 1995 kundër Maltës dhe realizoi gjithsej 19 paraqitje.

Ai ka luajtur për skuadra si Tirana, Dinamo dhe Partizani. Ndeshja e tij e fundit ndërkombëtare ishte një ndeshje miqësore e marsit 2006 kundër Gjeorgjisë në Tiranë.

Më 11 gusht 2015, Jupi u emërua menaxher i Shqipërisë U21 pas largimit të Skënder Gegës nga skuadra e Kuvajtit të Premierligës Al-Jahra. Debutimi i tij ishte një barazim 1–1 kundër Izraelit U21 në ndeshjen e dytë kualifikuese të ekipit për Kampionatin Evropian të Futbollit U21 UEFA 2017.

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, krijoi ‘Zyrën e Talenteve’ në vitin 2011 dhe emëroi Jupin si kreun e departamentit të ri për të zbuluar talentet e rinj shqiptarë në mbarë botën dhe për t’i bindur ata të përfaqësojnë Shqipërinë. Nga viti 2012 e në vazhdim u emërua Drejtor i Departamentit të Ekipeve Kombëtare në FSHF.

Prej vitit 2008, Redi Jupi është pjesë e emisionit “Procesi Sportiv” në Top Channel si analist. Tashmë atë mund ta ndiqni dhe në Top Albania Radio çdo të premte në “Pasó”.

Follow Redi