Food & Drink Lifestyle Travel

Restorantet më të mira në Paris sipas vendasve që adhurojnë ushqimin e shijshëm…

Parisi është një festë për sytë dhe shijet, me një bollëk restorantesh me famë botërore dhe xhevahire ushqimore më pak të njohura. Këtu, keni këshillat e pesë personave lokalë të tregojnë se ku u pëlqen të hanë në Qytetin e Dritës.

Sylvie Mus, stiliste

Brasserie l’Emil në Château Voltaire është restoranti im i lagjes që shkoj. Atmosfera është më e mira nëse jeni ulur pranë lokalit, ku është më i gjallë. Pjata ime e preferuar është salmoni dhe kanë edhe ëmbëlsira të shkëlqyera. Dekori është shumë i bukur, me printe dhe karrige të vjetra prej druri. Një vend tjetër që dua është Pépite, një restorant i vogël në rrethin e 11-të që nuk njihet mirë. Ka një menu të vogël sezonale – gjëja ime e preferuar për të porositur është taramasalata me bukë – dhe është një vend i mrekullueshëm për pije.

Isabelle Dubern-Mallevays, bashkë-themeluese e The Invisible Collection

Kam një dobësi për Caviar Kaspia, në Place de la Madeleine. Në kohën e drekës, është e përkryer për një takim të lezetshëm biznesi. Miqësia ekstreme e stafit, pavarësisht nëse jeni klient i rregullt apo jo, është e mrekullueshme. Në mbrëmje, është gjithmonë elegante, me një atmosferë argëtuese – vendi ku duhet të jeni gjatë javëve të modës. (Caviar Kaspia ka një post në Londër, gjithashtu, një vend intim në një ish klub shahu, me dizajn të brendshëm përrallor nga Oitoemponto.)

Unë gjithashtu e dua Jaïs-in – është një nga adresat e mia të preferuara në Paris për të marrë miqtë që po vizitojnë nga jashtë ose për një darkë familjare. Është një restorant i lezetshëm, i gjallë me një listë të shkëlqyer verërash, e cila përfshin disa varietete të shkëlqyera biodinamike.

Anissa Kermiche, dizajnere bizhuterish dhe qeramike

Të zgjedhësh vetëm një restorant në Paris është praktikisht e pamundur, por ai që mban një vend të veçantë në zemrën time që kur u largova për në Londër 10 vjet më parë është Chez Omar. Vendndodhja e saj është më e përshtatshme për adhuruesit e kulturës dhe blerësit kompulsivë, pasi është në pjesën më të mirë të La Marais. Kjo zonë strehon gjithashtu disa nga muzetë më ikonë, si Qendra Pompidou dhe Musée National Picasso-Paris – plus disa nga butikët më të mirë të qytetit, gjithashtu.

Restoranti ndodhet në rue de Bretagne, pranë Marché des Enfants Rouges, i cili është tregu ushqimor më i lezetshëm dhe më i vogël dhe krenohet me një përzierje të larmishme ushqimesh të mrekullueshme në rrugë, à la Parisienne, duke filluar nga gocat e detit me cilësi të lartë deri te ushqimi kreol – plus dyqane të shkëlqyera djathi dhe vere. Chez Omar është një bistro i mrekullueshëm që u hap në vitet 1970, duke shërbyer ushqim maroken së bashku me një menu tradicionale franceze du jour, me pjata të tilla si patatet me biftek. Por unë shkoj ekskluzivisht për couscous Royal: kuskus në një lëng perimesh pikante me shpatullat e qengjit, qofte, sallam pikant qengji dhe pulë. Fatkeqësisht, ushqimi i Afrikës së Veriut është i nënpërfaqësuar në Londër, dhe unë u rrita duke ngrënë kuskus dhe duke mësuar për variacionet e ndryshme të tij – nga Algjeria (nga vjen familja ime) dhe Maroku.

Kuzhina duket sikur ka dalë nga një film i Wes Anderson dhe kamarierët kanë qenë atje përgjithmonë. Kapini në një ditë të mirë dhe ata do t’ju tregojnë më shumë për historinë e vendit. Shpesh shkëmbejmë disa fjalë në arabisht kur ndaloj atje vetëm për një kuskus të minutës së fundit përpara se të marr trenin për në Londër.

Couscous Royal merr gjysmë dite për t’u përgatitur – sa herë që kam miq që më vizitojnë në Paris, ndihem shumë krenare që i sjell në Chez Omar, në mënyrë që ata të zbulojnë një pjatë që është ekzekutuar në mënyrë perfekte (nëna ime do të mërzitej nëse do ta lexonte këtë, por kam frikë se është edhe më mirë se ajo e saj!).

Chloé Harrouche, themeluese e Loulou Studio

Le Voltaire bën kuzhinë autentike franceze të shërbyer në një atmosferë elegante por familjare. Unë kthehem për të vetmen meunière me anën e saj të patate të skuqura. Unë rekomandoj gjithashtu Chez Georges, i cili ka rregulluar mirë të gjitha klasikët franceze në menunë e tij të gjerë dhe ka një dekor me shije që të kujton një ambient tipik elegant bistro. Unë mund të rekomandoj plotësisht biftek pavés du Mail në një salcë kremi mustardë.

Racines ndihet si një xhevahir i fshehur në Passage des Panoramas, jo shumë larg zyrës sime. Është e ngrohtë dhe komode, duke shërbyer ushqim komod italian. Është i shkëlqyeshëm për takimet e drekës, por edhe për një natë takimesh intime, të strukur mbi një tavolinë të vogël me qirinj, duke ndarë ravioli dhe ragu. Më pëlqejnë gjithashtu Carboni’s dhe Cibus në rue Molière (dhe, po, kam një fiksim me makaronat).

Sa herë që kam një mall për sushi, shkoj në Takara për të marrë ‘dozën’ time. Për petë udon, shkoj në Kunitoraya. Dhe nëse dua zhytje totale japoneze, shkoj në Ogata.

Më pëlqen të kultivoj tradita personale dhe kur dua të festoj një lajm të mirë, shkoj në Le Duc dhe ushqehem me pjatat e tij të freskëta dhe dekadente të ushqimeve të detit. Për mua, ai mbetet restoranti më i mirë në Paris, nëse jo më gjerë.

Lauren Rubinski, dizajnere bizhuterish

Mund të them pa hezitim se restoranti Le Stresa është i preferuari im absolut në qytet. Unë kam ardhur në këtë vend të veçantë që në moshën 17-vjeçare, madje e kam marrë me qira për darkën time të dasmës. Më pëlqen të ulem në tarracë, pavarësisht nga moti. Marr një tavolinë për dy persona me bashkëshortin tim dhe porosis karpaçion e artiçokut, picën me tartuf dhe disa makarona të shijshme Alain Delon. Pastaj, për ëmbëlsirë, do të ha një tiramisu (një nga më të mirat në botë). Pronarët i njoh prej kohësh dhe më bëjnë gjithmonë diçka të veçantë. Ky vend ka kaq shumë histori. Më pëlqen ideja e ngrënies në një vend ku njerëzit dinë për prodhimet e mira dhe konceptin e të bërit dashuri përmes ushqimit. Kështu që ky vend do të jetë përgjithmonë restoranti im i preferuar në Paris.