Celebrities Film & Tv Magazine

Rikthimi i fuqishëm i Ryan Gosling, nga maskotë shfaqjesh si protagonist në filmin “Barbie”!

Ryan Gosling pajtohet me atë që ai e quan një stil i dhomës së arratisjes për të qenë aktor. Kjo është pak teorike, sepse ai nuk ka qenë kurrë në një dhomë arratisjeje dhe nuk është plotësisht i sigurt se çfarë ndodh brenda tyre. “Ndoshta duhet të bëj një,” thotë ai, “për të parë nëse kjo funksionon vërtet.” Por ideja e përgjithshme është: Ju jeni futur në një grup të caktuar rrethanash dhe ju duhet të gjeni rrugën tuaj për të dalë. Ndoshta ju paraqiteni në set një ditë dhe po bie shi kur nuk duhet të bjerë shi, thotë Gosling, “ose ky person nuk dëshiron të thotë asnjë nga ai dialog, ose fqinji ka një fryrës gjethesh dhe ata nuk po kthehen atë fikur.” Çfarë do të bëni më pas?

Me kalimin e kohës, Gosling ka zbuluar se kjo qasje mund të zbatohet për më shumë sesa thjesht aktrim. Ndoshta, për shembull, ju jeni një fëmijë që po rriteni në një qytet ku nuk dëshironi të jeni dhe po përpiqeni të gjeni një dalje. Ndoshta po kërkoni diçka që nuk mund ta shprehni me fjalë dhe bëni filma për t’u përpjekur të zbuloni çfarëdo që kërkoni. Ndoshta ju jeni një person që nuk e keni imagjinuar kurrë të krijoni një familje dhe më pas takoni personin që ndryshon, në një mënyrë radikale, mënyrën se si e shihni veten dhe të ardhmen tuaj. Jeta vjen tek ju, me të gjitha veçoritë e saj të paparashikuara dhe befasuese; gjëja që të bën artist është mënyra se si përgjigjesh.

Dhe të qenit i hapur ndaj të papriturave i ka shërbyer mirë Goslingut. Kur ai ishte i ri, zbulimi i tij i parë i vërtetë erdhi në një film, të vitit 2001, The Believer, për një fëmijë hebre nga Nju Jorku, i cili bëhet neo-nazist. Gosling nuk ishte asnjë nga këto gjëra, një fakt që regjisorit, Henry Bean, doli të pëlqente – “Fakti që nuk isha vërtet i duhuri për të ishte pikërisht arsyeja pse ai mendoi se isha i duhuri për të,” thotë Gosling. Disa vjet më vonë, kur Gosling ishte në audicionin për The Notebook, thotë ai, regjisori, Nick Cassavetes, “më tha menjëherë: ‘Fakti që nuk ke cilësi të natyrshme drejtuese është arsyeja pse unë dua që të jesh njeriu im kryesor. ” Gosling mori pjesën; ai është një njeri udhëheqës që atëherë.

Në rininë e tij, Gosling e trajtoi aktrimin paksa si terapi, ose një mundësi “për të mësuar veten për veten”. Ai ishte në kërkim të përvojave filma që mund të kapnin një humor ose një ndjenjë. Ndonjëherë ajo që ai po bënte mezi dukej si aktrim. “Edhe pse mendoj se Ryan ka parë shumë filma, mënyra sesi ai vepron është sikur të mos ketë parë aq shumë filma”, tha Emily Blunt, e cila u njoh për herë të parë me Gosling në xhirimet e filmit të ardhshëm të David Leitch, The Fall Guy.

Për “Blue Valentine” të vitit 2010, Gosling jetoi për një kohë me aktoren e tij, Michelle Williams, në shtëpinë ku ata xhiruan filmin, duke luajtur rolin e prindërve me aktorin e ri që luante vajzën e tyre. Për “Drive” të vitit 2011, ai dhe regjisori i filmit, Nicolas Winding Refn, kaluan ditë të tëra duke vozitur nëpër Los Anxhelos, duke dëgjuar muzikë, duke larguar dialogun nga skenari i tyre derisa filmi ishte thjesht për ndjesinë e paemërtueshme që ata të dy ndanin në makinë. Gosling thotë:

Po përpiqesha të gjeja një vend për të vendosur të gjitha këto gjëra që po më ndodhnin. Dhe këta filma u bënë mënyra për ta bërë këtë, si kapsulat e kohës.

Për filmin e radhës të Refnit, Only God Forgives, Gosling kaloi muaj në Tajlandë përpara se të fillonin xhirimet, duke u trajnuar në kampet Muay Thai, duke mësuar të luftonte. Ryan shton:

Dhe nuk mendoj se kam bërë Muay Thai një herë në atë film. Refn ndryshoi planet. Gosling ishte në rregull me të. Unë nuk e bëra filmin për të bërë Muay Thai.

Dhe më pas ndodhi diçka interesante, ose ndoshta në mënyrën e jetesës, ndodhën disa gjëra dhe mënyra se si punonte Gosling filloi të ndryshonte. Në vitin 2014, ai dhe partnerja e tij, Eva Mendes, me të cilën luajti në The Place Beyond the Pines, patën fëmijën e tyre të parë, dhe më pas në vitin 2016, të dytin, të dyja vajzat. Gosling filloi të aktrojë në më pak filma të pavarur dhe më shumë filma në studio, si La La Land dhe Blade Runner 2049. Këta ishin filma, siç më përshkruan Gosling, “për një audiencë”. Dhe pastaj, për katër vjet, ai nuk u shfaq fare në asgjë.

Shpjegimi i Gosling për mungesën e tij nga Hollivudi është i drejtpërdrejtë: Ai dhe Mendes së fundmi kishin pasur fëmijën e tyre të dytë, “dhe unë doja të kaloja sa më shumë kohë të mundja me ta”. Gosling nuk është një nga ata njerëz që e përfytyroi veten si prind momenti që ai e imagjinoi për herë të parë veten si baba, thotë ai, ishte momenti menjëherë para se të bëhej: “Eva tha se ishte shtatzënë”. Por, shton ai, “Nuk do të doja kurrë të kthehesha, e dini? Jam i lumtur që nuk kam pasur kontroll mbi fatin tim në atë mënyrë, sepse ishte shumë më mirë se sa kisha ëndërruar ndonjëherë për veten time.”

Kur Gosling më në fund u kthye në punë, ishte për vitin e kaluar The Grey Man, një spektakël aksion i drejtuar nga vëllezërit Russo për Netflix, dhe më pas Barbie të këtij viti, me regji të Greta Gerwig. Ai thotë se koha larg ngurtësoi disa ndryshime në qëndrimin e tij ndaj punës së tij. “Unë e trajtoj atë më shumë si punë tani, dhe jo si, e dini, terapi,” thotë ai. “Është një punë dhe mendoj në një mënyrë që më lejon të jem më i mirë në të sepse ka më pak ndërhyrje.”

Kur Gosling ishte më i ri, duke bërë filma të pavarur, shpesh ishte me pritshmërinë e pashprehur që jo shumë njerëz do t’i shihnin. “Kështu që ju e bëni filmin për veten tuaj,” thotë ai. Dikush i kishte dhënë dikur këshillën: Detyra jote është vetëm ta ndjesh atë. “Nuk ka rëndësi nëse dikush tjetër ka, e dini?” thotë Gosling. “Por unë mendoj se, pasi kam bërë shumë nga kjo, e kuptoj se ndihem sikur puna ime është që njerëzit e tjerë ta ndjejnë atë. Dhe është mirë nëse e bëj, por në të vërtetë nuk është kjo gjëja. Çështja është që njerëzit e tjerë e bëjnë këtë.” Nga Cornwall, Ontario, ku u rrit Gosling, në Toronto, ku filloi të ndiqte audicionet si një aktor fëmijë, ishte “si një udhëtim pesë-orësh me tren”, thotë Gosling.

Ai e ndan këtë pjesërisht, sepse ne të dy jemi në një tren tani. Pacific Surfliner, dredha-dredha jashtë Los Anxhelosit dhe përgjatë bregut. Vetëm diçka që nuk e kishte bërë kurrë dhe donte ta bënte. Ne kishim ecur përmes Union Station deri në platformë së bashku dhe kisha parë një mori udhëtarësh pasdite, familje të rrethuara me bagazhe, njerëz që nuk kanë ku të shkojnë tjetër vetëm që vrasin kohën dhe fëmijë me veshje të hareshme si shtesat e La La Land që bëjnë filma vizatimorë dyshe e merr, pavarësisht kapelës së bardhë që Gosling mbante të ulur poshtë.

Në fakt: “Më lejoni të sigurohem që është pesë orë nga Cornwall,” thotë Gosling, duke ulur filxhanin e Starbucks që thotë “Freddie” mbi të dhe duke nxjerrë telefonin e tij. “Mos doni të filloni të vetë-mitologjizoni. Ishin njëqind orë në një tren.” Ai e largon telefonin: “Katër orë e 15 minuta.” Margot Robbie, e cila prodhoi dhe luan në Barbie përballë Gosling, e quan atë “një tejmendues”. Gosling, thotë ajo, do të thotë diçka, “dhe pastaj 40 minuta më vonë, ai do të vijë tek unë dhe do të thotë: ‘E di kur e thashë këtë? Unë thjesht po sqaroj se ajo që doja të thoja ishte, bla bla.’ Dhe unë jam si, ‘Pse po mendon ende për këtë?'”

Ai ka veshur çizme, një xhaketë pune dhe në moshën 42-vjeçare, ka rrudha të vogla të gëzuara rreth syve. Ju mund të shihni se çfarë po thoshte Nick Cassavetes kur e kishte të vështirë për të qenë një njeri udhëheqës: tiparet e tij, të gjera dhe më shumë se pak djallëzore, janë mjaft jokonvencionale për t’ju kujtuar se gjëja e idhullit të ditës nuk ishte parathënë. . Pavarësisht se ka luajtur një numër të madh burrash të dhunshëm në filma, ai personalisht lexon si diku mes të rezervuarit dhe thjesht të turpshëm. “Ai është shumë i butë,” thotë Blunt. “Atij i pëlqen të sillet përreth. Ai është më i zgjuar se maço, e dini?” Por këto ditë njerëzit thjesht përkulen drejt tij. Në tren, telefonat dalin nga rreshtat e tjerë në kënde të panatyrshme dhe biletamarrësi në makinën tonë vazhdon t’i ofrojë atij ushqime.

Në Barbie, një blockbuster masivisht ambicioz veror që përpiqet të nderojë brezat e fëmijëve që luanin me kukullën, duke prezantuar gjithashtu politika të reja dhe të sofistikuara gjinore, konceptin e vdekshmërisë dhe një homazh ironik hapës ndaj filmit të Kubrick-ut 2001, Gosling luan Ken, kukull adhuruese që rrotullohet rreth Barbit, e cila luhet nga Robbie. Keni nuk kishte shumë gjëra përpara se Gosling dhe kineastët të arrinin tek ai. “Ken,” thotë Gosling, “puna e tij është plazhi. Prej 60 vitesh puna e tij ka qenë plazhi. Çfarë dreqin do të thotë kjo?”

Gerwig, e cila gjithashtu shkroi filmin me partnerin e saj, Noah Baumbach, thotë se tonalisht, ata po përpiqeshin të arrinin një ekuilibër delikat me Kenin, siç ishin me të gjithë filmin: supozohet të jetë qesharake, sepse është një film për kukulla. por gjithashtu supozohet të jetë plot vuajtje dhe patos, sepse, mirë…është një film për kukulla. Dhe Keni, përgjithmonë një mendim i mëvonshëm, është ndoshta më qesharak dhe më i trishtuari nga të gjithë. Gerwig thotë se ajo ka zgjedhur Gosling sepse “ka një cilësi në aktrimin e Ryan, edhe kur ai është gazmor, kurrë nuk është aktori që qëndron jashtë rolit duke komentuar ose gjykuar këtë person. Ai nuk përpiqet t’ju bëjë të kuptoni se Ryan Gosling e di se kjo është marrëzi. Ai e bën atë në një mënyrë që i merr të gjitha poshtërimet e mundshme të personazhit si të tijat.”

Por një arsye tjetër që Gosling u tërhoq nga filmi lidhet, në një farë mënyre, me udhëtimin katër orë e 15-minutësh me tren që ai bënte vetë, për në audicione. Gosling kthehet shumë në bisedë në këtë periudhë të veçantë të jetës së tij. Historia, shkurtimisht: Cornwall-i mbante erë si vezë të kalbura, për shkak të fabrikës së letrës atje, ku punonin babai i Gosling dhe disa nga xhaxhallarët e tij. Prindërit e tij u ndanë. Ai u rrit në kishën Mormone. Ai nuk kishte shumë miq, apo një kohë të lehtë me shkollën; ai kishte gjithashtu një xhaxha i cili ishte një imitues i Elvisit dhe kishte diçka në shfaqjet që ai bëri që e bëri Gosling të dëshironte të performonte gjithashtu. “Këtu ishte kjo lloj dere e verbuar numër tre me pikëpyetje mbi të,” thotë Gosling, “dhe unë hyra”.

Gosling thotë se ishte ky xhaxhai që i dha atij për herë të parë një paraqitje të shkurtër se si arti mund të transformojë si njerëzit që e bëjnë atë ashtu edhe njerëzit që e vëzhgojnë atë – Gosling do ta ndihmonte atë me shfaqjet e tij dhe më pas shikonte xhaxhain e tij të shndërrohej në dikë tjetër kur ai performonte. , dikush ndryshe dhe me plot jete. Gosling thotë se ky xhaxha e forcoi aktin e tij edhe me shfaqje talentesh, njerëz të tërhequr nga komuniteti lokal dhe “të gjithë e kishin këtë talent të fshehtë. Ju do të shihni djaloshin që çon sende ushqimore në A&P, dhe ai ka një version të ‘Black Velvet’ që do të rrëzojë shtëpinë, e dini? Dhe më pas kupton se është me të vërtetë ai dhe performanca është djali që ai luan, i cili paketon çantat në A&P.

Gosling filloi të pyeste veten: Cili është talenti im? Ai filloi të merrte audicion dhe audicionet ku po udhëtonte e çuan në rolin e tij, në moshën 12-vjeçare, në “The All-New Mickey Mouse Club” të Disney, së bashku me Justin Timberlake, Christina Aguilera dhe Britney Spears. Ndryshe nga bashkëmoshatarët e tij, ai nuk la shumë shenjë atje.

Të gjithë ishin në një nivel të mrekullueshëm. Sigurisht që nuk isha një fëmijë mrekulli. Nuk e dija pse isha atje. Dhe unë mendoj se ky ishte konsensusi. Kjo është arsyeja pse nuk punova, më vishnin si lloj brejtësi ose më vendosnin në sfondin e këngës së dikujt. Por e gjithë kjo ishte një përvojë e mrekullueshme në një farë mënyre, sepse më ndihmoi të kuptoja se në çfarë nuk do të isha i mirë. E cila është gjithashtu e rëndësishme të mësosh. Unë nuk jam rritur duke parë filma të pavarur. Ne nuk kishim një teatër arti. Gjithçka që kisha ishte njohuritë e mia për Blockbuster. Janë ata filma që më bënë të dëshiroja ta bëja këtë.

Ajo në të cilën Gosling doli të ishte i zoti, në planin afatgjatë, ishte të luante një lloj të caktuar të riu të zgjuar dhe intensiv në një film të pavarur, dhe kështu ai e bëri këtë për vite me radhë. Por brenda tij jetonte gjithmonë shpirti i një fëmije të veshur si lloj brejtësi në Orlando, duke performuar për këdo që e shikonte. Dhe e ndaj këtë pjesë tjetër të bisedës sonë pak a shumë fjalë për fjalë, sepse mendoj se ka shumë Ryan Gosling në të skepticizmin e terapisë ersatz që mund të bëhet një intervistë në revistë; instinkti për të mbrojtur veten; ndershmëria e përzemërt, e cila megjithatë është mënyra e tij; dhe koha komike, e cila është jashtëzakonisht e ngjashme me atë të çdo numri personazhesh që e kemi parë të luajë në ekran.