Health & Beauty

Shenjat fizike që tregojnë se ju jeni shumë më të stresuar nga sa mendoni!

Stresi ndikon shumë në shëndetin tuaj. Edhe pse trupi ynë mund të përballojë shumë dhimbje, të shërohet dhe të prodhojë miliona qeliza të reja çdo ditë, ai gjithashtu mund të kalojë në trauma fizike kur është shumë i stresuar. Shumë simptoma mund t’ju bëjnë të sëmurë, si fizikisht ashtu edhe mendërisht. Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, hapi i parë për të kontrolluar stresin është njohja e simptomave të tij.

Por njohja e simptomave të stresit mund të jetë më e vështirë nga sa mendoni. Shumica prej nesh janë mësuar aq shumë me stresin, saqë shpesh nuk e kuptojmë këtë derisa trupi ynë të arrijë në një pikë thyerjeje. Sipas studimeve, nëse lihet i pakontrolluar, stresi mund të kontribuojë në shumë probleme shëndetësore, si presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemrës, obeziteti dhe diabeti. Këtu janë vetëm disa nga mënyrat se si trupi juaj mund të shfaqë simptomat e stresit.

Dhimbje koke kronike

Sipas ekspertëve shëndetësorë, nëse vuani nga dhimbje koke kronike dhe të forta, kjo mund të jetë për shkak të stresit. Stresi shkakton dhimbje të trupit në formën e tensionit të muskujve, duke çuar në dhimbje koke dhe shpine. Muskujt e qafës dhe kokës tensionohen dhe tkurren kur vihen nën stres ekstrem, duke krijuar një dhimbje koke. Mjekët këshillojnë të pini shumë ujë dhe lëngje të tjera për t’u hidratuar, veçanërisht gjatë verës.

Ulje e energjisë dhe pagjumësi

Stresi i zgjatur shkakton lodhje kronike dhe pagjumësi, gjë që ul nivelin e energjisë. Një studim i kohëve të fundit me më shumë se 7000 të rritur që punojnë zbuloi se lodhja ishte “e lidhur ndjeshëm” me stresin e lidhur me punën.

Ndryshimet në jetën seksuale

Njerëzit që i nënshtrohen shumë stresit gjithashtu përjetojnë ndryshime në dëshirat e tyre seksuale gjatë periudhave stresuese. Një studim shumë më i fundit i publikuar në 2021 mbi ndikimin e pandemisë COVID-19 në shëndetin riprodhues të grave zbuloi se 45 përqind e mbi 1000 grave të anketuara raportuan një ulje të dëshirës seksuale për shkak të stresit.

Studimet kanë thënë se nivelet më të larta të stresit lidhen me rritjen e akneve. Sipas ekspertëve të shëndetit, kur njerëzit janë të stresuar, ata priren të prekin më shpesh fytyrat e tyre. Kjo mund të përhapë bakteret dhe të kontribuojë në zhvillimin e akneve. Mjekët thonë se stresi është i lidhur me çështjet e tretjes si kapsllëku, urthi dhe diarreja, si dhe çrregullime të tjera të tretjes.

Shtim në peshë

Shumë njerëz pësojnë ndryshime të oreksit që thuhet se janë të zakonshme gjatë periudhave të stresit. Mjekët thonë se kur ndiheni të stresuar, mund ta gjeni veten pa oreks fare ose duke ngrënë tepër pa e vënë re. Ndryshimet në oreks mund të shkaktojnë gjithashtu luhatje në peshë gjatë periudhave stresuese.