Design Travel

Shifra marramendëse e jahtit luksoz me fletë metalike që do t’ju mundësojë ‘fluturimin’ mbi ujë!

Një jaht luksoz 242 metra i gjatë nuk është projektuar vetëm për t’ju çuar në det të hapur, por edhe për të ‘fluturuar’ mbi ujë, për sa kohë nuk e keni problem të bëni një rezervim prej 70 milionë paund. Koncepti mbresëlënës i dizajnit i quajtur ‘Plectrum’ u prodhua nga “Studio Lazzarini Design” me bazë në Romë. I ndërtuar nga fibra të thata karboni që e bëjnë atë shtesë të lehtë, Plectrum përdor një sistem në mënyrë që të mund të ngrihet mbi valët e detit dhe të rrëshqasë përgjatë ujit.

Trupi i superjahtit imiton formën e modelit më të fundit të modeleve të varkave me vela të Prada 2023 America Cup. Falë tre motorëve të tij me hidrogjen të aftë për 5000 kf secili, ai mund të ngrihet mbi sipërfaqen e ujit. Sistemi i fletëve mund të rregullohet në varësi të nevojave të lundrimit dhe mund të ndryshojë gjerësinë nga 49ft (15m) rreze, me fletë të mbyllur kur jahti është i ankoruar, deri në 65ft (20m) rreze ndërsa jahti lundron me shpejtësi të lartë. Projektuesi Pierpaolo Lazzarini shpjegoi:

Dizajni fleksibël rezulton në “një konfigurim të ndryshëm të super jahteve që do të lejojë udhëtime shumë më të shpejta në det sesa anijet konvencionale me madhësi të ngjashme.

Jahti me katër nivele ka gjashtë kabina për mysafirë së bashku me një ëmbëlsirë të pronarit të anijeve, një pishinë dhe një helikopter. Ai gjithashtu ka një hangar helikopteri, një garazh qendror që mund të vendosë dy tendera dhe një garazh të pasmë për lodra uji. Për momentin, jahti mbetet një varkë koncepti pa një datë të caktuar lëshimi për të dalë në treg.

Krijimi italian thuhet se është një ‘jaht super i lehtë’, tërësisht i kompozuar dhe i ndërtuar duke përdorur materiale të përbërë nga fibra karboni të thatë, gjë që e ndihmon atë të arrijë shpejtësinë e tij të shpejtë. Lazzarini shtoi:

Plectrum është një koncept që mund të ndërtohet sipas kërkesës me një buxhet prej 80 milionë euro.

Megjithatë, ky nuk është jahti i parë futurist që Lazzarini ka projektuar. Vetëm vitin e kaluar ai krijoi tre dizajne jahtesh të mahnitshme, të gjitha me karakteristika të çuditshme dhe të mrekullueshme dhe të gjithë kushtojnë miliona. Një nga këto dizajne ishte Air Yacht. Ai është në gjendje të qëndrojë në ajër, sepse helikat e tij janë të fryra me një gaz që është më i lehtë se ajri, në këtë rast helium, ndërsa merr vrull nga helikat e tij masive.