Fashion

Si të krijojmë një gardërobë që zgjat!

Si duket garderoba më e fundit në vitin 2022? Këto 15 pjesë ofrojnë themelet e palëkundura të çdo dollapi, thonë Fedora Abu, Georgina Lucas dhe Gillian Brett.

Blazer kalimtar

Pas një sërë bllokimesh gjatë pandemisë, ishte e pashmangshme që linjat midis stilit gjatë dhe jashtë detyrës do të fillonin të mjegulloheshin për shumë prej nesh. Tranzicioni i xhaketës nga veshjet klasike të punës në dollap është thelbësor. Shikoni Isabel Marant për një xhirim ultra elegant, ndërsa përsëritja e tepërt e “Acne Studios” është një zgjedhje e denjë për veshjet tuaja të punës ose të fundjavës.

Sandale me taka

Me sezonin e festave në horizont, tani është koha për të nxjerrë këpucët me taka më të bukura për të kompletuar stilin tuaj të mbrëmjes. Sandalet me rripa të Bottega Veneta-s, duke pasur parasysh siluetën e tyre të përjetshme, një pjesë e vërtetë investimi. Rripat e tyre të hollë i shtojnë elegancë të menjëhershme çdo pamjeje, duke i bërë ato perfekte për t’u veshur me xhinse dhe një bluzë për festa të improvizuara gjithashtu.

Një çantë klasike në supe

Etiketa ‘It-bag’ mund të sjellë në mendje një çudi të zhurmshme të një sezoni, por gërmoni pak më thellë dhe do të zbuloni një sërë pjesësh të provuara dhe të vërteta që meritojnë statusin e kultit. Mendoni klasikët bashkëkohorë, si p.sh. “Puzzle” i frymëzuar nga Loewe dhe veshja prej lëkure “Jodie” intrecciato e Bottega Veneta, në ngjyrë bezhë që shkon me çdo gjë (të dyja të preferuarat e redaktorëve të modës). Nëse keni dyshime, është e pamundur të gaboni me krijimet e denja për Saint Laurent, të cilat janë kulmi i luksit elegant. Çanta prej lëkure elegante e label-it parizian “Le 5 à 7” në gri është një çantë e gjithanshme nga dita në natë që do të ngjitet në krah për stinët e ardhshme.

Pantallona të gjera

Gjeni palën perfekte të këtyre pantallonave dhe do t’i keni të garantuara me rrotullime të forta. Jo vetëm që përshtatja e tyre e këndshme dhe lustrimi i natyrshëm përfaqësojnë fuqinë më të mirë të vetëbesimit, por ato janë ndër disa pjesë që mund të kalojnë pa probleme midis cilësimeve (thjesht ndërroni sandalet ose atletet tuaja gjatë ditës me një palë taka të sofistikuara). Çifti i përzierjes së leshit ngjyrë bezhë të Loewe arrin ekuilibrin e përsosur midis relaksimit dhe lustrimit. Po kështu, pantallonat e larta të Brunello Cucinelli-t do t’ju përshtaten në shumë raste, pavarësisht nga stina.

Një këmishë me përmasa të mëdha

Më e besueshme nga gjërat thelbësore të garderobës, këmisha është një pjesë e vogël e veshjeve që mund të nxjerrin autoritet. Megjithatë, këtë sezon, do të zbuloni se siluetat standarde janë shtuar në përmasa më të ftohta dhe më të relaksuara, shikoni Khaite për një stil të gjerë me përzierje mëndafshi në krem ​​të gjithanshëm, ose The Row për një përsëritje të freskët por të gjerë me pambuk në shirita elegant.

Atlete minimaliste

Aty ku fustanet dhe xhaketat e zeza janë konsideruar prej kohësh klasike, atletet e bardha të hijshme janë një hyrje relativisht e re në panteonin e veshjeve të domosdoshëm, një artikull që nuk është më i ruajtur nga mjediset sportive, por një gjë thelbësore e përditshme jashtë detyrës. Në të vërtetë, një këpucë e thjeshtë në stil tenisi do t’ju shërbejë gjithmonë mirë dhe atletet e përvjetorit të Vejas, ‘V-10’, mund të kombinohen me gjithçka, nga pantallonat me këmbë të gjera deri tek xhinset e përditshme. Ndërkohë, modelet atletike do të injektojnë një skaj në rrugë në pjesët e lëmuara, kombinojnë stilin retro të tenisit të Rag & Bone dhe një bluzë për një kontrast elegant të lartë dhe të ulët.

Një orë që i reziston kohës

Një orë e besuar është një investim i përjetshëm që ka të ngjarë të kalojë brezave. Për trashëgiminë përfundimtare, drejtojuni shtëpive të famshme të trashëgimisë, të cilat i kanë kushtuar dekada të tëra për të përmirësuar zanatin e tyre, si IWC Schaffhausen, ‘Portofino’ i së cilës është ëndrra e një minimalisti, ose Piaget, ora ‘Polo’ e të cilit është mishërimi i elegancës së rafinuar.

Pallto klasike

Një pallto dimërore është një nga blerjet më të rëndësishme sezonale që do të bëni: zgjidhni siç duhet dhe keni një aleat që do t’ju shfaqë në shumë dimër me stil. Ne ju këshillojmë të zgjidhni një siluetë klasike që do të plotësojë dollapin tuaj ekzistues: palltoja ‘Phelton’ e Khaite është mishërimi i elegancës së përjetshme, mjaft e gjerë për t’u shtruar mbi thurje të trashë, do të duket po aq mbresëlënëse ndaj kostumit të hijshëm ose një fustani të zi mbrëmjeje. Ndërkohë, palltoja e bardhë ultra-luksoze e Gabriela Hearst ‘Charles’ vjen me mëngë me shirita të kundërta për t’i dhënë një ndjesi të rastësishme qepjes së saj precize.

LBD

Ndërsa akronimi më i famshëm i botës së modës qëndron për fustanin e zi të ngushtë, i preferuari juaj mund të jetë një midi ose maxi nëse preferoni. I vetmi kusht është që t’ju bëjë të ndiheni përrallor. Ky është numri i trofeut që hidhni kur nuk keni kohë për të menduar ose planifikuar veshjen tuaj, por keni nevojë për një pjesë që do të shënojë të gjitha kutitë. Shkoni me lehtësi nga dita në natë me fustanin ‘Anaelle’ të Petar Petrov, i cili është tjerrë nga një pëlhurë e lëmuar, e endur me mëndafsh të shtuar. Për eventet me kravata të zeza, fustani i zi i The Row-it do të duket hyjnor me stileto me taka dhe bizhuteri diamanti.

Xhinse të drejta

Konsideroni stilet e përjetshme me këmbë të drejta, zgjedhjen e re të xhinseve për veshjet tuaja. Për investimin përfundimtar, shikoni etiketat amerikane që kanë krijuar një ndjekje kulti të vajzave të lezetshme për larjet e tyre natyrale dhe format, mendoni markat me bazë në Kaliforni Agolde dhe Citizens of Humanity për të pagabueshme. Ndërkohë, stili i prerjes së mesme i The Row është krejtësisht i përjetshëm, ekipi me një xhaketë dhe çizme Chelsea me takë blloku (à la Freja Beha Erichsen) për freski gjatë ditës, më pas thjesht ndërrojeni me sandale të viteve ’90 dhe me xhaketë sportive e zezë për mbrëmje.

Zbukurime të përditshme

Sigurohuni që të mos neglizhoni detajet më të imta kur kuroni dollapin tuaj. Ndonëse në shkallë relativisht të vogël, një vath tërheqës ose një gjerdan vezullues mund të rezultojë i madh në ndikim dhe e ngre menjëherë një veshje të përditshme nga bazike në të shkëlqyer. Një zinxhir elegant ari, për shembull, do t’ju qëndrojë në vend të mirë dhe Foundrae paraqet një dizajn të përjetshëm me lidhje të përziera. Ndërkohë, vathët me diamant ‘Possession’ të Piaget do të bëjnë një shtesë verbuese për ditën apo mbrëmjen.

Një çantë e madhe

Prakticiteti është një rrugë e sigurt për të arritur statusin “klasik” dhe, në fushën e aksesorëve, ai nuk është shumë më funksional sesa një çantë e gjerë. “Le Hinge” me ngjyrë të skuqur të Alaïa-s dallohet për dizajnin e tij të ndërlikuar por të përjetshëm, ndërsa dizajni i zi elegant “Woody” i Chloé është një opsion i sigurt për veshjet minimaliste që favorizojnë linjat e pastra për ambiente profesionale. Për veshjen e fundjavës, merrni parasysh edhe një numër kamoshi të butë me gjalpë nga Khaite. Përndryshe, përmirësoni një çantë që i jep kredenciale të modës së lartë një pamjeje të përditshme, për shembull, toka ‘GG’ e Gucci-t do të mbushë edhe ansamblin më të kërkuar me një avantazh premium, bashkëkohor.

Thurje lesh kashmiri

Gjeni një thurje lesh kashmiri që ju pëlqen dhe do të thjeshtoni rutinën tuaj të mëngjesit menjëherë, dhe jakëza ‘Stepny’ e The Row është një pikënisje elegante. E punuar në Itali nga një përzierje luksoze leshi dhe lesh kashmiri, është e prerë për një përshtatje të relaksuar dhe të zhveshur, provojeni gjysmë të futur në pantallona të përshtatura për një estetikë moderne dhe elegante. Ndërkohë, thurja me ngjyrë kaltëroshe e Loro Pianës do t’i shtojë dollapit tuaj të motit të ftohtë një ngjyrë të këndshme.

Xhaketë lëkure

Ndërsa stilet klasike të motoçiklistëve nuk do të dalin kurrë nga moda (Isabel Marant), xhaketat prej lëkure të këtij sezoni vijnë në një mori formash. Ne e duam stilin e përshtatur mjeshtërisht të Le 17 Septembre për nuancat minimaliste të viteve ’90 dhe rripin e hollë që shtrëngon belin për një formë të sofistikuar. Ndërsa xhaketat prej lëkure shpesh janë të stiluara me xhins (i cili është një kombinim klasik), merrni parasysh t’i kombinoni tuajat me gjithçka.

Çizme deri në kyçin e këmbës

Çizmet e kyçit të këmbës kanë atë përzierje të mrekullueshme të prakticitetit dhe lustrimit që i bën ato një bazë të vërtetë gardërobe. Ky sezon sheh një përzierje të gjerë stilesh që plotësojnë të gjitha shijet, nga çizmet Chelsea të Proenza Schouler me qepje me kontrast, deri te çizmet me platformë të Versace. Rrotulloni xhinset tuaja ose kombinojini ato me funde.

Si të siguroheni që pjesët tuaja të zgjasin…

Kujdesi për rrobat tuaja nuk është vetëm një lajm i mirë për ju, sepse ato zgjasin më shumë, por mendohet se redukton ndjeshëm gjurmën e karbonit dhe ujit të çdo pjese. Bronwyn Seier, nga specialisti i riparimeve dhe ndryshimeve The Seam, ndan tre këshilla për të ndihmuar në ndërtimin e jetëgjatësisë në dollapin tuaj.

1. Ruani në mënyrë të sigurt

Ruani rrobat me kujdes ndërmjet varëseve, veshja duhet të varet në një varëse mbështetëse, veshjet e thurura duhet të vendosen të sheshta, duke u palosur përgjatë qepjeve nëse është e nevojshme. Shmangni varjen e sendeve që janë prerë, pasi ato ka të ngjarë të marrin formë të gabuar. Midis stinëve, sigurohuni që rrobat tuaja, veçanërisht fibrat natyrale, të ruhen larg dritës dhe lagështisë në qese hermetike për t’u mbrojtur.

2. Lajeni mirë

Temperatura në etiketën e kujdesit është maksimale dhe jo e rekomanduar, 30 gradë duhet të jetë temperatura standarde e larjes, duke kursyer energji dhe duke zgjatur jetën e rrobave tuaja. Trajtoni menjëherë njollat, më pas synoni t’i lani rrobat tuaja më rrallë, me furçë, garzë, avull ose pastroni pika për t’u freskuar ndërmjet larjeve. Ngrirja është një mënyrë e dobishme për të eliminuar aromat (dhe gjithashtu vret larvat e molës).

3. Përmirësohu me shpejtësi

Ngërçet e vogla në veshjet e thurura ose grisjet në pëlhurë duhet të riparohen sa më shpejt që të jetë e mundur, dhe sigurisht para se të rivisheni ose lani, pasi ka të ngjarë të rriten. Shumica e dëmeve mund të shpëtohen me pak imagjinatë, riparimet mund të kthehen gjithmonë në ripërpunime.