Horoskopi Lifestyle Travel

Vendet ku duhet të udhëtoni këtë pranverë, bazuar në shenjën tuaj të horoskopit!

Lulet po lulëzojnë, ditët po zgjaten dhe drita freskuese e fillimeve të reja po shkëlqen kudo rreth nesh. Me fjalë të tjera, pranvera sapo ka lindur. Këtu në hemisferën veriore, ekuinoksi i pranverës i këtij viti bie më 20 mars, duke shënuar fundin e dimrit dhe duke paralajmëruar fillimin zyrtar të pranverës. Kjo është gjithashtu një ditë e veçantë në astrologji, pasi shënon hyrjen e diellit në Dashi – shenjën e parë të zodiakut – si dhe fillimin e vitit të ri astrologjik.

Më pak turistë dhe moti më i butë e bëjnë pranverën një sezon ideal për udhëtime në shumë vende – qoftë për një pushim të plotë apo thjesht për një fundjavë të gjatë. Pra, për nder të kësaj periudhe mistike dhe të përqendruar te rinovimi i vitit, pse të mos i drejtoheni astrologjisë për frymëzim në zgjedhjen e destinacionit të përsosur për një arratisje pranverore? Përqafoni magjinë kozmike me ngjyrë trëndafili të stinës dhe lexoni më tej se ku të udhëtoni këtë pranverë, bazuar në shenjën tuaj të zodiakut.

Dashi: New Orleans, Luiziana

New Orleans mund të njihet më së shumti për festimet e Mardi Gras në fund të dimrit, por festa nuk ndalet me kaq. Pranvera në Big Easy sjell mot të butë dhe argëtim të pandërprerë, ngjarje festive në ofertë, duke e bërë atë vendin e përsosur për pushime për një shenjë zjarri aventureske dhe eksituese si ju, Dashi. Kthehuni dhe shijoni Festivalin e Jazz & Heritage në New Orleans (28 Prill – 7 Maj), festoni nëpër Festivalin e Lagjes Franceze (13 Prill – 16 Prill) ose kaloni me disa ditë muzikë dhe art live gjatë Bayou Boogaloo (19 maj – 21 maj). Plus, pranvera shënon kulmin e sezonit të karavidheve të qytetit mars, prill dhe maj kështu që ju mund t’i shijoni ato ndërsa janë në maksimumin e tyre.

Demi: Kioto, Japoni

Ju jeni një fëmijë pranveror, Demi, ndaj maksimizoni atmosferën sezonale duke bërë një arratisje ndërkombëtare në Kioto të bukur, Japoni. Gjatë muajve të pranverës, një bollëk lulesh me lule qershie e kthen qytetin në një parajsë rozë me lule. Kjo shfaqje me famë botërore e magjisë së pranverës do të kënaqë plotësisht shqisat tuaja, gjë që është veçanërisht e rëndësishme për një shenjë të Tokës si ju, që pëlqen të luksohet në natyrë. Rituali i shijimit të bukurisë kalimtare madje ka fjalën e vet në japonisht – hanami – që përkthehet në “të shikosh lulet”. Për disa nga pamjet më befasuese të magjisë së pranverës së pemëve sakura, shikoni opsionet e akomodimit në Hoshinoya Kiotos rurale.

Binjakët: Chefchaouen, Marok

Pranvera është stina juaj e ditëlindjes, Binjakët, ndaj pse të mos e bëni atë më të veçantë këtë vit duke udhëtuar në qytetin e mrekullueshëm dhe shumë të këndshëm në Instagram të Chefchaouen, Marok? I njohur gjithashtu si “Qyteti Blu”, falë arkitekturës së tij unike mahnitëse me nuancë akuamarin, ky destinacion pranveror i qytetit të vogël është i përsosur për t’u rehatuar dhe për të eksploruar vërtetë atmosferën lokale. Ka shumë kafene argëtuese për të parë njerëzit, plus banja (të njohura si hamame) dhe sauna. Nëse dëshironi të dilni jashtë Perlës Blu të Marokut, ka shumë ecje piktoreske aty pranë, dhe qyteti i njohur portual i Tangierit është vetëm një makinë larg.

Gaforrja: Santorini, Greqi

Astrologjikisht, sektori i karrierës suaj ka qenë plot gjallëri këtë vit, Gaforre, kjo është arsyeja pse një largim relaksues dhe rinovues pranveror në Santorinin e mrekullueshëm, Greqi, do t’ju duhet. Temperaturat e buta dhe më pak turistë e bëjnë pranverën një kohë ideale për të vizituar ishullin mahnitës grek. Shijoni shkëlqimin befasues të perëndimit të diellit, pamjet e pafundme të qiejve dhe deteve të gjalla të kaltra, dhe arkitekturën e zbardhur gjithnjë të njohur. Për t’i bërë pushimet tuaja veçanërisht rigjallëruese, rezervoni pak kohë në Span luksoze Lava në Magma Resort Santorini, i cili është i rrethuar nga vullkane të lashta dhe përmban një pishinë pafundësie me pamje nga deti Egje dhe ishulli Anafi.

Luani: Kartagjena, Kolumbi

Le të jemi të sinqertë: Pranvera është vetëm një prelud i ditëlindjes suaj, Luan. Kjo është arsyeja pse magjia e ngrohtë dhe e gjallë e Kartagjenës, Kolumbi, është një destinacion kaq ideal pranveror për ju. E vendosur përgjatë Detit të Karaibeve, klima e nxehtë dhe e thatë e pranverës e qytetit është e përkryer për të pushuar në plazh dhe në pishinë – duke premtuar një shije të këndshme të diellit veror. Si një shenjë zjarri krijuese dhe dalëse, ju do të vlerësoni skenën e lulëzuar të artit të rrugës, restorantet në modë dhe jetën e gjallë të natës në lagjen Getsemani të qytetit. Sigurohuni që të eksploroni edhe bukurinë piktoreske të qytetit të vjetër kolonial, i cili është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Virgjëresha: Sedona, Arizona

Kjo pranverë është një kohë e shkëlqyer për të eksploruar anën tuaj shpirtërore, Virgjëresha, kështu që vizita në një vend mistik si Sedona, Arizona, garanton një pushim pranveror të shpenzuar mirë. Peizazhi i tij unik i shkëmbinjve të kuq dhe bimëve shumëngjyrëshe të shkretëtirës duket veçanërisht i gjallë në këtë kohë të vitit, dhe ecja nëpër këtë vend të çudirave gjeologjike do të kënaqë më shumë se sa dëshirën e shenjës së Tokës për zhytjen në natyrë. Thirrja e Sedona-s shtrihet përtej bukurisë së saj natyrore, pasi njerëzit shpirtërorë dynden në këtë rajon për të eksploruar të ashtuquajturat vorbullat e saj të energjisë. Disa besojnë se energjia shpirtërore rrotullohet brenda dhe jashtë Tokës në këto vende të shenjta rreth qytetit, duke u sjellë atyre që kalojnë kohën këtu një ndjenjë paqeje, mirëqenieje dhe shërimi.

Peshorja: Kauai, Hawaii

Peshorja drejtohet nga planeti i dashurisë, Afërdita, kështu që për ju, çdo pushim duhet të ndihet të paktën paksa si një muaj mjalti. Kjo është ajo që e bën ishullin romantik Havai të Kauait një zgjedhje kaq të mrekullueshme për udhëtime pranverore. I mbiquajtur “Ishulli i Kopshtit” falë mjedisit të saj të gjelbëruar rural, kjo parajsë tropikale është e ngarkuar me shkëmbinj dramatikë buzë oqeanit, ujëvara mahnitëse dhe pyje të harlisur shiu. Pranvera është një kohë e mirë për t’u vizituar, pasi do të humbisni sezonin e shirave, por megjithatë do të mposhtni turmat turistike të verës. Pavarësisht nëse i kaloni ditët duke pushuar në plazh me një dashnor ose me zinxhir në xhungël vetëm ose me miqtë, me siguri do të ndjeni shpirtin Aloha ndërsa vizitoni këtë perlë të një ishulli.

Akrepi: Katmandu, Nepal

I vendosur në një luginë të rrethuar nga malet madhështore të Himalajeve të Nepalit, Katmandu është destinacioni i përsosur i udhëtimit pranveror për një Akrep të thellë dhe misterioz. Pranvera është një stinë e veçantë në kryeqytetin e Nepalit, e karakterizuar nga moti i ngrohtë, një bollëk rododendronsh që lulëzojnë dhe shumë mundësi për të parë grupin e kafshëve të egra të rajonit. Por është gjithashtu një kohë e rëndësishme shpirtërore e vitit në Nepal, pasi ditëlindja e Budës festohet gjatë hënës së plotë në maj një hënë e plotë që, këtë vit, ndodh të rritet në shenjën tuaj, Akrep. (Budizmi është feja e dytë më e madhe në Nepal dhe Buda ka lindur në Nepal.) Përafroni me energjinë hënore gjatë lindjes së hënës së plotë vjetore dhe përjetoni me respekt magjinë e kësaj feste kulturore.

Shigjetari: Kankun, Meksikë

Kankun mund të njihet si një vend festimi klasik i pushimeve pranverore  që nuk është në thelb një problem për një Shigjetar aventurë si ju por kjo parajsë tropikale meksikane është shumë më tepër se një vendstrehim për fëmijët e kolegjit. Si Shigjetar, keni nevojë për një përzierje të eksitimit me oktan të lartë dhe kohës së rimbushjes së pasurimit të shpirtit, dhe Kankun me siguri do t’ju japë. Relaksimi pranë ujërave bruz dhe plazheve me rërë të bardhë ofron një strehë introspektive, por restorantet e gjalla dhe opsionet e jetës së natës do të ndriçojnë gjithashtu anën tuaj të lirë. Për një përvojë që ju ngre shumë larg kujtimeve të turbullta të kolegjit, rezervoni një qëndrim në Waldorf Astoria Kankun të ri luksoz.

Bricjapi: Ishulli Vankuver, Kanada

Bricjapët jo të pakuptimtë janë të njohur për etikën e tyre të përkushtuar të punës dhe pushimi nga puna me një pushim pranveror komod dhe të qetë është veçanërisht i merituar këtë vit. Vijat madhështore bregdetare të ishullit Vankuver ofrojnë vetëm llojin e cilësimeve që ju nevojiten për të hyrë plotësisht në modalitetin OOO. Pranvera është koha e përsosur për të endur nëpër kopshtet e shumta të ishullit me lulëzim të bollshëm në këmbë ose për të marrë me qira një makinë për të eksploruar qytetet e çuditshme buzë rrugës. Për një përvojë veçanërisht luksoze në ishull, qëndroni në një nga tendat me ngrohje luksoze në Clayoquot Wilderness Lodge, të cilat janë ekskluzivisht të aksesueshme me hidroavion, varkë ose helikopter.

Ujori: Taormina, Sicili

Ujorët janë natyrshëm të orientuar drejt komunitetit, kështu që do të bini në dashuri me skenën e gjallë lokale në Taormina, Siçili – dhe pranvera është një kohë e mrekullueshme për t’u vizituar, falë motit të butë dhe më pak turma. Kaloni ditët tuaja duke shijuar pamjet e detit Jon në majë të kodrave, duke pushuar në plazhet mahnitëse siciliane ose duke u miqësuar me vendasit ndërsa shijoni kuzhinën e freskët dhe me shije të rajonit. Vizita e malit Etna aty pranë – vullkani më i madh aktiv në Evropë ose rezervati natyror Isola Bella janë gjithashtu mënyra të shkëlqyera për të kaluar një ditë. Këshillë bonus: Nëse jeni adhurues i White Lotus, mund të kapni një dhomë në Pallatin luksoz San Domenico, Taormina, A Four Seasons Hotel, i cili ishte mjedisi për sezonin e dytë të shfaqjes.

Peshqit: Gjiri i Glacier, Alaska

Si shenjë e peshkut, lidhja me oqeanin është një përvojë magjike për ju në çdo kohë të vitit, Peshqit, kjo është arsyeja pse një udhëtim pranveror në Gjirin Glacier, Alaska, do të ishte aq i përshtatshëm për shijet tuaja. Ky park kombëtar dhe sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s ndodhet pak jashtë Juneau, Alaska, dhe krenohet me peizazhe dhe shkretëtirë të lë pa frymë. Pranvera është një kohë e shkëlqyer për të shijuar jetën spektakolare detare të rajonit, pasi është sezoni i ushqimit të balenave gri, minave, orkave dhe gungave, si dhe sezoni i shumimit të fokave të portit. Jini gati për t’u shkëputur plotësisht nga priza dhe për t’u lidhur me misticizmin e natyrës, pasi Gjiri Glacier është i largët dhe shërbimi celular është minimal.