Food & Drink Health & Beauty

Zbuloni 3 ushqime që ju rrisin lumturinë!

Ndjeheni sikur ai vakt i shijshëm sapo ju dha një nxitje të madhe humori? Hulumtimet kanë lidhur konsumimin e më disa ushqimeve me një nxitje të lumturisë dhe mirëqenies.

1. Avokado

Sinqerisht, është një mrekulli që mijëvjeçarët nuk janë më të lumtur, sepse avokado mund t’ju bëjë seriozisht të buzëqeshni. I pasur me yndyrna të pangopura (të njohura si ato të “shëndetshme”), ky frut i gjelbër dhe me mish është i lidhur me simptoma më të ulëta të ankthit. Sipas hulumtimeve, ngrënia e më shumë yndyrave me cilësi të lartë si ato në avokado shoqërohet me një rezultat më të ulët ankthi tek gratë. Avokadot janë gjithashtu të pasura me vitamina B, të cilat lidhen fort me nivele më të ulëta të stresit dhe mund të ndihmojnë në përmirësimin e humorit.

2. Çokollatë e zezë

Përveç nxitimit të sheqerit, hulumtimi zbuloi se kakaoja ndihmoi në përmirësimin e performancës së trurit tek të rriturit e rinj. Një studim zbuloi gjithashtu se marrja e çokollatës së zezë ishte e lidhur me një rrezik më të ulët të simptomave depresive. Pra, shkoni përpara. Blini çokollatën. Thjesht shkoni për varietetet më të errëta për më shumë përmbajtje kakao të ndjeshme.

3. Kafe

Kafeja shpesh shahet, por ne nuk jemi këtu për të. Një studim zbuloi se marrja e kafeinës lidhet me nivele më të ulëta të depresionit dhe ankthit. Kombinojeni atë me antioksidantë të lidhur me uljen e inflamacionit, dhe ne thjesht justifikuam vetëm çdo konsumim të tepërt të saj ndonjëherë. Për sa kohë që po pini kafe që nuk është e ngarkuar me sheqer shtesë dhe kafeja nuk ju shkakton stres, pijeni!