Design Travel

6 shtëpi legjendare që mund të merrni me qira në rivierën franceze!

Sapo vjen vera në mendje na vjen sheshi i lojërave verore që është Riviera Franceze, i cili mbetet një ndër destinacionet më të preferuara të pushimeve. Mënyra më e mirë për t’u mbështetur në kënaqësitë e saj të shumta? Duke komanduar qoftë edhe për një kohë të shkurtër një nga shtëpitë e saj më legjendare. Nga mrekullitë arkitekturore, te shtrirjet e jashtëzakonshme të pushtuara dikur nga fisnikëria franceze, na lejoni t’ju ofrojmë një përmbledhje të shtëpive më të mira me qira në Cote d’Azur…

01. VILLA LA VIGIE, MONACO

Duke qëndruar si një tortë e akullt e papërlyer mbi Baie de Roquebrune në formë gjysmëhëne, ky grumbull i lartë komandon një nga pamjet më të kërkuara në Mesdhe. E ndërtuar në fund të shekullit të 20-të me kërkesë të Sir William Ingram botuesi britanik që qëndron pas The Illustrated London News vazhdoi të bëhej rezidenca verore e zotit Karl Lagerfeld, me stilistin e ndjerë që rapsodizohej rreth ndjenjës së shijshme të izolimit dhe mënyrës se si drita e artë derdhet nëpër dritare. Tani mund të jetë gjithçka e jotja për sezonin.

02. THE DEMOUNTABLE HOUSE, SAINT-PAUL-DE-VENCE

E zhytur në tokat e mbjella dendur të Fondation CAB, Shtëpia e Demontueshme është e kundërta e luksit të nivelit tjetër, dhe kjo është një lloj gjëje. I ëndërruar nga mjeshtri autodidakt i arkitekturës Z. Jean Prouvé si një përgjigje ndaj krizës së strehimit që bëri kërdinë në Francën e pasluftës, modeli i veshur me dru u bë një ikonë e dizajnit të mesit të shekullit dhe ky qëndrim i vogël ndodh të jetë një nga disa shembuj të mbetur. Po, është pozitivisht i vogël dhe rruga që zhurmon poshtë mund të mos jetë jashtëzakonisht e favorshme për mbylljen e syve më të mirë të natës, por ajo që i mungon në përmasa (dhe, mirë, konvencionale) është më shumë se sa balancon me tërheqjen e pazakontë. Pasi të keni admiruar muret e vjetra të Saint-Paul de Vence një bredhje e qetë larg kaloni në shtegun e bekuar të ftohtë përgjatë lumit Cagnes, duke ndaluar për t’u zhytur në pishinat e thella dhe kaskadat që grumbullojnë kanionet me gurë. Me përjashtim të zhabave të rastësishme, do të shihni një botë tjetër.

03. LE GRAND JARDIN, ÎLE SAINTE-MARGUERITE

Thjesht një thumb në hartë, Île Sainte-Marguerite ulet pikërisht përballë ujit nga peizazhet e Razmatazz të Kanës. E përhapur në skajin jugor të pyllëzuar me pisha, do të gjeni Le Grand Jardin, rezidencën e vetme private të ishullit dhe një botë më vete. Që daton në shekullin e 13-të, kjo shtrirje mbresëlënëse e rrethuar nga deti – me parmakë guri të zbukuruar, një kullë vrojtimi me frëngji dhe kopshte të mbushura me selvi që shtriheshin në të gjitha drejtimet – dikur i përkiste Louis XIV. Thashethemet thonë se një farë Zot Napoleon Bonaparte gjithashtu kulloti kuajt e tij në lëndinat në sferën e Revolucionit. Brenda, mbizotëron një estetikë e papritur minimaliste, e freskët nga një rregullim i kohëve të fundit dhe pamjet mbi gjirin, janë të mrekullueshme. Merreni me qira vendin për dy javë dhe nuk do të keni nevojë të kaloni kurrë përtej perimetrit, megjithëse limanet e egra në Pointe du Dragon ia vlen t’i shikoni.

04. VILLA AMA, SHT TROPEZ

Nuk mund të mendojmë për asnjë sfond më të imët për fryrje verore të zhurmshme, si ju, sesa ky grumbullim i ulët prej qelqi dhe betoni ngjyrë qumështi, i cili del nga kopshte të dendura dhe është thjesht një saunter nga Plage de Pampelonne legjendar. Skulptura të mrekullueshme nga zotërinjtë Franz West dhe Jeff Koons mbushin lëndinat, duke u bërë më vete ndërsa mbrëmja zbret dhe dritat fillojnë të dridhen në gjirin e mbushur me jahte poshtë, dhe kur është koha për të hyrë, presin shtatë dhoma gjumi turbo-smart. Ata që ndihen maksimumin mëngjesin e ardhshëm mund të zhyten nën njërën prej hijeve të diellit në formë disku që rreshtojnë pishinën, duke e trazuar vetëm për tartare de boeuf në Club 55 (të larë me një gotë me diçka të ftohtë të akullt, natyrale). E thënë thjesht, është një nokaut total, dhe meqenëse ka një fushë helikopterësh prapa, do të ishte e pasjellshme të mos futeshe nga Nice…

05. PALAIS DE L’OCEAN, TULON

Është bërë shumë për të ruajtur të kaluarën në Palais De L’Ocean, i cili ndodhet prapa nga uji befasues blu, në gjysmë të rrugës midis Toulon dhe Hyères. Nga shkallët gjithëpërfshirëse të mermerit deri te tavanet me kornicë të mundimshme, çdo centimetër i vendit shkëlqen, që do të thotë se nuk është befasi e madhe që shërbeu si sfond për vitin e kaluar të kënaqshëm të Downton Abbey: Një epokë e re. Megjithatë, me pasqyrat me tehe të praruara dhe veshjet chinoiseri të ndezura në favor të llambave skulpturore prej hekuri dhe kolltukeve të veshura me tekstile të buta dhe prej dheu, kjo qira me dysheme peshku tani ndalon së tepërmi nga një territor i plotë i deformuar në kohë, duke supozuar një estetikë më të freskët.

06. VILLA SAINTE-ANNE, ANTIBES

Për sa i përket adresave të rëndësishme të Côte d’Azur, nuk është e vështirë të thuhet se Hotel du Cap-Eden-Roc – i frekuentuar nga z. Pablo Picasso, zonja Marlene Dietrich dhe i gjithë klani Kennedy në atë kohë është në një ligë të vet. Dhe ndërsa suitat janë të shkëlqyera, tërheqja e vilave që shikojnë valët nuk mund të mbivlerësohet. Villa Sainte-Anne, me ballkonet e saj me kolona dhe pesë dhoma gjumi të bollshme, të fshehura pas grilave të rënda me ngjyrë jeshile, duhet të jetë më e mira e pjesës. Kur nuk jeni duke luajtur me jaht nga tarraca, mund të kaloni rrugën për të goditur topat e tenisit në një nga fusha balte të hotelit me hije pishe. Më pas, vishuni, si hardhuca, pranë pishinës me ujë të kripur, e cila u hodh nga shkëmbi i bazaltit me dinamit në vitin 1914 dhe u përjetësua përgjithmonë në të shtënat e jashtëzakonshme (dhe shpesh të imituara) të zotit Slim Aarons.