Celebrities Magazine Showbiz

A ka ndërmend t’i rikthehet muzikës J Balvin apo karriera e tij ka ardhur drejt fundit?!

J Balvin konsiderohet si një nga artistët kryesorë që sjell gjeneratën e re të këngëtarëve reggaeton që zgjeruan shtrirjen globale të muzikës urbane latine, së bashku me gjigantët e zhanrit si Bad Bunny, Nicky Jam dhe Ozuna. Pas një serie masive hitesh të suksesshme si “Mi Gente” dhe “I Like It”, artisti kolumbian i tha së fundmi NBC News se këto ditë fokusi i tij kryesor është të jetë baba i djalit të tij 1-vjeçar, Rio.

Do të marr kohën time për të lënë muzikë më vonë. Unë jam vërtet i fokusuar te fëmija im i parë. Fëmija im më bën të dëshiroj të jem një person më i mirë.

José Álvaro Osorio Balvin, i njohur artistikisht si J Balvin, lindi dhe u rrit në Medellín, Kolumbi. Me ëndrrat për t’u bërë një reper, 17-vjeçari Balvin kërkoi skenën e atëhershme ‘underground hip-hop’ dhe ‘reggaeton’ të Kolumbisë. Pas disa fushatave muzikore MySpace dhe performancave lokale, Balvin u nënshkrua në etiketën e regjistrimit Universal në 2013.

Zbulimi i tij erdhi vitin e ardhshëm me këngën “6 AM”, me reperin portorikan Farruko. Kënga arriti në vendin e dytë në tabelën e Billboard Hot Latin Songs, e ndjekur nga hitet “Ay Vamos” dhe “Ginza”. Suksesi kryesor i Balvin arriti lartësi të reja në vitin 2018 me publikimin e albumit të tij “Vibras”. Ai kombinoi tinguj të ndryshëm muzikorë, nga stilet romantike reggaeton deri te ritmet e sallës së vallëzimit. Bashkëpunimi i tij më i fundit “Nivel de Perreo”, së bashku me këngëtarin Ryan Castro, doli në qershor.

Fakti që jam latin. Është vetëm në gjakun tim. Mundësia për të ndihmuar njerëzit tanë, është me të vërtetë e bukur dhe jam i lumtur që e bëj. Që kur u bë baba, këndvështrimi i tij për jetën ka ndryshuar. Unë jam duke menduar se si të rikthehem. Unë jam i fokusuar në atë se si ta ndihmoj komunitetin tim të kthehet. Fëmijët të bëjnë të përulur dhe të bëjnë të pyesësh veten se si mund të jesh më i mirë. Kjo është kur gjithçka ka kuptim.