Bota

Al Jazeera: Gjendet një varr masiv me 30 kufoma në Gaza!

Një varr masiv me trupat në dekompozim të dhjetëra të burgosurve palestinezë të lidhur me sy dhe pranga është gjetur në Gaza dhe autoritetet palestineze kanë bërë thirrje për një hetim ndërkombëtar.

Kjo është raportuar nga Al Jazeera online, sipas së cilës të paktën 30 trupa u gjetën në “qese të zeza plastike” pranë shkollës Hamad, në veri të Gazës.

Dëshmitarët i thanë stacionit televiziv të Katarit se personat e gjetur ishin lidhur me sytë, torturuar dhe vrarë përpara se të vendoseshin në çanta.

“Ndërsa po pastronim, hasëm në një grumbull rrënojash në oborrin e shkollës. U tronditëm kur zbuluam se dhjetëra kufoma ishin varrosur nën këtë grumbull. Kur i hapëm çantat, i gjetëm trupat tashmë të dekompozuar. Ata ishin të lidhur me sy, këmbë dhe duar të lidhura”, tha një dëshmitar.
Korrespondenti i Al Jazeera, Tareq Abu Azzoum, duke raportuar nga Rafah, në jug të Gazës, tha se “gjendja e këtyre trupave varion nga dekompozuar rëndë në mbetjet e thjeshta skeletore; duke e bërë të vështirë identifikimin e tyre”.

Megjithatë, ai shtoi, se “njerëzit vazhdojnë të vijnë në vend, duke kërkuar përgjigje në këtë vend të tragjedisë”

Mbi 27 mijë palestinezë janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori. Në numrin më të fundit të siguruar nga Ministria e Shëndetësisë e Gazës, e drejtuar nga Hamasi, 27,019 palestinezë janë vrarë që nga fillimi i konfliktit, ndërsa 66,139 të tjerë janë plagosur.

Kështu raporton Al Jazeera.

Më herët, kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu këmbënguli se një marrëveshje me Hamasin për të siguruar lirimin e më shumë se 100 pengjeve që ende mbahen në Gaza nuk do të vijë “me asnjë çmim”, pasi protestat e përhapura vazhdojnë në Izrael.