Botë e Çuditshme

Aligatori masiv tmerron turistët! Plazh dhe kopsht zoologjik në të njëjtën kohë!

Arratisja buzë detit të një turisti u shndërrua në një skenë nga një film horror kur ai pa një aligator të madh që notonte në oqean jashtë një ishulli Alabama gjatë fundjavës. Pamjet dhe imazhet e ekskursionit në grykëderdhjen e zvarranikëve të ujërave të ëmbla po bëjnë bujë në Facebook. Turisti i tmerruar, Matt Harvill, për WBRC pasi postoi fotot tronditëse në mediat sociale:

Nuk ndodh çdo ditë diçka e tillë.

Harvill dhe e dashura e tij kishin kaluar një “ditë të bukur” në ishullin Dauphin, një pikë e njohur turistike, kur një kalimtar i lajmëroi ata për praninë e pushtuesit me luspa.

Unë dhe e dashura ime sapo po kalonim pak kohë në plazh kur dikush e përmendi atë.

Pikërisht atëherë ai vuri re zvarranikun e stërmadh që sillej nëpër valë. Ndërsa nuk ishte mësuar të shihte një krijesë që banonte në moçal në det, Harvill nxori telefonin e tij dhe mori një video. Pamjet që rezultojnë, me titullin “gjërat që kurrë nuk mendoni se do t’i shihni”, tregojnë gatorin që përgjohet mjaft dukshëm në surf.

Më thuaj se ku mund të shkosh në plazh dhe në kopshtin zoologjik në të njëjtën kohë.

Alabamanit e pa pamjen veçanërisht të pabesueshme, duke qenë se ai në përgjithësi sheh vetëm gatorë në ujëra të ëmbla dhe pothuajse “asnjëherë në Gjirin [e Meksikës] si ai”. Në të vërtetë, aligatorët, të cilët janë zvarraniku më i madh në SHBA, që rriten rregullisht deri në 15 metra të gjatë dhe peshojnë mbi 1000 paund, zakonisht preferojnë të banojnë në ekosistemet e ujërave të ëmbla si lumenjtë dhe kënetat.

Kjo për shkak se ata nuk kanë gjëndra të ujit të kripur, një mekanizëm që rregullon kripësinë nën gjuhë, si vëllezërit e tyre krokodilë. Kjo i lejon këtij të fundit të qëndrojë si në ujë të njelmët ashtu edhe në ujë të kripur me kohë të plotë. Megjithatë, mungesa e një filtri jodi tek aligatori nuk i pengon ata të bëjnë qëndrime në det herë pas here. Në të vërtetë, shkencëtarët zbuluan se gators shpesh vizitojnë mjediset e grykëderdhjes në ndjekje të gjahut detar, duke përfshirë gaforret blu, stingrays dhe madje edhe peshkaqenë.