Bota

Anulohet vizita zyrtare e Presidentit Erdoğan në Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 9 maj!

Një zhvillim i rëndësishëm vjen për vizitën e presidentit Erdogan në SHBA, e planifikuar muajt e fundit. Erdogan do të shkonte në Shtetet e Bashkuara (SHBA) më 9 maj. Sipas informacioneve të siguruara nga Odatv, vizita e parë e Erdoganit në Shtëpinë e Bardhë për të takuar presidentin amerikan Joe Biden është anuluar.

Erdoğan ishte i ftuar si i ftuari zyrtar i Bidenit në vizitë, ku ishte planifikuar të diskutohej tema kritike nga lufta kundër terrorizmit në Gaza, nga projektet e mbrojtjes deri te marrëdhëniet ekonomike.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së, ku republikanët janë në shumicë, miratoi projektligjin prej 95 miliardë dollarësh me ndihmën e Izraelit dhe Tajvanit, duke i dhënë fund bllokimit politik 6-mujor në luftën e Ukrainës kundër Rusisë.

Paketa prej 95 miliardë dollarësh, e miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së e dominuar nga republikanët, përfshin 61 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, 26 miliardë dollarë ndihmë për Izraelin dhe 8 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë e rajonit Indo-Paqësor (Tajvan).

Parashikohet që 9 miliardë dollarë nga paketa prej 26 miliardë dollarësh e akorduar për Izraelin do të ndahen për ndihma humanitare që do të përdoren në zona të ndryshme lufte, përfshirë Gazën.

Mësohet se arsyeja pse u anulua vizita e Erdoganit ishte ndihma prej 26 miliardë dollarësh e dhënë Izraelit.