Celebrities Music

Artisti italian Aiello i këndon për herë të parë dashurisë në këngën e re “Paradiso”!

Aiello është një kantautor nga Cosenza i lindur në vitin 1985. Disa nga këngët e tij më të njohura janë “La mia ultima storia”, “Che canzone siamo”, “Fino all’alba”, “Arsenico”, “Certe lune” dhe “Quel cane”. Shkurtin e kaluar ai mbërriti në skenën e teatrit Ariston me këngën “Ora”, por nuk arriti që ta bindë publikun dhe jurinë, për këtë arsye arriti të renditej në vendin e njëzetepestë në Festivalin e Sanremos.

Dhe ditën e premte me datë 29 prill, ai rikthehet si protagonist në botën muzikore. Në fakt, krijimi i tij i ri me titull “Paradiso” tani është i disponueshëm edhe në radio dhe në platformat muzikore streaming. Kënga është prodhuar nga Brail (producent që ka qenë gjithmonë i pranishëm përkrah Aiello) me Michele Canova. Në lidhje me këtë, Aiello thotë se:

Po rikthehem me një këngë të veçantë për mua, nuk e duroj dot më idenë ta dëgjoj vetëm. Fillova një udhëtim për të mësuar të jetoj në të tashmen, të kapërcej ankthin, të jem më pak i vështirë me veten, të shijoj më shumë ngjarjet dhe takimet. Gjatë këtyre muajve, teksa po ju lexoja, pyesja veten se çfarë më ndodhi: Shkrova, rashë dhe shkruaj akoma. Kryqëzova zemra të reja, disa vetëm i shijova, të tjera vetëm i përkëdhela, ku në një çast u përpoqa edhe t’i kaloja pas, por ishte gur i fortë.

Kuptimi i këngës “Paradiso”

“Paradiso” kënga e re nga artisti Aiello, tregon fillimin e një historie dashurie të sapolindur. Kur nga njëra anë protagonistët jetojnë në maksimum me besimin dhe entuziazmin e një marrëdhënieje të re, por në të njëjtën kohë, nga ana tjetër, kanë frikë se mos lëndojnë veten dhe përpiqen më kot të ngadalësojnë rrugën e zemrave të tyre. Vetë këngëtari duke folur për këngën e re tregon se:

Kjo këngë tregon për sikletet e para, herët e para që hani duke folur, qeshni duke pirë, pyetni nëse gjithçka është në rregull kur bëni dashuri, ndoshta momenti më i bukur i një historie, të dashuroheni. Pavarësisht kohës dhe përfundimit, në çdo histori që lind dhe vdes, do ta kujtoni gjithmonë atë natë kur u përgjigjët se ishit në Parajsë.

Për më tepër, Aiello është i sigurt se:

Nëse do të mund të jetonim 15 ditët e para të çdo historie që lind në një lak, ndoshta nuk do të largoheshim kurrë nga njëri-tjetri, ndoshta nuk do të kishte më zemra të vetmuara dhe këtë, pa asnjë dyshim, do ta quaja Dashuri.

Ndërkohë, kantautori kalabrez është nëpër klubet e qyteteve italiane me turin e organizuar nga Vivo Concerti dhe ku shihen praktikisht të gjitha datat e shitura si ajo e Firences, Venaria Reale, Fabrique në Milano, Napoli dhe Nga Roma. Nga ana tjetër, pas dy vitesh, me pandeminë që detyroi njerëzit të braktisnin muzikën live, tashmë publiku mezi pret të dëgjojë muzikën e idhullit të tyre live.

Theksojmë gjithashtu se dy nga këngët e artistit të njohur italian “Ora” dhe “Fino All’Alba” kanë qenë pjesë e playlist-ës së “Top 100 Songs 2021”Top Albania Radio.