Health & Beauty

Bëni kujdes me sasinë e përdorimit të tyre, shumë tableta vitaminash mund të vrasin!

Një vajzë 13-vjeçare vdiq në Tamil Nadu kohët e fundit pasi e kishte tepruar me konsumin e disa vitaminave. Sipas policisë, adoleshentja, një nxënëse e klasës së 8-të, mori shumë pilula së bashku, të cilat u shpërndanë nxënësve në kuadër të programit javor të plotësimit të hekurit dhe acidit folik. Policia tha se adoleshentja, së bashku me tre miqtë e saj të tjerë, zhvilluan toksicitet me vitamina pas një mbidoze dhe vdiq nga dështimi i mëlçisë.

Njëra nga vajzat ndodhet në gjendje kritike për jetën. E njohur gjithashtu si hipervitaminoza, toksiciteti i vitaminave është një gjendje jashtëzakonisht e rrallë, por fatale që ndodh kur ka shumë vitaminë D në trupin tuaj. Kjo zakonisht shkaktohet nga doza të mëdha të suplementeve të vitaminës D, jo nga dieta apo ekspozimi në diell.

Mjekët thonë se pasoja kryesore e toksicitetit të vitaminës D është një grumbullim i madh i kalciumit në gjakun tuaj, i njohur si hiperkalcemia që mund të shkaktojë nauze dhe të vjella, dobësi dhe urinim të shpeshtë. Toksiciteti i vitaminës D gjithashtu çon në probleme me kockat dhe veshkat, duke shkaktuar dhimbje të forta të trupit dhe madje edhe formimin e gurëve të kalciumit.

Sipas ekspertëve të shëndetësisë, janë 13 vitamina, të cilat ndahen në dy kategori

Të tretshme në ujë

Këto përdoren dhe ekskretohen dhe nuk ruhen në indet e trupit. Dhe kështu, vitaminat e tretshme në ujë nuk shkaktojnë asnjë dëm.

 1. Vitaminat e tretshme në ujë përfshijnë:
 2. Vitamina B1 (tiaminë)
 3. Vitamina B2 (riboflavin)
 4. Vitamina B3 (niacin)
 5. Vitamina B5 (acidi pantotenik)
 6. Vitamina B6 (piridoksinë)
 7. Vitamina B7 (biotinë)
 8. Vitamina B9 (folat)
 9. Vitamina B12 (kobalaminë)
 10. Vitaminat e tretshme në yndyrë
 11. Këto nuk treten në ujë dhe mund të ruhen lehtësisht në indet e trupit, duke shkaktuar përfundimisht toksicitet.
 12. Ekzistojnë katër vitamina të tretshme në yndyrë:
 13. Vitamina A
 14. Vitamina D
 15. Vitamina E
 16. Vitamina K

Simptomat e toksicitetit të vitaminave

Toksiciteti i vitaminave, sipas mjekëve, mund të ndikojë rëndë në lëkurë, duke shkaktuar skuqje, acarim dhe lëvozhgë. Përdorimi kronik dhe i tepërt i suplementeve gjithashtu mund të çojë në disa simptoma të tjera, duke përfshirë:

 • Ndryshimet e presionit në kafkë
 • Ndryshimet e vizionit
 • Marramendje
 • Migrena
 • Dhimbje kockash
 • Dëmtimi i mëlçisë
 • Koma
 • Vdekja

Efektet anësore të konsumimit të vitaminave të tepërta

Mjekët thonë se mbidozimi i vitaminave mund të shkaktojë efekte anësore si:

 • Hipervitaminoza nga toksiciteti i vitaminës A çon në të përziera, rritje të presionit intrakranial, koma dhe madje edhe vdekje.
 • Marrja e shumë suplementeve të vitaminës D mund të çojë në simptoma të rrezikshme, duke përfshirë humbjen e peshës, humbjen e oreksit dhe rrahjet e parregullta të zemrës. Mund të shkaktojë edhe dëmtim të organeve. Suplementet me dozë të lartë të vitaminës E mund të shkaktojnë mpiksje gjaku, hemorragji dhe të çojnë në goditje në tru.

Nëse diagnostikoheni me toksicitet kronik të vitaminave, mënyra më e rëndësishme e veprimit është ndalimi i marrjes.