Bota

Biden “braktis” samitin G20, mbërrin në Vietnam për diskutime ekonomike!

Presidenti i SHBA-së Joe Biden u largua nga samiti i rëndësishëm i G20, për të mbërritur në Vietnam këtë të dielë për të thelluar bashkëpunimin midis dy kombeve.

Biden fluturoi nga Nju Delhi për t’u takuar me liderin e Partisë Komuniste në pushtet të Vietnamit, Nguyen Phu Trong, për të nënshkruar dakordësimet.

Ata do të zhvillojnë bisedime të detajuara mbi furnizimet e mineraleve të rralla të tokës të përdorura në prodhimin e pajisjeve të teknologjisë së lartë si telefonat inteligjentë dhe bateritë e makinave elektrike.

Shtetet e Bashkuara deklaruan se Vietnami, me depozitat e dyta më të mëdha në botë të tokave me pasuri të rralla, duhet të ketë më pak burime nga Kina pasi goditjet e zinxhirit të furnizimit tronditën ekonominë globale vitet e fundit.

Muajin e kaluar, Biden lëvizi për të kufizuar investimet amerikane në teknologjinë kineze në fusha të ndjeshme, duke përfshirë inteligjencën artificiale.

Për Vietnamin, përmirësimi i marrëdhënieve diplomatike është i rëndësishëm, ndërsa së fundmi ka pasur zëra se po furnizon fshehurazi Rusinë me armë në kundërshtim me sanksionet e SHBA.

Me këtë vizitë të Biden, lideri i Vietnamit ka si qëllim ti tregojë SHBA-së se nuk mban anë në lidhje me rivalitetin e tyre me Kinën.