Rajoni
FMN: Rritja ekonomike e Kosovës, pritet 3.8% këtë vit!

Fondi Monetar Ndërkombëtar, FMN ka thënë se rritja ekonomike në Kosovë pritet të arrijë deri…

Shpresë për drejtësi për 13 mijë të zhdukurit, qytetarëve u hapet një dritare nëse Kosova bëhet pjesë e KiE!

Mbi 13 mijë civilë shqiptarë të vrarë, prej të cilëve 1024 fëmijë, 1617 persona të…

Lista Serbe thotë se s’do të marrë pjesë në votim për shkarkimin e kryetarëve në veri!

Lista Serbe – partia më e madhe e serbëve të Kosovës – ka njoftuar të…

Procesi zgjedhor në BE do të ndikojë edhe në angazhimet në Ballkan!

Bashkimi Europian ka hyrë në fazën e procesit zgjedhor ku marrin pjesë aktive edhe disa…

Vuçiç: U parandalua një tentativë për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, ndërhynë dy vende!

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha të shtunën se u “bënë përpjekje të premten për…

“Serbia, komb genocidial”, Vuçiç nis “lobimin” për të bllokuar rezolutën e OKB-së!

Politikanët serbë, të udhëhequr nga presidenti Aleksandër Vuçiç së bashku me propagandistë rusë, po i…

Kosovë/ Tetë pretendues për policë përjashtohen pasi dolën pozitivë në testet për droga!

Testimet e fundit të pretenduesve për policë në Kosovë zbuluan se 13 nga afro 1.000…

Serbia formon ekipin kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës!

Serbia ka formuar grupin punues që është thënë se do të merret me koordinimin e…

Analiza e REL/ “Vështirë për Serbinë”, shkaku edhe i Kosovës, edhe i Srebrenicës

Do të jetë vështirë, më së vështiri deri më tani – kështu tha së voni…

Regjistrimi i popullsisë në Kosovë, serbët refuzojnë!

Serbët e Kosovës nuk do të marrin pjesë në regjistrimin e popullsisë në Kosovë. Kjo…

Kosovë, sot nis regjistrimi i popullsisë/Ja çfarë duhet të dinë qytetarët!

Agjencia e Statistikave të Kosovës nis regjistrimin e popullsisë në vend, proces që do të…

Hungaria përgatitet të marrë presidencën e BE-së/Kryeministri Orban në Bosnjë!

Me zyrtarë të lartë të Bosnjë e Hercegovinës, kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, bisedoi lidhur…

Lista Serbe reagon për herë të parë për pasurinë e konfiskuar të Radoiçiçit në Kosovë!

Më 4 prill, Agjencia për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara ose të Konfiskuara konfiskoi dy…

Greqi, 2.6 milionë banorë në vështirësi nga çmimet e larta!

Pavarësisht se çmimet e ushqimeve, alkoolit dhe duhanit u rritën me 4.8% , krahasuar me…

Ministrja Haxhiu: Mjetet e konfiskuara në Banjskë do t’i jepen policisë për shfrytëzim!

Ministrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu, ka bërë të ditur të enjten se 31…

Rritje ekonomike në Ballkan, BE arrin marrëveshjen për planin 6 miliardë euro!

Parlamenti Evropian (PE) dhe Këshilli i Bashkimit Evropian, të cilat përfaqësojnë 27 vendet anëtare të…

Kundër Kosovës në Këshillin e Europës, Vuçiç kërkon krijimin e një ekipi serb!

Gjatë një takimi të jashtëzakonshëm në Serbi, presidenti Aleksander Vuçiç bëri thirrje për formimin e…

Sulm fizik ndaj dy gazetareve në Prishtinë/Reagimi i AGK-së!

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) e ka dënuar si të papranueshëm një sulm fizik…

Takimi Kosovë-Serbi në Bruksel, optimizëm për dinarin!

Sot në Bruksel pritet që të zhvillohet takimi i radhës i kryenegociatorëve të Kosovës dhe…

Synimi i Kosovës për anëtarësim në KiE, ambasadorët e QUINT-it, takohen me Osmanin, Kurtin dhe Konjufcën!

Ambasadorët e vende të QUIN-it u takuan të mërkurën pasdite me krerët e shtetit të…

Kosovë, nisi zbatimi i ligjit që ashpërson gjobat për shkelje trafiku!

Në Kosovë, sot hyri në fuqi Ligji i ri për rregullat e trafikut rrugor, i…

Dridhet toka, bie tërmet në Malin e Zi!

Një tërmet i magnitudës 4.7 i shkallës Rihterit u regjistrua sot në afërsi të Nikshiqit,…

BE: Dështimi për themelimin e Asociacionit, rrezikon të ardhmen evropiane të Kosovës!

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha të martën se themelimi i Asociacionit të komunave…

Gara për president në Maqedoninë e Veriut/ Kandidatët zotohen për zgjedhje të drejta, por nuk i besojnë njëri-tjetrit!

Kandidatët për president të Maqedonisë së Veriut kanë nënshkruar të martën në Shkup kodeksin për…

Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë, histori suksesi në dokumentarin e aleancës!

Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë përmendet si histori suksesi në filmin dokumentar të realizuar së…

Steinhauer: Fushata dezinformuese e Rusisë synon të minojë marrëdhëniet e Kosovës me SHBA!

Në dekadën e fundit, vendet e Ballkanit Perëndimor janë vënë në shënjestër të fushatave dezinformuese…

Osmani bisedë telefonike me Ndihmës Sekretarin amerikan të shtetit: Diskutuam për anëtarësimin në KiE dhe zbatimin e marrëveshjes së Brukselit!

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar një bisedë telefonike me Ndihmës Sekretarin Amerikan të…

Varrezat masive në Serbi, ende nuk dihet kur do të nisin gërmimet!

Institucionet e Kosovës kanë bërë kërkesë te pala serbe për gërmimin në 11 lokacione dhe…

Bislimi dhe Petkoviç këtë javë në Bruksel, Lajçak: Shpresoj të tejkalojnë mosmarrëveshjet!

I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në urimin për festën e Pashkëve,…

8 vjet nga hyrja në fuqi e MSA-së Bashkimi Europian-Kosovë!

Sot mbushen plot tetë vjet nga hyrja në fuqi e Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim ndërmjet Bashkimit…

Ndryshimet e kornizës negociuese për Serbinë, BE-ja pa dakordësi!

Kanë kaluar dy muaj që kur Komisioni Europian e Shërbimi i Veprimit të Jashtëm të…

“Kurti ka kërcënuar Serbinë” , Vuçiç: Qeverinë tonë të re e presin detyra të vështira!

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se pret që Millosh VuçeviJ, të cilin e ka…

Vuçeviç mandatohet për formimin e Qeverisë së re serbe

Millosh Vuçeviç, ish-ministri serb i Mbrojtjes, njëherësh udhëheqës i Partisë Progresive Serbe (SNS) në pushtet,…

Dridhet toka, Greqia fqinje goditet nga një tërmet i fortë!

Një tërmet i magnitudës 5.7 i shkallës Rihter ka goditur pjesën jugore të Greqisë, në…

Këngëtari i njohur grek, Dimitris Kokotas pëson arrest kardiak!

Këngëtari i njohur grek Dimitris Kokotas ka pësuar së fundmi një arrest kardiak dhe tashmë…

“Mali i Zi nuk do të votonte kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE, nëse Abazoviç do të ishte ende kryeministër!”

Komiteti për Politikë dhe Demokraci i Këshillit të Evropës të mërkurën ka miratuar raportin e…

Kosovë/ Vazhdon të shtyhet votimi i Projektligjit për shëndetin riprodhues!

Kuvendi i Kosovës ka dështuar ta votojë në lexim të dytë Projektligjin për shëndetin riprodhues…

Nuk ka tym të bardhë, Bullgaria sërish në zgjedhje!

Bullgaria po përgatitet sërish për një palë zgjedhje të përgjithshme, të gjashtat që nga prilli…

Petkoviç: Anëtarësimi i mundshëm i Kosovës në Këshillin e Europës, gjest armiqësor ndaj Serbisë!

Shefi i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviç tha se anëtarësimi i Kosovës…