Celebrities Magazine Showbiz

Çfarë domethënie kanë daljet e fundit të Paris Jackson dhe Doja Cat për tatuazhet sot?!

Tatuazhet janë për jetën. Nëse nuk përdorni një fondatinë super mbuluese, siç tregoi 25-vjeçarja Paris Jackson të dielën. Modelja dhe aktorja i kishte mbuluar me profesionalizëm të 80 tatuazhet e saj për çmimet e 66-të vjetore Grammy, një proces që ekipit të saj prej dy grimierësh i mori vetëm dy orë në total. Në një video të postuar në Instagram, lëkura e Jackson është lyer me një fondatinë super mbuluese. Në tapetin e kuq, trupi i saj – dikur i mbushur me tatuazhe- ishte një kanavacë bosh, e theksuar nga një fustan i hollë, asimetrik i prerë nga Celine.

Ndërsa transformimi i Jackson ishte një bashkëpunim i zgjuar me markën e kozmetikës CoverFx, kamuflimi i përkohshëm me tatuazhe është bërë një teknikë thelbësore e grimit të të famshëmve. Në Korenë e Jugut, tatuazhet ekzistojnë në një zonë gri të ligjshme – që do të thotë se idhujt e K-Pop shpesh shmangin stigmën sociale duke përdorur fasha ose grim për të fshehur ndonjë për shfaqjet e transmetimit. Gjatë xhirimit të serialit Disney+ “The Bear”, Jeremy Allen White kërkoi mbulim të gjerë tatuazhesh që do t’i rezistonte xhirimeve për orë të tëra në një kuzhinë të nxehtë.

Por aftësia për të hequr dorë nga arti i përhershëm i trupit, qoftë edhe vetëm për një natë, duket se i tërheq disa në qendër të vëmendjes. Në vitin 2014, Amber Rose bëri bujë kur mori pjesë në Grammy me një pamje të zhveshur. Ajo kishte veshur një fustan të artë, Naeem Khan me fustane art-deco, me dy mëngët e saj tatuazhe të fshira plotësisht – boshllëku i tyre i theksuar nga një spërkatje e shkëlqimit të trupit.

Të shtunën, Lana del Rey mbërriti në Gala-n para Grammy-t me disa tatuazhe që mezi gjendeshin në dukje duke u shfaqur përmes një shtrese grimi. Fustani i zi romantik i Rey-t, Vivienne Westwood, e përshtati në mënyrë të përsosur dekoltenë e saj, si dhe dy tatuazhe të zbehura. Diku tjetër në tapetin e kuq, ndërsa Rey dhe Jackson po mbulonin tatuazhet e tyre, Doja Cat ( e cila fitoi tre çmime këtë sezon) u shfaq me tatuazhe mjaft të dukshme nga koka tek këmbët. Fustani i saj i tejdukshëm, me nuancë mishi dhe me një korse i bënte ato akoma edhe më të dukshme.