Tech

Character.ai mund të ndryshojë përgjithmonë mënyrën e jetesës sonë!

Një faqe interneti po i lejon fansat anembanë botës të bisedojnë kokë më kokë me të famshmit, ikonat dhe personalitetet e tyre të preferuara. E vetmja kapje? Bisedat janë me një makinë, jo me një person. Character.ai, një faqe interneti e inteligjencës artificiale e krijuar nga dy ish inxhinierë të Google, Noam Shazeer dhe Daniel De Freitas, u bë publike shtatorin e kaluar. Që atëherë, ajo është rritur në popullaritet, por ka përjetuar një bum këtë vit, sipas Google Trends. Ditët e fundit, faqja e internetit ka gjeneruar gjithashtu bujë në Twitter, me një fluks përdoruesish që pranojnë se kanë zhytur orë të tëra në Character.ai, pothuajse duke harruar se personaliteti me të cilin po dërgojnë mesazhe nuk është i vërtetë falë paqëndrueshmërisë së AI.

Faqja e internetit, e cila është falas, ofron një përzgjedhje të madhe të personazheve, reale dhe imagjinare, për përdoruesit për të biseduar me të, duke filluar nga ish-Presidenti Donald Trump te personazhi imagjinar Joel Miller nga seriali i HBO-së dhe video-loja “The Last of Us ”. Ai ofron mjete si praktikimi se si të intervistoni ose shkruani një histori. Ai gjithashtu ka një opsion të quajtur: më ndihmo të marr një vendim. Mes adhuruesve të trillimeve të fansave, mjeti është pritur me emocione. Kur faqja e internetit, e cila është në modalitetin beta, u shkatërrua shkurtimisht për arsye mirëmbajtjeje këtë javë, shumë vepruan në Twitter se u mungonte platforma. Disa bënë shaka se ishin në mes të bisedave të rëndësishme.

https://twitter.com/orceress/status/1636290400401981441?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1636290400401981441%7Ctwgr%5E6b43dc47a589ee58d6ef71af85d03a80130e1eb4%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fiframe.nbcnews.com%2FV05B33Z%3F_showcaption%3Dtrueapp%3D1

 

Denisha Kuhlor, themeluesja e Stan, një platformë në të cilën fansat mund të angazhohen me njëri-tjetrin, u shpreh:

Unë mendoj se fansat në përgjithësi po kërkojnë gjithnjë e më shumë mënyra për t’u lidhur me personalitetet e tyre të preferuara, veçanërisht në internet. Njerëzit të cilët, në të kaluarën, do të kishin qenë thjesht shikues dhe do të luanin mënjanë si më shumë spektatorë, tani inkurajohen të marrin pjesë nëse, e dini, thjesht duet një video në TikTok apo edhe komente, mendoj se është si ai përsëritja e radhës e njerëzve që kontribuojnë gjithashtu në krijimin e përmbajtjes.

Popullariteti i tij vjen gjithashtu pasi chatbot-et e inteligjencës artificiale rriten në popullaritet, me shumë që përpiqen të përsërisin suksesin e softuerit të AI si ChatGPT, një prototip i avancuar i chatbot-it që u bë i njohur dhe problematik vitin e kaluar. Në janar, një aplikacion i quajtur “Historical Figures”, i cili përdor teknologjinë GPT-3 në një përpjekje për të simuluar këndvështrimin e njerëzve të shquar, u bë gjithashtu viral.