Aktualitet Bota

CNN: Evropianët lindorë blejnë prona në Perëndim ndërsa Putin rrit presionin në Ukrainë!

Ka shumë arsye pse njerëzit mund të shkëmbejnë bregdetin e Balltikut me Mesdheun. Më shumë se tre dekada pas rënies së komunizmit, polakët janë më të pasur se kurrë më parë.

Shumë prej atyre që filluan bizneset në fillim të viteve 1990 tani po kërkojnë të dalin në pension. Dhe puna në distancë, e nisur nga pandemia, ka lejuar shumë njerëz të jetojnë më pa rrënjë dhe të zgjedhin klimat më të ngrohta.

Por disa sekserë thanë për CNN se klientët e tyre tani po përmendin një arsye tjetër: luftën e Rusisë në Ukrainë dhe frikën se konflikti mund të përhapet.

“Përjetova dy valë interesi në rritje të shpejtë për blerjen e pronave. E para ishte në shkurt 2022, menjëherë pas shpërthimit të luftës. E dyta ka qenë që nga shkurti 2024”, tha Marciniak-Kostrzewa.

Humori është errësuar javët e fundit, teksa Rusia kërkon të ndërtojë fitimet e fundit në fushën e betejës, duke testuar për pika të dobëta përgjatë vijës së frontit dhe duke goditur qytetet e Ukrainës me sulme ajrore. Presidenti Volodomyr Zelensky paralajmëroi këtë javë se, nëse Kongresi i Shteteve të Bashkuara nuk miraton ndihmën ushtarake, Ukraina “do ta humbasë luftën”.

Dhe komentet e figurave të shquara perëndimore po shkaktojnë shqetësime diku tjetër në krahun lindor të Evropës. Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, në shkurt tha se do të inkurajonte Rusinë që të bënte “çfarëdo dreqin duan” për çdo anëtar të NATO-s që nuk paguan detyrimet e tyre. Kryeministri polak Donald Tusk muajin e kaluar paralajmëroi se Evropa është në një “epokë të paraluftës”.

“Pas deklaratës së Trump dhe pas intervistës së Tusk, ne morëm telefonata, as nuk e di sa me njerëz që pyesnin nëse mund të vijnë brenda tre ditëve dhe të blejnë pronën dhe sa kohë zgjat e gjithë procedura për të marrë çelësat.” tha Marciniak-Kostrzewa.

Një numër rekord polakësh blenë prona në Spanjë në vitin 2023, duke kaluar rekordin e mëparshëm të vendosur një vit më parë, sipas gazetës polake Bizblog.

Maria Ruiz Lopez, një notere me bazë midis Spanjës dhe Varshavës, tha se kërkesa është “rritur jashtëzakonisht” që nga fillimi i vitit.

“Shumë shpesh, klientët tanë na thonë se arsyeja për të cilën ata po blejnë pasuri të paluajtshme është sepse ata kanë frikë nga lufta, ata kanë frikë nga Rusia, kështu që ata do të donin të kishin një vend ku, përfundimisht, mund të largohu për agjërim, nëse ka pasur nevojë të tillë”, tha ajo.

Disa blejnë në një panik të lehtë. Lopez tha se një klient muajin e kaluar bleu një pronë sepse donin të shmangnin rekrutimin në ushtrinë polake. Marciniak-Kostrzewa kujtoi një tjetër, i cili, i nxitur nga frika e përhapjes së luftës, bleu një apartament në Spanjë muajin e kaluar dhe kërkoi ta jepte me qira, me kushtin që ata të mund të hynin me shpejtësi nëse do të ishte e nevojshme. Kur ajo shpjegoi se largimi i qiramarrësve nga një pronë kërkon kohë, klienti tha: “OK, le ta mbajmë bosh, vetëm në rast se diçka do të ndodhë.”

Për Wieslaw, një polak në pension në të 70-at e tij, perspektiva e ardhjes së luftës në Poloni është një “mjellmë e zezë”: një ngjarje me probabilitet të ulët dhe me ndikim të lartë. Megjithatë, ai dëshiron të mbrojë bastet e tij.

“Kur dëgjova histori të njerëzve ukrainas që detyroheshin të largoheshin nga vendi i tyre brenda një ore, duke marrë me vete të gjitha gjërat e tyre, kuptova se e gjithë prona ime është në Poloni,” tha Wieslaw, i cili preferoi të jepte vetëm emrin e tij të parë për të ruajtur. privatësinë e tij. Ai ende jeton në Varshavë, por bleu një pronë të vogël në Andalucia, në jug të Spanjës. “Shkaku, me të vërtetë, ishte lufta në Ukrainë.”

Por shumica blejnë vetëm për qetësi – një plan rezervë, për ata që janë mjaft të pasur sa të përballojnë një të tillë. Një tjetër blerës polak, i cili dëshironte të mbetej anonim për të diskutuar një transaksion privat, i tha CNN se lufta ishte “padyshim arsyeja kryesore për marrjen e një vendimi të shpejtë blerjeje”. Një baba i dy fëmijëve, ai tha “gjëja më e rëndësishme” për të dhe gruan e tij “është se ne e dimë se kemi një shtëpi të dytë nëse kemi nevojë për të. Kjo na jep një ndjenjë të madhe rehati.”

Polet mund të jenë një rast i veçantë. Pas “mrekullisë” së saj ekonomike post-komuniste, më shumë polakë janë në gjendje të blejnë shtëpi të dyta jashtë vendit se më parë. Dhe, për shkak të kufijve të saj me Ukrainën dhe Bjellorusinë, polakët mund të ndjejnë më shumë nevojë për ta bërë këtë.

Por vendet e tjera të Evropës Lindore po blejnë gjithashtu në Perëndim. Liivia Illak filloi biznesin e saj 20 vjet më parë, kryesisht duke shitur prona të shtrenjta spanjolle për klientët nga Estonia e saj e lindjes. Por këtë vit, ajo ka marrë më shumë kërkesa se kurrë – dhe shumë nga klientët e saj po kërkojnë prona më të vogla.

“Tre muaj më parë, fillova të marr kërkesa për apartamente vërtet të vogla, pasi njerëzit nuk duan të mbajnë të gjitha vezët e tyre në një shportë në Estoni. Ata thjesht duan të marrin diçka këtu, kështu që nëse situata bëhet pak më serioze, atëherë ata kanë ku të vijnë, “tha Illak për CNN.

“Natyrisht, ne jemi në NATO, por më duhet të them se ka një numër të madh njerëzish që kanë vërtet frikë”, tha ajo. Këtë vit, ajo thotë se ka ndihmuar gjithashtu lituanezët të blejnë prona në Spanjë.

Rritja e kërkesës vjen pasi Rusia ka rritur “luftën ndaj nervave” të saj, duke projektuar një imazh të paprekshmërisë së saj, ndërkohë që Evropa duket se është e shqetësuar për çështjet e mbrojtjes së saj.

Në Rusi, kontrolli i Putinit në pushtet është më i fortë se kurrë pasi sundimi i tij u zgjat edhe gjashtë vjet të tjera në zgjedhjet e diskredituara gjerësisht dhe vdekjen e figurës së opozitës Alexey Navalny.

Dhe jashtë vendit, Putini po e mban Evropën të hamendësojë. Raketat që shkojnë drejt Ukrainës kanë humbur në hapësirën ajrore polake. Trupat bjelloruse – me urdhër të Kremlinit – janë ndërtuar në kufirin e Polonisë. Estonia ka paralajmëruar për sulme të “luftës në hije” në tokën e saj. Dhe në Lituani, një nga ndihmësit e Navalny-t u godit nga një çekiç – një mesazh që edhe toka e shtëpisë nuk është e sigurt.

“Duket sikur po bëjnë një punë të mirë, sepse nëse – edhe në nivelin e pronave të paluajtshme – kemi njerëz që justifikojnë zgjedhjet e tyre të jetesës dhe vendimin e tyre për të lënë një vend apo rajon, sepse kanë frikë se mund të ketë Luftë të Tretë Botërore. ose mund të ketë një holokaust bërthamor ose mund të ketë tanke ruse, atëherë ata tashmë kanë fituar, në shumë mënyra,” tha ai për CNN.