Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Çokollatat me drithëra proteinike kanë më shumë sheqer se një çokollatë Mars, sipas studimit!

Ju mund të supozoni se shufrat e tërshërës, arrave dhe frutave janë gjithmonë më të shëndetshme se një çokollatë Mars. Por e keni gabim. Për shufrat e drithërave dhe proteinave që shiten në supermarkete mund të përmbajnë edhe më shumë kalori sesa ushqimi më i dashur në Britani. Çokollata e zezë Kind Protein (274), shufra e bajameve me kakao Eat Natural (243) dhe shufra e gjalpit të kikirikut Deliciously Ella (230) kanë të gjitha më shumë sheqer se një Mars (228).

Ekspertët paralajmëruan se, pavarësisht se duken të jenë më të shëndetshme, ushqimet duhen ‘trajtuar me kujdes’ sepse ato mund të jenë të pasura me yndyrë, sheqer ose kripë, ndërsa gjithashtu janë të mbushura me fruta dhe arra. MailOnline shikoi 100 bare granola, fruta dhe arra të ngrëna shpesh për mëngjes ose një meze të lehtë gjatë ditës të disponueshme nga supermarketet. Shumica tregonin në paketimin e tyre se ishin ‘të mbushura me proteina’, një ‘burim fibrash’ dhe ‘me pak sheqer’.

Disa gjithashtu theksuan se ishin ‘të papërpunuara’, ‘të bëra me përbërës natyralë’ dhe përmbanin vitamina. Një shufër me arra me çokollatë të zezë me proteina, e mbushur me bajame, kikirikë dhe çokollatë të zezë  ka 274 kalori. Kjo ka më shumë kalori sesa një donut me 200 kalori. Megjithatë, është gjysma e përmbajtjes së sheqerit (12.6 g). Hani shufra natyrale me bajame dhe kakao, ose arra dhe kikirikë, të cilat kanë rreth 240 kalori dhe 6 g sheqer. Zoe Davies, një nutricioniste në Action on Sugar, tha për MailOnline:

Shufrat e drithërave me proteina të shtuara mund të duken të shëndetshme, por ato shpesh vijnë me nivele të larta sheqeri që janë të dëmshme për shëndetin tonë. Pavarësisht etiketave “pa sheqer të shtuar” që shpesh u shtohen këtyre produkteve, ato ka të ngjarë të përdorin fruta të përpunuara në formën e lëngjeve dhe pureve, të cilat janë ende lloji i sheqerit që duhet të reduktojmë. Në vend të kësaj, ne mund t’i “çmontojmë” ato dhe të hamë një grusht arra, fruta të plota dhe kos të thjeshtë për një meze të lehtë të shëndetshme ose të fillojmë ditën tonë.

Dr Duane Mellor, një dietologe dhe studiuese e regjistruar në Shkollën Mjekësore Aston në Birmingham, tha për MailOnline se prodhuesit e ushqimit mund të pretendojnë se produkti i tyre është një burim proteinash ose i pasur me fibra nëse përmban një përqindje të caktuar të asaj lëndë ushqyese. Dr Mellor tha:

Megjithëse kjo mund të duket një gjë e mirë, nuk ju tregon asgjë për gjëra të tjera në përbërje, si sheqeri dhe kripa.

Por publiku shpesh i lidh këto fjalë me një produkt të shëndetshëm, paralajmëroi ai. Pra, paketimi që nënkupton një artikull është i shëndetshëm ‘duhet të trajtohet me kujdes’, tha Dr Mellor. Njerëzit duhet të konsiderojnë të hanë arra ose fara si një meze të lehtë në formën e tyre origjinale, në vend që të konsumojnë shufra çokollate me proteina, të cilat kanë edhe përbërës të tjerë të fshehur, si sheqeri, shtoi ai.