Design

Del në shitje vila marramendëse ku dikur ka jetuar dhe Pablo Picasso!

Ka shumë vila fantastike në jug të Francës me histori që paraqesin mysafirë madhështorë, por pak mund të konkurrojnë me historinë e “La Vigie”, e cila kohët e fundit ka dalë në treg për 27 milionë dollarë. Prona u përfundua fillimisht në 1912 dhe ofron një vendndodhje të lakmueshme me pamje direkt nga Mesdheu i kaltër.

E ndërtuar fillimisht për një familje të pasur vendase, prona iu shit në vitin 1926 manjatit amerikan Frank Gould, gruaja e të cilit franceze, Florence Lacaze, e mbushi atë me lulëzime globale që varionin nga F. Scott Fitzgerald te Jean Cocteau e deri te vetë Pablo Picasso. Jack Harris i “Knight Frank” në Londër, i cili po merret me listën e blerësve të mundshëm me Douglas Elliman, thotë se:

 Shumë vila në zonë mund të pretendojnë një vizitë nga Picasso, por ai përmend vetë “La Vigie” në ditarët e tij të asaj kohe. Thashethemet thonë se ai madje ka pikturuar direkt në muret e pronës si një mënyrë për të falënderuar mikpritësit e tij. Ajo që dihet me siguri është se në verën e vitit 1924, Picasso përdori garazhin e vilës si studio, ku pikturoi një sërë pikturash dhe ndoshta edhe vetë murin e garazhit.

“La Vigie” shtrihet në më shumë se 6,000 metra katrorë hapësirë ​​​​të brendshme dhe përfshin nga shtatë deri në tetë dhoma gjumi. Përtej historisë së saj, ajo që është më unike për “La Vigie” është vendndodhja, arkitektura dhe dizajni i saj dallues. Prona është e vendosur direkt mbi ujë dhe nuk ndahet prej saj nga një rrugë si shumë vila të tjera “ujore” në zonë, shpjegon Harris.

Arkitektura është një pamje mesdhetare e neo-gotikës, e paraqitur këtu në rozë dhe nuancë pjeshke dhe ngjyra kremi që pasqyrojnë dritën ikonike të diellit në zonë. Shtëpia është e ankoruar në nivelin e saj të poshtëm nga një pishinë masive me skaj të pafundësisë, e cila është e ndarë në mënyrë elegante në gjysmë nga një urë si laguna.

Teksa kushtet aktuale gjeopolitike kanë kufizuar disi grupin e blerësve të individëve me vlerë jashtëzakonisht të lartë neto, Harris është i bindur se historia dhe vendndodhja e “La Vigie” do ta ndihmojnë atë t’i rezistojë çdo ngadalësimi të tregut. Sipas një raporti të fundit të “Knight Frank”, kërkimet nga blerësit amerikanë për shtëpi të dyta në Francë u rritën me 37% në vitin deri në maj 2022. Harris shtoi:

Ndjenja e blerësit mbetet e shëndetshme, veçanërisht kur bëhet fjalë për blerësit amerikanë.