Health & Beauty Lifestyle Travel

Gjashtë nga destinacionet më të mira në botë të mirëqenies fizike dhe mendore!

Çdo vend në mbarë botën ka një traditë që bashkon natyrën, shkencën dhe shërimin indigjen në një mënyrë që përmbledh kulturën e tij. Pavarësisht nëse jeni zhytur në burimet gjeotermale të pasura me silicë të Islandës ose jeni nënshtruar në një banjë ruse, një eksperiencë autentike dhe e mirë-ekzekutuar e spa mund të sigurojë një pasqyrë të brendshme – dhe nganjëherë plotësisht të këndshme – në ADN-në e një vendi.

Për shembull, hamamet e Marokut nuk janë vetëm për t’u spërkatur në baltë; ato janë një hapësirë për abdes para namazit dhe shoqërim. Njëlloj, temazcali meksikan (nga i cili erdhi në jetë sauna moderne) është një shtëpizë saune që përdoret për shërimin ceremonial dhe lidhjen shpirtërore.

Sigurisht, jo të gjitha Spa-të ofrojnë përtëritje mendore dhe metafizike. Kjo është arsyeja pse ne kemi kërkuar globin për të gjetur destinacionet më unike dhe transformuese të mirëqenies në funksion, dhe kemi shpalosur përvojat që ato ofrojnë.

1. Detox në Alpe

Çfarë duhet ditur

Spa-t alpine kanë një prirje të qartë mjekësore. Aq shumë që institucionet austriake si Lanserhof dhe Mayrlife mund të ngatërrohen me spitalet galaktike. Diagnostifikimi i fundit qëndron së bashku me praktikat më të reja si psikoneuroimunologjia (ndërveprimi i stresit psikologjik dhe sëmundjes) dhe mjekësia ortomolekulare (e njohur më mirë si plotësimi ushqimor), por janë trajtimet detoksike që i sjellin të gjithë në këtë pjesë madhështore të Evropës.

Ku të shkojmë

Në Mayrlife (ish VivaMayr), parimi themelues është se një trup plotësisht i detoksifikuar është më i aftë në vetë-rigjenerimin. Detoksimi, natyrisht, është mirëqenie e saktë politikisht, flasin për agjërimin e kontrolluar. Kjo nuk do të thotë që nuk ka ushqim, por do të thotë se do të duroni periudhat e pushimit para se të fillojnë përfitimet e një detiksi të plotë të zorrëve. Këto përfshijnë lëkurë më të mirë, më shumë energji dhe, më e rëndësishmja, një sistem imunitar të përforcuar (në fakt, të dyja Mayrlife dhe Lanserhof ofrojnë programe të problemeve që ka lënë Covid për ata që nuk kanë gjetur lehtësim përmes mjekësisë së zakonshme). Për fat të mirë, peizazhi është kaq i bukur, sa demonët tuaj të privimit të gjumit do të qetësohen plotësisht.

2. Merrni frymë më mirë në Cotswolds

Çfarë duhet ditur

Vetëm një orë larg kryeqytetit me tren, fshatrat me çokollata të Cotswolds janë bërë një strehë për londinezët në vitet e fundit. Ndonëse kjo nuk i ka kënaqur vendasit, ka krijuar kërkesë për disa banja të jashtëzakonshme dhe hotele butikë – dhe ka disa xhevahire të vërteta që mund të gjenden midis kodrave.

Ku të shkojmë

Bamford, Calcot Manor dhe Barnsley House janë të gjitha të vendosura mirë, por është Thyme, një pallat i gjelbëruar dhe i zbukuruar në mënyrë të shkëlqyer prej 150 hektarësh, që nxjerr frymën më të gëzueshme.

Puna e frymëmarrjes dhe botanika zënë qendër të vëmendjes në Meadow Spa të hotelit, një strehë e qetë brenda fshatit të vogël që nuk ndihet kurrë i mbushur me njerëz ose i tepruar. Kërkoni ritualin e nënshkrimit në Botanik Bothy, një hapësirë private e skalitur nga rrëshirë natyrale që i kushtohet asaj që Thyme e quan “frymëmarrje e ndërgjegjshme diafragmatike” (frymëmarrje e kontrolluar e barkut).

Terapistët ju udhëzojnë në një model frymëmarrjeje meditative duke përdorur përzierje aromaterapeutike nga marka si-motra e Thyme, Bertioli, përpara se të përfshini teknikat e pikës së presionit, furçimin limfatik dhe një masazh shumë të lehtë të kokës. Nuk është një trajtim aq shumë sa një udhëtim ndijor, por që arrin të çlirojë stresin, ndërkohë që rrit ndjeshëm gjumin, tretjen dhe humorin. Si të gjitha gjërat në Thyme, receta është çarmatosëse e thjeshtë, por e ekzekutuar pa gabime. Për t’ju ndihmuar të integroni përfitimet, rituali përfundon me një banjë në natyrë në verandën e izoluar.

3. Provoni panchakarma në Himalaje

Çfarë duhet ditur

Panchakarma, e përkthyer fjalë për fjalë si “pesë veprime”, është gurthemeli i Ayurveda, sistemi i mjekësisë që filloi në nënkontinentin Indian mbi 3000 vjet më parë. Nuk është për të sëmurët e zemrës (ose, në të vërtetë, për zorrët). Praktikat e zakonshme përfshijnë pirjen e ghee dhe ujitjen e pothuajse çdo hapjeje në intervale shumë të rregullta. Do të ishte një mbithjeshtëzim bruto të mendosh për panchakarma si një pastrim; qëllimi është të ribalancojë trupin, mendjen dhe vetëdijen përmes dietës, bimëve dhe trajtimeve specifike.

Ku të shkojmë

Six Senses Vana ose Ananda, një pallat i dikurshëm në ultësirat e Himalajeve, do të sigurojë amortizimin e mjaftueshëm për përvojën. Panchakarma mund të jetë brutale nganjëherë – veçanërisht kur i afrohemi vijës së finishit – kështu që ka kuptim t’i nënshtroheni protokollit të rreptë 21-ditor në një mjedis që është edhe luksoz dhe i shëndetshëm nga ana mjekësore.

Në Ananda, një mjek Ayurvedic do të krijojë një program me porosi që përfshin terapi thellësisht ushqyese si Abhyanga (një masazh i kryer me vaj susami) dhe seancat e jogës restauruese që janë shumë larg devijimeve të frymëzuara nga kalistenika që janë kaq të njohura në SHBA dhe Evropë. Dieta e personalizuar dhe suplementet bimore nuk janë tamam tërheqëse në letër, por kuzhinieri rezident arrin të magjepsë përbërësit kritikë në një përvojë gustatore.

4. Notoni në ujërat në Languedoc

Çfarë duhet ditur

Ka diçka krejtësisht më të lehtë në qëndrimin francez ndaj bien être. Bëhet fjalë për ushqimin dhe verën e mirë po aq sa ka të bëjë me trajtimet dhe produktet e kultit (për ata shkoni te Farmacia Franceze në Londër). Ekziston gjithashtu një histori e gjatë e përdorimit të burimeve natyrore për rigjenerim dhe relaksim, si dhe për trajtimin e kushteve të rënda mjekësore.

Ku të shkojmë

Franca jugore është e mbushur me butikë si gurë të çmuar, nga Le Couvent des Minimes e rinovuar së fundmi në Provence e L’Occitane deri te Maison Ila në rajonin Languedoc-Roussillon. Kjo e fundit është një shtëpi e shekullit të 18-të e kthyer në butik, e themeluar nga zonja Denise Leicester, shëruesja vizionare e markës natyrale të kujdesit të lëkurës Ila. Për këdo që ka përjetuar terapitë e trupit të Ila-s – padyshim më të mirat në botën e spa – ky është një shans për të zhytur plotësisht veten në filozofinë e butë dhe jo modeste të markës.

Një ditë e zakonshme përfshin meditim, terapi shëruese të tingullit, yoga dhe trajtime të buta e të ngadalta të dizajnuara për të ribalancuar mendjen dhe trupin. Vizitorët inkurajohen të ecin nëpër kodra dhe të shijojnë pamje të pashqetësuara të Pirenejve ose të zhyten në lumin Hers (në vend ka një vaskë të nxehtë dhe një pishinë nëse uji i malit është shumë i ftohtë për ju). Me vetëm gjashtë dhoma, Maison Ila është një vendstrehim gjysmë privat ku mysafirët mund të kënaqen me programet tre, pesë ose shtatë-ditore. Përfitoni sa më shumë nga vizita juaj dhe rezervoni të gjithë shtëpinë për ju dhe një grup tuajin shoqëror.

5. Bëni një trajtim fytyre të gjeneratës së ardhshme në Seul

Çfarë duhet ditur

Nga lëkura si porcelan deri te regjimet me njëmbëdhjetë hapa, Koreja e Jugut është vendosur fort si epiqendra e kujdesit të avancuar të lëkurës. Ndikimi i saj mund të jetë ndërkombëtar, por asgjë nuk krahasohet me përvojën në vend. “Shërbimi ndaj klientit është i madh në Kore. Niveli i kujdesit që merrni është i pashembullt, “thotë mjekja estetike dhe ekspertja e lëkurës nga Koreja e Jugut, Dr Christine Hall, vizitat e rregullta të së cilës në Seul kanë informuar qasjen e saj ndaj bukurisë. “Ju merrni shumë më tepër se sa shpenzoni”, shton ajo.

Ku të shkojmë

Objekti qendror i skenës së spa së Seulit është Shangpree, ku estetistët rezidentë stërviten për tre vjet të mundimshme përpara se të lejohen në profesion. Mjetet e fytyrës me porosi të markës përdorin një kombinim të përzierjes intensive të fytyrës (për të rritur qarkullimin), qelizave staminale bimore dhe maskave të ftyrës. Ndonjëherë një masazhues mekanik i kompresimit të ajrit punon rreth këmbëve tuaja ndërsa ato punojnë në fytyrën tuaj.

Nëse doni të bëni gjithçka, drejtohuni në Qendrën e Jetës Chaum, ku anti-plakja merr një kuptim krejtësisht të ri. Diagnostifikimi i brendshëm, duke filluar nga analiza e gjeneve dhe skanimet e zorrëve deri te parashikimi i arteriosklerozës, qëndrojnë, disi në mënyrë të çuditshme, krahas trajtimeve të bukurisë. Sigurisht, mund të heqësh dorë nga probimi mjekësor dhe të kalosh shpejt në trajtimin e fytyrës Evercell, që përfshin shtrirjen e muskujve të fytyrës (FMS), kullimin limfatik dhe mikrogjilpërën.

6. Pësoni një transformim shpirtëror në Bali

Çfarë duhet ditur

Reputacioni i Balit për transformimin shpirtëror – është klishe. Vendasit do të këmbëngulin se ishulli është një vorbull energjie dhe se vendet e shenjta balineze dhe ritualet shëruese kanë fuqi të paimagjinueshme. Ndërsa e gjithë kjo është e vërtetë, ka, në mënyrë paradoksale, një pjesë të madhe të hedonizmit të ngrohur nga dielli në disa cepa të parajsës hindu. Më shumë arsye për të zgjedhur me kujdes strehimin tuaj.

Ku të shkojmë

Como Shambhala e zonjës Christina Ong vendosi planin për pushime të mirëqenies kur u hap në pyllin e gjelbëruar tropikal të Ubud në 2005. Dhe ndërsa konkurrentë të panumërt janë shfaqur vitet e fundit, reputacioni i resortit për praktikuesit kryesorë në industri mbetet i pakundërshtueshëm. Terapitë me bazë aziatike, joga, ceremonitë e mirënjohjes dhe fryma janë të gjitha nga sinqeriteti i përzemërt me të cilin kryhet gjithçka.

Nëse preferoni të jeni pranë ujit, është Amankila, ku suita private ngrihen në majë të shtyllave dhe ofrojnë pamje të patrazuar të ngushticës së Lombok. Është e vështirë të largohesh nga spa në çdo vendpushim Aman, por ji i sigurt se Udhëtimi Shpirtëror Pastues i vendpushimit ia vlen përpjekja. Ai përfshin një ritual autentik të pastrimit të ujit (Melukat) në ujëvarën Jagasatru dhe një bekim ceremonial në tempullin Silayukti të shekullit të 11-të. Të gjitha këto, pa pasur nevojë të luftojmë mes turmave të turistëve.