Botë e Çuditshme

‘U zhduk’ për 24 vite! Kjo histori do t’ju emocionojë!

Ajo e kishte parë për herë të fundit Ricardon në vitin 1998, kur ai ishte në fillim të të 30-ave. Ai i kishte thënë asaj se kishte nevojë për pak hapësirë, pasi i mbijetoi një zjarri një ndërtese në Londër, dhe po udhëtonte nëpër jug ​​të Anglisë, por më pas kontakti u ndërpre. Ai ishte zhdukur, pa asnjë shpjegim. Kështu, kur ai doli në pragun e saj në Leicester, pak para Krishtlindjeve, ajo tha se ishte e tronditur. “Pothuajse kalova nëpër dysheme,” tha Muriel, 84 vjeç.

Kur u përgjigja në derë mendova ‘ky person duket si dikush që e kam takuar’. Mendova se ishte ndoshta një nga miqtë e babait të tij. Ai më shikoi, më pa duke u munduar dhe më tha ‘Ricardo’. Ai e ka këtë mjekër tani që nuk e kishte më parë, por unë njoha buzët.

Muriel e ftoi Rikardon në shtëpinë e familjes dhe thirri lart burrin e saj Roosevelt.

I thashë babait të tij ‘djali yt i humbur është këtu’ dhe ai zbriti poshtë duke qarë.

Ndërsa Ricardo, tani 55 vjeç, kaloi pragun e shtëpisë së tij për herë të parë në më shumë se dy dekada, Muriel kishte kaq shumë pyetje për të. Ku kishte jetuar gjatë gjithë kësaj kohe? Dhe pse ishte zhdukur në radhë të parë? Përgjigjet ishin të papritura. Ricardo i tha asaj se ndërsa ai kishte jetuar në Somerset, ai kishte pasur një mosmarrëveshje me një nga fqinjët e tij. Ai tha se konfrontimi kishte rezultuar në dënimin e tij për sulm dhe dërgimin në burg për 18 muaj.

Zgjodha që nga ajo periudhë e tutje të mos kontaktoj me familjen time, sepse nuk doja t’ia zbres askujt barrën time të shkuarjes në burg. Unë nuk ndihesha vërtet i sigurt në veten time se kisha arritur atë që doja.

Kur doli nga burgu në vitin 2002, ai u ribashkua me partneren e tij Hilary.

Edhe pse çifti ishte takuar në Guildford, ajo ishte zhvendosur në ishullin Arran, në brigjet perëndimore të Skocisë, dhe ajo e ftoi atë të bashkohej me të atje. Ai pranoi dhe shkoi për të ndihmuar në drejtimin e biznesit të saj të shtëpisë së miqve. Ai shpejt e gjeti jetën në ishull të pajtuar me të dhe u vendos atje.

Është qetësi, është e qetë, është e qetë. Ne kemi pamjen e malit përtej gjirit. Ne kemi mot të keq, era, kjo është e vetmja negative.

Në verë, tha ai, popullsia e ishullit trefishohet në madhësi.

Ne takojmë shumë njerëz… [ata] vijnë nga e gjithë bota.

Pas dy dekadash takimi me njerëz të rinj, Ricardo vendosi se ishte koha të ribashkohej me disa nga ata nga e kaluara e tij. Në nëntor ai u kthye në Leicester për herë të parë në 24 vjet.

Nuk e dija nëse mamaja dhe babai im jetonin ende në adresën ku do të shkoja, sepse nuk kisha kontaktuar me askënd. Ishte një nga ndjenjat më të mira të shihja nënën time duke qëndruar atje, sepse nuk e dija nëse ajo kishte vdekur, kishte lëvizur apo ishte kthyer në Karaibe.

Duke pasur parasysh kohëzgjatjen që kishte kaluar pa asnjë kontakt, Ricardo tha se nuk e dinte nëse do të ishte i mirëpritur në shtëpinë e prindërve të tij. Por së shpejti e gjithë familja e tij ishte ftuar për të parë kthimin e tij dramatik në shtëpi.

Shtëpia ishte plot me njerëz. Më mbyti i gjithë rasti.

Ricardo tani është kthyer në shtëpinë e tij në Arran, duke bërë riparime dhe mirëmbajtje në bujtinë përpara sezonit të ardhshëm të pushimeve.

Ka shumë për të bërë; kjo më mban të zënë.

Megjithatë, ai ka planifikuar një tjetër udhëtim në Leicester dhe mbetet në kontakt me familjen e tij. Çdo vit, më shumë se 300,000 telefonata bëhen në polici për njerëz të zhdukur, dhe forcat e policisë në të gjithë Anglinë dhe Uellsin u përgjigjen mesatarisht 12 raportimeve të personave të zhdukur çdo ditë. Zhdukja e Ricardo nuk u raportua kurrë në polici, por organizata bamirëse Missing People tha se kjo nuk ishte e pazakontë. Kirsty Hillman, nga shoqata bamirëse, tha se njerëzit u rishfaqën pasi ishin të zhdukur për shumë vite. Ajo tha se ndjente se Ricardo kishte qenë shumë i guximshëm në lidhje me prindërit e tij.

Njerëzit ndihen shumë të shqetësuar për rikthimin në kontakt.

Mund të jenë ata që mendojnë se familja e tyre është më mirë pa to, ndoshta nuk dinë se si të kontaktojnë ose ndoshta janë të shqetësuar se familja e tyre nuk do t’i dëshironte ata të kthehen. Sa më gjatë të mungosh, aq më lehtë është të qëndrosh i humbur.