Bota

Java kur jeta në Dubai ndaloi…

Pamjet nga Dubai javën që lamë pas dukeshin apokaliptike për banorët që janë mësuar më shumë me natyrën e qetë të metropolit që njihet për shkretëtirën dhe ditët e shumta me diell.

Ky qytet nuk kishte parë një fatkeqësi natyrore të përmasave të tilla që kur filloi ndërtimi, dhe shkatërrimi që la pas u bë i dukshëm vetëm pasi stuhia u largua.

Emiratet e Bashkuara Arabe, pjesë e të cilave është Dubai, u përfshinë nga reshjet më të mëdha në të paktën 75 vjet. Jeta për shumë njerëz në qendrën e shkëlqyer të turizmit dhe financiar pothuajse u ndal totalisht.

Shërbimet e urgjencës punuan gjatë gjithë orarit dhe nuk u raportua asnjë vdekje në qytet, megjithëse një burrë 70-vjeçar vdiq pasi përmbytja rrëmbeu automjetin e tij në Emiratin fqinj Ras Al-Khaimah.

Kaosi që pasoi ishte jetëshkurtër, por tregoi cenueshmërinë e qytetit ndaj fatkeqësive natyrore.

Ndërsa pistat kaluan nën ujë, fluturimet u anuluan në një nga aeroportet më të ngarkuar në botë. Qendrat e mrekullueshme ishin të njomur nga shiu që depërtonte nëpër tavane dhe ashensorët ndaluan së funksionuari në rrokaqiejt, duke i detyruar banorët të ngjitnin shkallët në dhjetëra kate. Në pamundësi për t’u kthyer në shtëpi, disa shoferë flinin në makinat e tyre për shkak të rrugëve të bllokuara.

Imazhet ishin tronditëse për qytetin e teknologjisë së lartë, një destinacion kryesor turistik ndërkombëtar i cili krenohet me një infrastrukturë të klasit botëror, disa prej të cilave iu dorëzuan fatkeqësive natyrore. Shiu është i pakët në rajonin e Gjirit Persik dhe planifikimi urban nuk merr parasysh mundësinë e stuhive të mëdha.

Dubai ka një model unik demografik. Nga 3.5 milionë banorët e tij, 92% e tyre janë të huaj që vijnë nga 200 vende për të jetuar dhe punuar në qytet, të joshur nga statusi i tij pa taksa dhe mënyra e relaksuar e jetesës.

Është destinacioni i dytë më i mirë turistik në botë, sipas një raporti, me më shumë se 17 milionë vizitorë të ardhur vitin e kaluar, të tërhequr nga rrezet e diellit gjatë gjithë vitit, restorantet gustator dhe pazaret luksoze.

Ndërprerjet e kësaj jave ndikuan pothuajse të gjithë, nga turistët dhe punëtorët migrantë te popullata minoritare qytetare dhe emigrantët perëndimorë.

Autoritetet u bënë thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi, por shumë dolën gjithsesi, vetëm për ta gjetur veten të paaftë për t’u kthyer për shkak të rrugëve të mbushura me ujë.

“Pjesa e frikshme është se nuk kishte ku mund të shkoni,” tha Sofie, një banore e huaj që nuk pranoi të jepte mbiemrin e saj. Ajo përfundoi e bllokuar nga rrugët e zhytura për gati 12 orë, disa prej të cilave i kaloi duke fjetur në makinën e saj.

Në rrugën Sheikh Zayed, një rrugë me 16 korsi në Dubai, e veshur me rrokaqiejt e xhamit të shndritshëm, shoferët raportuan bllokim pothuajse të plotë në disa zona, me makina që shkonin kundër trafikut për t’i shpëtuar bllokimit. Në rrethin financiar, shtëpia e operacioneve rajonale të disa prej bankave më të mira në botë, makinat luksoze u panë pothuajse tërësisht nën ujë, ndërsa rrugët u shndërruan në liqene. Në Marinën e Dubait të krijuar nga njeriu, një destinacion popullor për vizitorët perëndimorë dhe rusë, mobiljet nga restorantet dhe kafenetë aty pranë u fshinë nga rryma.

Dëme të konsiderueshme
Kur ujërat u tërhoqën, rrugët mbetën të shpërndara me mbeturina. Imazhet në mediat lokale treguan autostrada me korsi makinash të braktisura; në disa lagje, ato ende nuk ishin hequr deri të enjten në mëngjes.

Dëmi ekonomik nga stuhia mund të shkojë në miliarda dirhemë, me ndikim të rëndësishëm në automjete, prona dhe infrastrukturë, tha Avinash Babur, shefi ekzekutiv i InsuranceMarket.ae, një ndërmjetës sigurimesh në Emiratet e Bashkuara Arabe (1 dirhem është e barabartë me 0,27 dollarë).

“Dëmi aktual është i rëndësishëm, me efekte të dukshme si në pronat publike ashtu edhe në ato private, duke përfshirë infrastrukturën kryesore,” tha ai për CNN. “Ndërsa Dubai ka përjetuar stuhi në të kaluarën, intensiteti unik i kësaj ngjarje ka paraqitur sfida të reja.”

Vëllimi i thirrjeve dhe kërkesave për kompanitë e sigurimit është dhjetëfishuar, tha ai, me një rritje të kërkesës për sigurimin e shtëpive.

Ndërsa disa banorë u bllokuan në shtëpitë e tyre pa energji elektrike dhe nuk mund të largoheshin për shkak të përmbytjeve jashtë, disa zgjodhën të notonin nëpër këneta për të shpëtuar. Me përdorimin e linjës fikse duke u bërë gjithnjë e më i rrallë, ata që nuk kanë energji elektrike u mbështetën në poëer bank për të përdorur smartfonët e tyre.

Për shumë njerëz, mbyllja të kujtonte bllokimet e Covid-19 në 2020.

I varur shumë nga vizitorët dhe kapitali i huaj, Dubai ishte një nga qytetet e para që doli nga bllokimet pasi numri i turistëve u pakësua dhe çmimet e pronave ranë, dhe Emiratet e Bashkuara Arabe ishin ndër vendet e para që arritën vaksinimin 100% në nëntor 2021.

Babur tha se situata aktuale paraqet një mundësi për Dubain “të shfaqë elasticitetin e tij dhe aftësitë e rikuperimit të shpejtë, të ngjashëm me menaxhimin e tij efektiv gjatë pandemisë Covid-19”.

Mbështetja në telefonat inteligjentë
Me aplikacionet e ushqimit që pezullonin dërgesat gjatë dhe pas stuhisë, disa banorëve iu desh të përdornin ushqime të konservuara, ose çfarëdo që kishte mbetur në frigoriferët e tyre, për ushqim. Ata pa energji elektrike përdornin barbeque për të gatuar ushqime të ngrira të mbetura të shkrira në ngrirës. Disa dolën edhe më keq, me shtëpitë e përmbytura me ujë, ndonjëherë deri në bel, sipas videove të shpërndara në mediat lokale, me sende, mobilje dhe pajisje të shkatërruara.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë një nga normat më të larta të depërtimit të smartfonëve në botë, me 96% (Shtetet e Bashkuara janë në 90%, ndërsa Kina është në 72%). Banorët mbështeten shumë në dërgesat në shtëpi për gjithçka, nga sendet ushqimore dhe karburanti i makinave te akullorja dhe pedikyrët në trokitje e lehtë të ekranit, një fenomen që u përhap gjatë bllokimeve të Covid-19.

Në një ditë normale, rrugët e qytetit po mbushen me çiklistët që nxitojnë të bëjnë dërgesa për kompanitë që premtojnë një dërgesë 20-minutëshe për sende ushqimore dhe 40 minuta për ushqim. Por në fillim të kësaj jave, shumica nuk po dorëzonin. Kjo i detyroi njerëzit të dilnin në këmbë, duke çuar në turma të mëdha në restorantet dhe supermarketet e lagjeve, me radhë disa orëshe për ushqim në disa raste. Disa restorante qëndruan të hapura deri në orët e para për të plotësuar kërkesën. Banorët raportuan se kishin parë rafte bosh për disa artikuj në supermarkete një ditë pas stuhisë, duke përfshirë ushqime të ngrira dhe ushqime të gatshme. Aplikacionet e dorëzimit filluan të rifillojnë shërbimet deri të enjten, por ende po përballeshin me vonesa të gjata.

Ali Salem, një 55-vjeçar në pension nga Emiratet, i tha CNN të enjten se ai ishte bllokuar në shtëpinë e tij në lagjen luksoze Jumeirah të Dubait që nga stuhia që goditi të martën për shkak të mbytjes së ujit në rrugën e tij. Shtëpia ka qenë pa ujë apo energji elektrike që atëherë, tha ai, dhe atij iu tha nga agjencia e shërbimeve komunale të martën se do të duhej të priste dy ditë që çështja të zgjidhej. Energjia elektrike u rikthye përfundimisht të premten.

“E nxorrëm mësimin,” tha ai. “Një gjenerator do të ishte i dobishëm në të ardhmen.”

Një atmosferë festive
Shiu, megjithatë, nuk ishte aq i mjerueshëm për të rinjtë. Shkollat kaluan në mësimin në distancë për pjesën tjetër të javës, por disa nxënës pa energji elektrike në shtëpitë e tyre ishin të kënaqur të bënin pushime, të paaftë për të furnizuar kompjuterat e tyre.

Më pas nisën memet, me banorët që gjenin gëzim dhe humor në shqetësimin e një fenomeni një herë në 75 vjet. Një video virale e mediave sociale tregoi peshqit duke notuar në një pellg uji në një trotuar pranë një liqeni të tejmbushur të krijuar nga njeriu. Disa video në mediat sociale treguan një atmosferë festive, me fëmijë që hipnin mbi gomone ndërsa lagjet e tyre u shndërruan në pellgje. Një video tregoi punëtorët migrantë duke luajtur volejboll në ujë deri në kyçin e këmbës; në disa të tjera, banorët mund të shiheshin duke lëvizur në rrugët e përmbytura.

Një tjetër video tregonte djem duke bërë ski me shpejtësi të plotë në një lagje banimi, me mbishkrimin: “Vetëm në Dubai”.