Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota

Katër astronautë rikthehen në Tokë me anijen kozmike të Space X-it

Një anije kozmike e kompanisë private amerikane SpaceX riktheu në Tokë katër astronautë nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor.

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA njoftoi sot se Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker dhe Soichi Noguchi u ulën në Gjirin e Meksikës, në 03:00 të mëngjesit, me orën lokale. Për një ekip amerikan astronautësh, kjo ishte edhe e para ulje ende pa zbardhur dita, që prej misionit “Apollo 8”, përpara 53 vitesh.

Rikthimi në Tokë i planifikuar për më 29 prill por i shtyrë për shkak të erërave të forta, u bë me të njëjtën anije kozmike të shfrytëzuar për të shkuar në Hapësirë, nëntorin e kaluar. Me 167 ditë në Hapësirë, misioni i katër astronautëve rezulton më i gjati mes atyre të nisur deri tani nga Shtetet e Bashkuara. SpaceX që do të ndërtojë anije kozmike për në Hënë, planifikon të realizojë një mision privat në Hapësirë në shtator dhe një tjetër me astronautë të NASA-s, në tetor.

Prej vitesh, NASA bashkëpunon me kompani private për shërbimet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Një vit më parë, kompania SpaceX në pronësi të Elon Musk-ut, kreu fluturimin e parë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës duke i dhënë fund varësisë së NASA-s ndaj Rusisë për dërgimin atje të astronautëve. Për vitin e ardhshëm, plane të ngjashme ka edhe kompania Boeing.