Bota

Koreja e Veriut: 800 mijë njerëz janë regjistruar në ushtri për të luftuar kundër SHBA-së!

Koreja e Veriut ka pohuar se rreth 800,000 qytetarë, studentë dhe punëtorë, kanë dalë vullnetarë për t’u bashkuar ose ri-regjistruar në ushtrinë e vendit për të luftuar kundër Shteteve të Bashkuara, raportoi të shtunën gazeta shtetërore e Koresë së Veriut Rodong Sinmun.

Pretendimi erdhi pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​të enjten raketën e saj balistike ndërkontinentale Hwasong-17 (ICBM) në përgjigje të stërvitjeve ushtarake të vazhdueshme SHBA-Kore e Jugut.

Koreja e Veriut hodhi ICBM në detin midis gadishullit Korean dhe Japonisë të enjten, disa orë përpara se presidenti i Koresë së Jugut të fluturonte në Tokio për një samit që diskutonte mënyrat për t’iu kundërvënë veriut të armatosur me armë bërthamore.

Raketat balistike të Veriut janë të ndaluara sipas rezolutave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Forcat koreano-jugore dhe amerikane filluan të hënën stërvitje 11-ditore të përbashkëta, të quajtura “Mburoja e Lirisë 23”, të mbajtura në një shkallë të paparë që nga viti 2017 për të kundërshtuar kërcënimet në rritje të Veriut.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un akuzoi Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut për rritjen e tensioneve me stërvitjet ushtarake.

Koreja e Veriut shpesh i përgjigjet asaj që i sheh si “provokime” nga SHBA duke bërë kërcënime luftarake. Ekspertët thonë se përveç stërvitjeve të përbashkëta ushtarake dhe takimit të kësaj jave midis presidentit të Koresë së Jugut Yoon Suk Yeol dhe liderit japonez Fumio Kishida, është bërë përjashtim nga plani i presidentit amerikan Joe Biden për të pritur Yoon dhe gruan e tij në Shtëpinë e Bardhë muajin e ardhshëm.