Sport

Kylian Mbappé refuzon një takim dhe ofertë nga klubi saudit Al Hilal, sipas raportimeve!

Ylli i futbollit Kylian Mbappé raportohet se ka refuzuar një takim dhe kontratë me klubin e futbollit të Arabisë Saudite, Al Hilal, sipas raporteve të shumta. Mbappé u bë i njohur i botës sportive në fillim të kësaj jave pas raportimeve se Al Hilal ishte gati të thyente tarifën e transferimit të rekordeve botërore dhe të paguante 332 milionë dollarë (300 milionë euro) për sulmuesin francez.

Marrëveshja e propozuar thuhet se do të kishte përfshirë një pako marramendëse prej 775 milionë dollarësh për 24-vjeçarin Mbappe – një shumë që tërhoqi reagimin e menjëhershëm nga atletët kryesorë të sporteve të tjera.

Gazeta franceze L’Equipe dhe gazetari i njohur italian i futbollit Fabrizio Romano raportojnë tani se përfaqësues nga klubi më i suksesshëm i Arabisë Saudite, fitues i katër turneve të Ligës së Kampionëve aziatik, ishin në Paris për t’u takuar me përfaqësuesit e Mbappe-së, por u refuzuan. CNN ka kontaktuar me Al Hilal, përfaqësuesit e Mbappé dhe klubin e tij aktual Paris-Saint Germain për koment.

Mbappé është lënë jashtë skuadrës së PSG-së për turneun e saj parasezonal në Japoni, me klubin që i ka lëshuar një ultimatum për të nënshkruar një kontratë të re ose për t’u shitur. Ai ka qenë shumë i lidhur me një kalim te gjiganti i La Ligës, Real Madrid.

Ju rikujtojmë se, lajmi për ofertën u përhap në rrjetet sociale të hënën dhe tërhoqi vëmendjen e yjeve më të mëdhenj të NBA. Ylli i Milwaukee Bucks, Giannis Antetokounmpo, i cili ka një ngjashmëri të frikshme me futbollistin, postoi një fotografi të tij në Twitter, me mbishkrimin:

Al Hilal mund të më marrësh. Unë dukem si Kylian Mbappe.