Auto & Moto Tech

Makina e re elektrike e Volkswagen shitet me vlerën 26,500 dollarë!

Volkswagen zbuloi të mërkurën konceptin e makinës elektrike ID.2all, duke parë një model që planifikon ta shesë për më pak se 25,000 Euro (26,500 dollarë) duke filluar nga viti 2025. Nënkompakti me dy dyer është rreth 10 inç më i shkurtër në gjatësi se një VW Golf, por ka po aq hapësirë të brendshme, falë bazës së gjatë të rrotave të ofruar nga platforma e tij e ndërtuar me bateri.

Makina me dy dyer me rrota të përparme ka një grup fuqish 223 kuaj-fuqi dhe mund të përshpejtojë në 60 mph në më pak se shtatë sekonda. Gama e tij vlerësohet në 280 milje për karikim në ciklin evropian të provës, që është zakonisht më optimiste se vlerësimet e SHBA.

Pjesa e brendshme është e pajisur me ekrane të dyfishta dixhitale dhe ka një rrotë të madhe gishti në pult për të kontrolluar volumin. Dy rrota të tjera mund të gjenden në foletë e timonit dhe ka një dorezë shumëfunksionale në tastierën qendrore. Pjesa e brendshme me pesë vende përfshin një ndenjëse të përparme të palosshme dhe një zonë bujare ngarkese. Thomas Schäfer, CEO i Volkswagen Passenger Cars tha:

Ne po e transformojmë kompaninë me shpejtësi dhe rrënjësisht me objektivin e qartë për ta bërë Volkswagen një markë të vërtetë dashurie. ID. 2all tregon se ku duam ta çojmë markën. Ne duam të jemi pranë klientit dhe të ofrojmë teknologjinë më të mirë në kombinim me dizajnin fantastik. Ne po zbatojmë transformimin me ritëm për të sjellë lëvizjen elektrike te masat.

Volkswagen ka konfirmuar vetëm modelin për tregun evropian, megjithatë, së bashku me një më të vogël, ende të pazbuluar, planifikon ta shesë për më pak se 20,000 euro (21,000 dollarë). Çmimi i synuar i ID.2all është saktësisht i njëjtë me Chevrolet Bolt EV me katër dyer, i cili është pak më i gjatë dhe ka një distancë prej 259 milje për karikim. VW shet SUV-in elektrik më të madh ID.4 në SHBA, të cilit do t’i bashkohet vitin e ardhshëm minibusi retro ID.Buzz dhe i pasuar nga sedani i mesëm ID.7.