Bota Celebrities

Me punën e tyre renditen në listën e “35 njerëzve më të pasur nën 35” Harry Styles, Adele, Dua Lipa dhe jo vetëm…

Yjet e muzikës si Harry Styles, Adele dhe Dua Lipa janë mes sipërmarrësve dhe aristokratëve të vetë-krijuar në listën e të pasurve të rinj sipas Sunday Times. Në krye të “35 njerëzve më të pasur nën 35” të gazetës është Duka i Westminsterit, Hugh Grosvenor – kumbari i Princit George.

32-vjeçari trashëgoi titullin e tij dhe 300 hektarë tokë në Belgravia dhe Mayfair të Londrës në moshën 25-vjeçare. Portofoli i tij i pasurive të paluajtshme Grosvenor Group, i cili shtrihet në 43 qytete dhe 10 vende, kap vlerën e 9.87 miliardë paund.

Nëntë nga 38 në listë kanë familjet e tyre për të falënderuar për pasurinë e tyre – por pjesa tjetër e fitoi vetë. Lista e të pasurve të Sunday Times është lëshuar gjithashtu për vitin 2023, duke zbuluar se kryeministri Rishi Sunak dhe gruaja e tij Akshata Murty humbën 500,000 £ në ditë vitin e kaluar – por ato ende vlerësohen rreth 529 milion £.

Në krye të listës për një vit tjetër radhazi është Gopichand Hinduja dhe familja e tij, të cilët kanë parë pasurinë e tyre të rritet me 6.53 miliardë paund në 35 miliardë paund. Është pasuria më e madhe e regjistruar ndonjëherë në listë dhe vjen pasi kreu i familjes, 87-vjeçari Srichand Hinduja, vdiq këtë javë.

Yjet paraqiten dukshëm në listën e të rinjve, me pasurinë e Ed Sheeran prej 300 milionë £ në vendin e shtatë, e ndjekur nga Adele në të nëntën me 156 milionë £.

Harry Styles është në vendin e 13-të me 150 milionë £. Albumi i tij i fundit Harry’s House ishte albumi më i shitur në Mbretërinë e Bashkuar për vitin 2022. Ai është ende në turneun e tij, Love On Tour, që do ta shohë atë të fitojë një të katërtën e shitjeve të biletave. Ish-shokët e tij të grupit One Direction, Niall Horan dhe Louis Tomlinson, paraqiten më poshtë – të dy me 54 milionë £ në vendin e 29-të.

Këngëtarja Dua Lipa, e cila gjithashtu modelon dhe luan në filmin e fundit të Barbie, shfaqet në vendin e 21-të me një vlerë të vlerësuar prej 75 milionë £ në moshën 27-vjeçare. Ajo është më e reja në listë, me zhvilluesin e lojërave Daniel Knight (me vlerë 50 milion £) dhe themeluesit e AU Vodka, Charlie Morgan (me vlerë 55 milion £) dhe Jackson Quinn (gjithashtu me vlerë 55 milion £).

Lojtari i golfit Rory McIlroy, 34 vjeç, është ylli i sportit me fitimet më të larta, i vlerësuar me 200 milionë £ i ndjekur nga boksieri Anthony Joshua me 150 milionë funte.

Sterling më i pasur se kapiteni i tij. Kapiteni i futbollit të Anglisë, Harry Kane, renditet i 32-ti me një pasuri prej 51 milion £, më poshtë në listë se shoku i tij i skuadrës Raheem Sterling, i cili ka 61 milion £.

Sipas gazetës, ish-kapiteni i Uellsit, Gareth Bale, i cili u largua nga roli pasi u eliminuan nga Kupa e Botës në Katar, është futbollisti më i paguar me 70 milionë £. Ndërkohë, yjet e Harry Potter, Daniel Radcliffe dhe Emma Watson renditen respektivisht në vendin e 18 dhe 24.

Ndër emrat më pak të njohur është 30-vjeçari Ben Francis i cili themeloi markën e veshjeve sportive Gymshark. Si shef ekzekutiv dhe bashkëthemelues, ai ka një 71% të aksioneve, që thuhet me vlerë 1.5 miliardë paund – duke e fituar atë të katërtin në listë me një vlerë neto prej 900 milionë £. Bashkëthemeluesi dhe shoku i tij i shkollës Lewis Morgan është i 11-ti në listë me 160 milionë £.

Tre nga bashkëmoshatarët e tyre nga Shkolla e Mesme South Bromsgrove në Worcestershire janë gjithashtu në listë. Reiss dhe Kris Edgerton që themeluan një biznes orësh në vend që të bashkoheshin me ushtrinë dhe Reece Wabara një ish-futbollist anglez nën-20 vjeç që themeloi markën e modës Maniere De Voir. I dymbëdhjeti i përbashkët është çifti i martuar Dan dhe Melanie Marsden.

Ata fituan pasurinë e tyre prej 151 milionë £ me markën e tyre të të brendshmeve në Instagram Lounge Underwear. Ai krenohet me mospërpunimin e imazheve me ajrosje dhe përdorimin e një game të larmishme modelesh.

Këtu është lista e plotë:

1. Duka i Westminsterit, 9.87 miliardë paund

2. Lady Charlotte Wellesley, 2.17 miliardë paund

3. Johnny Boufarhat, 1.71 miliardë paund

4. Ben Francis, 900 milionë paund

5. India Rose James, 758 milionë paund

6. Oliver dhe Alexander Kent-Braham, 455 milionë paund

7. Ed Sheeran, 300 milionë paund

8. Rory McIlroy, 200 milionë paund

9. Adele, 165 milionë paund

10. Timothy Goodwin, 163 milionë paund

11. Lewis Morgan, 160 milionë paund

12. Dan dhe Melanie Marsden, 151 milionë paund

13= David Campbell, 150 milionë paund

13= Anthony Joshua, 150 milionë paund

13= Harry Styles, 150 milionë paund

16. Christian Owens, 101 milionë paund

17. Vishal Karia, 98 milionë paund

18. Daniel Radcliffe, 92 milionë paund

19= Reece Wabara, 83 milionë paund

19= Charlie Wilson, 83 milionë paund

21. Dua Lipa, 75 milionë paund

22. Gareth Bale, 70 milionë paund

23. Raheem Sterling, 61 milionë paund

24= Reiss dhe Kris Edgerton, 60 milionë paund

24= Josh Stevens, 60 milionë paund

24 = Emma Watson, 60 milionë paund

27= Charlie Morgan, 55 milionë paund

27= Jackson Quinn, 55 milionë paund

29= Niall Horan, 54 milionë paund

29= Ayman Rahman dhe Fateha Begum, 54 milionë paund

29= Louis Tomlinson, 54 milionë paund

32. Harry Kane, 51 milionë paund

33= Cara Delevingne, 50 milionë paund

33= Christian Facey, 50 milionë paund

33= Daniel Knight, 50 milionë paund