Sport

Messi dhe Beckham duan një tjetër lojtar të Barcelonës për të përforcuar Inter Miami!

Sezoni i ngushtë i Inter Miamit e ka bërë të qartë se ata ende duhet të forcohen për të arritur një nivel më konkurrues në MLS. Ardhja e ish-lojtarëve të Barcelonës, Sergio Busquets dhe Jordi Alba, së bashku me Leo Messi-n, u ka dhënë atyre një pamje të re, por jo të mjaftueshme për të qenë në play-off.

Ka ende shumë linja që skuadra e drejtuar nga Tata Martino duhet të përforcojë për të qenë në nivelin e garës. Për të arritur këtë qëllim, skuadra ka vënë syrin te një tjetër lojtar i Barcelonës, Sergi Roberto.

Në moshën 31-vjeçare, spanjolli ka humbur rëndësinë në skuadrën e trajnerit të tij Xavi Hernandez dhe i vetëdijshëm për këtë, ai po analizon se ku të shkojë dhe një nga vendet që e josh më shumë janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai është plotësisht i vetëdijshëm për rolin e tij aktual në ekip si lojtari i 16-të me më shumë minuta (224) dhe vetëm dy startues në 11 ndeshje zyrtare kundër Villarreal dhe Osasuna. Lojtari spanjoll tashmë e ka bërë publike se do të dëshironte të luante në MLS dhe përveç kësaj, referencat e mira që i vijnë nga disa ish-bashkëlojtarë dhe miq e nxisin të përballet me një aventurë të re në këtë kompeticion.

Nuk e përballoj këtë sezon si sezonin tim të fundit në Barcelonë, nuk mendoj përtej shijimit të momentit, klubit të jetës sime. Jam me fat dhe nuk mendoj për të ardhmen. Më pëlqejnë Shtetet e Bashkuara, vij gjithmonë këtu, veçanërisht në New York. Më pëlqen MLS, tashmë kisha miq që luanin si Fontas, Ilie… është një vend dhe një ligë ku do të doja të luaja, por pas disa vitesh. Unë nuk e shoh atë në të ardhmen e afërt, e vlerësoj atë në planin afatgjatë. MLS do të jetë disa vite nga tani.