Art & Kulturë Celebrities Fashion

Modelja bukuroshe çeke, Kristina Piskova shpallet “Miss Bota 2024”!

Modelja Kristina Piskova fitoi të shtunën titullin “Miss World 2024” në Mumbai të Indisë, ku këtë vit u mbajt konkursi ndërkombëtar i bukurisë. Në një seri eventesh të zhvilluara para konkursit final, duke përfshirë fitnesin, bukurinë, talentin dhe të folurit në publik, disa konkurrentë fituan pikë në top 40.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miss World (@missworld)

Një total prej 111 vajzash morën pjesë në konkursin e bukurisë, i cili u zvogëlua shpejt në 12 dhe më pas në 8, duke çuar në raundin klasik të pyetjeve dhe përgjigjeve, duke parë çështjet e diskutuara në Samitin më të fundit të G20.

E pyetur për të hedhur dritë mbi një çështje që prek veçanërisht shëndetin e grave, 23-vjeçarja studente e drejtësisë dhe modelja Piskova foli për heqjen e stigmës dhe rreth menstruacioneve, duke thënë se “të jesh grua është një dhuratë” dhe se periodat nuk duhet të jenë një temë tabu. Piskova zëvendëson Miss Bota që po largohet, Karolina Bielawska e Polonisë, “mbretërimi” i së cilës daton nga marsi i vitit 2022.