Health & Beauty Lifestyle

Mosha do të jetë vetëm një numër me këto këshilla nga ekspertët e kujdesit ndaj vetes!

Anti-plakja është një term i ngarkuar. Pavarësisht se sa shumë përpiqemi ta luftojmë atë, plakja është diçka që përfundimisht do të na ndodhë të gjithëve. Në vend të kësaj, motoja jonë? “Plakje më e mirë.” Mendoni Z. Pharrell Williams 50 vjeç, Z. Brad Pitt (pothuajse) 60 dhe Z. Jeff Goldblum 70. A janë të gjithë këta të mësipërm të bekuar me pamje të bukur dhe strukturë të shkëlqyer kockore? Po ndoshta. Por diçka na tregon se po bëhet pak më shumë punë sesa do të lejonte pamja e tyre natyrale…

Sekretet e tyre, do pyesni ju? Ndonëse fatkeqësisht nuk jemi të vetëdijshëm për rutinat, regjimet dhe eliksirët e tyre të saktë, ndodh që të njohim një mori dermatologësh, estetistësh, nutricionistësh dhe trajnerësh që janë në listën A, megjithëse mos prisni që ata të shpërndajnë emra tani së shpejti. Dhe një lajm i mirë: sipas tyre, mënyra se si plakeni është po aq – nëse jo më shumë – rezultat i zgjedhjeve të stilit tuaj të jetesës dhe protokolleve të lëkurës sa është ADN-ja juaj. Më poshtë, ja këshillat e tyre të ekspertëve për t’u ‘plakur si vera e mirë’…

1. Mbroni lëkurën tuaj nga dielli

Këshilla numër një për plakje më të mirë nga të gjithë ekspertët? Vendosni SPF. Çdo ditë. Pa harruar. “Kur bëhet fjalë për plakjen, e vetmja gjë që mund të ndikoni janë faktorët e jashtëm, dhe 80 % e tyre është ekspozimi juaj ndaj rrezeve ultravjollcë,” thotë Dr Jenny Doyle, një kirurge konsulente okuloplastike dhe drejtuese e estetikës në The Clinic Holland Park. “Dhe nuk është vetëm pigmentimi – është humbja e volumit, dobësia e lëkurës, si dhe linjat e holla dhe rrudhat.”

2. Filloni të rinj

Investoni në shëndetin e lëkurës tuaj në vitet tuaja të reja dhe do të korrni shpërblimet në fund. Po kështu, një mënyrë jetese më pak se ideale që mund të përfshijë duhanin, ekspozimin në diell dhe pirjen e tepërt do të fillojë ngadalë të lërë gjurmë në lëkurën tuaj. “Nëse mund të futeni në një rutinë të mirë të kujdesit të lëkurës në të njëzetat, atëherë do të shmangni shumë probleme që shihni më vonë, si pigmentimi dhe linjat e imëta dhe rrudhat që janë rezultat i dëmtimit UV.” thotë Doyle.

3. Testoni moshën tuaj biologjike

“Mënyra më e mirë për të marrë një vlerësim mjaft të saktë është të studioni të dhënat tuaja epigjenetike, dhe kjo është mënyra se si sjelljet tuaja dhe mjedisi juaj ndikojnë në gjenet tuaja,” thotë Dr Andy Daly, një terapist ushqimor në klinikën Dr David Jack. “Testi i veçantë që përdor shikon inflamacionin. Nëse shoh se dikush ka shumë inflamacion, duhet të filloj të gjej burimin – dhe zakonisht është në zorrë. Pasi ta kemi bërë këtë, atëherë shikojmë optimizimin e metilimit, i cili siguron që ai person, të themi, të ketë një dietë të ulët GI [indeks glicemik]. Ne vendosim ushqime me bazë bimore, të cilat janë thelbësore për metilimin. Ne shikojmë stresin, gjumin. Ne shikojmë ushqimet anti-inflamatore. Dhe ai person, pasi t’i kemi marrë parasysh të gjitha këto, mund të zvogëlojë moshën e tij biologjike dhe të duket dhe të ndihet shumë më i shëndetshëm.”

4. Reduktoni sheqerin e shtuar

“Duhet të përpiqeni të kufizoni sheqernat e shtuara në dietën tuaj në 30 g në ditë”, thotë Daly. “Kur bëhet fjalë për shëndetin e lëkurës, ekziston diçka që quhet glikacion, ku sheqernat lidhen me disa proteina dhe yndyrna në qarkullimin tuaj të gjakut dhe ato formojnë molekula inflamatore të quajtura AGE, ose produkte përfundimtare të avancuara të glikacionit. Kolagjeni dhe elastina janë proteina që ofrojnë strukturë dhe elasticitet dhe mbështetje për lëkurën, kështu që këto sheqerna i dëmtojnë ato. Sa më shumë që i keni të gjitha këto ushqime të përpunuara me shumë sheqerna, aq më shumë kolagjeni e humb strukturën e tij dhe lëkura fillon të bjerë.”

5. Përdorni një retinoid

Retinoidet, siç ndoshta e keni dëgjuar tashmë, janë përbërësi më i fuqishëm i kujdesit të lëkurës. “Kur ne rritemi, shpejtësia me të cilën qelizat tona të lëkurës shumohen bëhet më e ngadaltë,” shpjegon mjeku estetik Dr Brendan Khong nga klinika Dr David Jack. “Retinoidet rritën qarkullimin qelizor, gjë që ndihmon në përmirësimin e strukturës dhe linjave të holla.” Po në lidhje me kohën më të mirë për të filluar gjërat? Të njëzetat, thotë zonja Milena Naydenov, estetiste kryesore në 111 Harley Street. Thënë kështu, ju duhet të shihni akoma përmirësime të dukshme në lëkurën tuaj.

6. Qëndroni të hidratuar

Një nga ndryshimet më të mëdha në stilin e jetës që mund të bëni, sipas Doyle, është të pini më shumë ujë. “Është thjesht mirë për ju në përgjithësi, por ju shihni një ndikim të madh në lëkurë. Ne kemi një makinë VISIA® që bën analiza të lëkurës dhe me të vërtetë shikon zonën nën sytë tuaj. Kur dikush është i dehidratuar, ju mund të shihni me të vërtetë rritjen e rrudhave atje.”

7. Merrni parasysh fjalën me “B” (Botox)

Jeni të tmerruar nga ideja e Botox-it? Ndonëse sigurisht që nuk do t’u tërheqë të gjithëve, ai mbetet i pakrahasueshëm në aftësinë e tij për të fshirë linjat – dhe pothuajse çdo personazh i pashëm dhe pa rrudha që shihni në TV ka pasur një ndërhyrje të tillë. “Trajtime të tjera mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së linjave të imëta dhe rrudhave, por asnjëra nuk trajton atë që ka shkaktuar linjat e imëta dhe rrudhat në radhë të parë – vetë tkurrjen e muskujve”, thotë Khong. “Zakonisht do të këshilloja të filloni kur ka shumë linja statike (vija shprehjeje që janë të pranishme edhe kur një shprehje nuk bëhet). Unë gjithmonë gaboj në anën e kujdesit dhe përdor doza më të ulëta kur trajtoj dhe shtoj nëse është e nevojshme.”

8. Zëvendësoni volumin e humbur

Mbushësi i lëkurës është ende diçka si një tabu tek meshkujt, por puna e mirë është pothuajse e padukshme – dhe shumë më e zakonshme nga sa mendoni. Me pak fjalë, i vendosur me shkathtësi, pak mbushës dermal mund të jetë një sekret i mbajtur mirë midis jush dhe profesionistit tuaj mjekësor dhe një mjet i domosdoshëm në arsenalin tuaj i plakjes më të mirë. “Vëllimet shumë minimale të mbushësit, vetëm për të zëvendësuar atë që ka humbur – në mes të fytyrës, rreth syve, në nofull – është mënyra për ta bërë këtë në mënyrë që të mos dukeni sikur keni bërë ndonjë gjë”, tha Dr. David Jack. “Thjesht të kthen disa vite prapa.”

9. Bëni lazer

“Botoksi ose mbushësit nuk do ta bëjnë lëkurën tuaj të shkëlqejë ose të përmirësojë strukturën,” shpjegon zonja Debbie Thomas, themeluese e klinikës D Thomas. “Me laserin ne fokusohemi vërtet në cilësinë dhe shëndetin e lëkurës. Lëkura e shëndetshme duket e freskët, duket e njëtrajtshme, ka një shkëlqim, duket e shëndoshë. Këto janë të gjitha llojet e gjërave që ne po përpiqemi të bëjmë.”

“Nën moshën 35 vjeç, ju shikoni lazer jo-ablativë që mund të stimulojnë kolagjenin, pra diçka si një lazer Nd:YAG, ose BBL, i cili mund të ndihmojë me pigmentimin. Ndërsa filloni të kaloni mbi 35 në të dyzetat e hershme, atëherë mund të prezantoheni me disa nga lazerët më të butë ablativë – si Moxi dhe Fraxels dhe Pixels – të cilët do të ndihmojnë në rritjen e vërtetë të qarkullimit qelizor të lëkurës, kështu që ata thjesht ju jap atë përfitim rigjenerues pak më të thellë.”

10. Hani një dietë të pasur me antioksidantë dhe anti-inflamator

“Për mua, “superushqimet” kundër plakjes janë të gjitha ato anti-inflamatore,” thotë Daly. “Unë mendoj se sardelet dhe açugeja janë superushqime. Peshqit më të vegjël, me vaj – mendoj se është absolutisht thelbësore që të përfshihen në dietën e dikujt çdo ditë. Perimet krucifere: brokoli, lulelakra, lakra. Të gjitha këto promovojnë detoksifikimin. Dhe padyshim që manaferrat dhe frutat dhe perimet me ngjyra të ndezura janë gjithashtu thelbësore. Dhe sa më e gjerë të jetë shumëllojshmëria, aq më mirë, kështu që ju merrni të gjitha vitaminat dhe antioksidantët tuaj.”

11. Rritni omega-3

“Ajo që duam të provojmë dhe të arrijmë është një dietë në të cilën raporti i ushqimeve omega-3, të cilat janë anti-inflamatore, ndaj omega-6 (që, në dietën perëndimore, janë kryesisht yndyrna të përpunuara) është një me tre.” thotë Daly. “Ajo që ne po shohim në dietën perëndimore është një deri në 60.

“Ajo që ne duam nga omega-3 është një acid yndyror i quajtur EPA, të cilin e marrim nga peshqit – peshq më të vegjël, me vaj, unë u them gjithmonë klientëve, sepse ata janë më të ulët në zinxhirin ushqimor dhe më pak të kontaminuar nga merkuri. Me veganët, omega-3 e tyre – farat e lirit, farat chia, arrat – nuk kanë acid yndyror EPA, kështu që ata duhet të plotësohen me një suplement me bazë algat, prej nga i marrin peshqit omega 3”.

12. Përqafoni përforcuesit e lëkurës së moshës së re

Hidratuesi me injeksion Profhilo, për shembull, është i shkëlqyeshëm për lëngimin e lëkurës së dobët, ndërsa mesoterapia, e cila përfshin mikroinjeksione të vitaminave dhe antioksidantëve, do të ndihmojë në dhënien e një shkëlqimi. Përforcuesi i ri më i lëkurës, megjithatë, është Ameela®, një polinukleotid i fuqishëm që mund të rinovohet poshtë syve, rreth mjekrës dhe nofullës.

“Ameela® stimulon qelizat muskulore, kështu që ju merrni këtë ngritje, të cilën nuk e bëni me të tjerët”, thotë Doyle. “Dhe nuk funksionon vetëm në kolagjen dhe elastinë, por në rrugë të tjera qelizore. Pra, në zonat ku keni vaskulaturë të dobët, për shembull poshtë syve, mund të rrisni rrjetin kapilar. Polinukleotidet gjithashtu pastrojnë radikalet e lira, të cilat në thelb janë kulmi i plakjes – faktorët e brendshëm dhe të jashtëm – dhe shkaktojnë dëme në kromozome. Pra, ka edhe një anë bio-rigjallërimi në të.”

13. Provoni ekzosome

Bota e estetikës ka qenë e mbushur me një fjalë këtë vit: ekzosome. Një kushëri jo shumë i largët i terapisë me qeliza burimore, terapia ekzosome përdor “fshikëzat jashtëqelizore” që përmbajnë faktorë rritjeje, proteina dhe më shumë për të stimuluar rigjenerimin e qelizave në shtresat më të thella të lëkurës, shpjegon specialisti i kujdesit të lëkurës, z. Pietro Simone. “Në përgjithësi, dikush në të dyzetat ose pesëdhjetat e tyre mund të përjetojë një trashje të konsiderueshme të lëkurës, një zbutje të konsiderueshme të linjave të holla dhe rrudhave dhe gjithashtu një pamje të përgjithshme më rrezatuese.”

Ato po bëhen gjithnjë e më të disponueshme për përdorim lokal, por për rezultate më të mira, Simone rekomandon administrimin e tij nëpërmjet microneedling ose EnerJet.

14. Kërkoni për super-përbërës të fuqishëm

“Përbërësit kryesorë të një regjimi ‘anti-plakje’ janë vitamina A, pra një retinol, vitaminë C dhe më pas SPF,” thotë Doyle. “Pra, nëse futeni në një rutinë të përdorimit të këtyre tre gjërave në shtëpi, ju jeni të rregulluar.”

Pasi të keni marrë ato ‘blloqe ndërtimi’, mund të filloni të shtoni super-përbërës të tjerë. Naydenov rekomandon peptide dhe komponime bioaktive, të tilla si karotenoidet dhe flavonoidet, të cilat “riparojnë dhe rregullojnë lëkurën në nivel qelizor”.

15. Pini lëng kockash

Ndërsa ekspertët janë ende larg gjetjes për suplementet e kolagjenit, një gjë që do të rrisë nivelet tuaja të proteinës strukturore shumë të rëndësishme, sipas Daly, është lëngu i kockave (i cili bëhet duke zier kockat për orë të tëra). “Unë jam një fans i madh,” thotë ai. “Unë bëj një protokoll me lëng kockash vetë një herë në vit dhe lëkura ime thjesht shëndoshet dhe është e mahnitshme. Nëse jeni vegan, ka mënyra të tjera se si mund të merrni kolagjenin, por ai është burimi më i mirë. Absolutisht.”

16. Bëni rregullisht trajtime të fytyrës

“Çdo trajtim, nga më e thjeshta hidratuese deri te një trajtim ripërfaqësuese që përfshin teknologji të tilla si radiofrekuenca, peeling jet ose mikrodermabrasion, mund të ndihmojë në ngadalësimin e plakjes dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm të lëkurës,” thotë Naydenov. “Sa më kompleks të jetë problemi dhe sa më të thella të jenë rrudhat, aq më të avancuara dhe më të shpeshta janë trajtimet. Për lëkurën më të re, trajtimet e fytyrës janë të mira për të ruajtur [shëndetin e lëkurës] dhe për të ngadalësuar procesin e plakjes.”

17. Bëni tetë orë gjumë

“Gjumi është kur qelizat në trupin tuaj riparohen dhe rigjenerohen, gjë që mund të ndihmojë në ngadalësimin e efekteve të plakjes”, thotë Khong. “Gjumi me cilësi të mirë mund të ndihmojë në parandalimin e rënies njohëse, forcimin e sistemit imunitar dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve kronike.”

18. Kujdesuni për sytë tuaj

Dritaret e shpirtit janë gjithashtu vendi i parë ku shfaqen shenjat e plakjes. “Në qepallat tuaja, nuk ka yndyrë nënlëkurore, kështu që ne kemi vetëm lëkurë dhe pastaj muskuj në thelb,” thotë Doyle. “Lëkura e qepallave është më e holla se kudo në trup, dhe nuk keni asnjë yndyrë poshtë për të zbutur ato ndryshime të plakjes.”

Si të kujdeseni për lëkurën rreth syve tuaj? “Parandalimi është alternativa më e mirë,” thotë Thomas. “Vendosni syze dielli. Përdorni produkte të lehta rreth syve. Dhe përdorni një antioksidant, si vitamina C, gjatë ditës, dhe më pas në mbrëmje diçka që është pak më rigjeneruese, si një retinol.

19. Gatuani me “nxehtësi të lagësht”

“AGE-të formohen edhe në ushqimet që janë të ekspozuara ndaj temperaturave të larta – kështu që ne po flasim për skuqjen, pjekjen në skarë, pjekjen”, thotë Daly. “Është mirë të përpiqemi të kufizojmë numrin e herëve që gatuajmë duke përdorur këto teknika dhe në vend të kësaj të zgjedhim metodën e nxehtësisë së lagësht, pra zierje, zierje me avull. Nëse ne mund të përpiqemi dhe ta bëjmë këtë, kjo gjithashtu do të zbuste efektin e këtyre përbërjeve të dëmshme dhe do të kufizonte ekspozimin tonë ndaj tyre.”

20. Mos i nënvlerësoni ushtrimet

“Ushtrimi luan një rol jetik në zbutjen e efekteve të plakjes si në trup ashtu edhe në tru,” thotë z. Jason Reynolds, kreu i lëvizjes dhe ushtrimeve në Lanserhof në The Arts Club. “Aktiviteti i rregullt mund të përmirësojë shëndetin kardiovaskular, duke ngadalësuar potencialisht përparimin e sëmundjeve të zemrës dhe rrit shëndetin e kockave për të luftuar osteoporozën e lidhur me moshën. Ushtrimi gjithashtu ndihmon në ruajtjen ose rritjen e masës muskulore dhe është i njohur gjithashtu për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.”

21. …Sidomos ushtrimet e forcës

“Dallimet kryesore për ushtrimin midis atyre në të njëzetat në krahasim me ata në të dyzetat është se trupi nuk është në gjendje të rikuperohet aq mirë sa ne plakemi,” thotë Reynolds. “Prandaj, ne duhet të bëjmë më pak ushtrime me intensitet të lartë dhe më shumë stërvitje për forcë.”

22. Mos e teproni

“Të famshmit që po plaken mirë nuk po bëjnë trajtime drastike menjëherë – më tepër trajtime të rregullta jo invazive,” thotë Naydenov. “Ata po zëvendësojnë në vend që të shtojnë kur bëhet fjalë për injeksione.”

Thomas pajtohet. “Unë prirem të gjej njerëzit që duken më mirë, priren të bëjnë një kombinim të gjërave. Pra, ata bëjnë pak botox, jo shumë. Ata bëjnë pak mbushës, jo shumë. Dhe më pas ata vërtet punojnë në cilësinë e lëkurës së tyre për t’u siguruar që ajo të ketë sa më shumë kolagjen dhe të jetë sa më e barabartë që të jetë e mundur.”