Bota

Navalny, thirrje nga burgu për protesta gjatë zgjedhjeve presidenciale në Rusi!

Kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexei Navalny, u bëri thirrje sot  rusëve të protestojnë kundër presidentit Vladimir Putin në ditën e zgjedhjeve në mars, duke dalë për të votuar.

Duke postuar përmes mbështetësve të tij në mediat sociale, Navalny argumentoi se nuk ishte e mjaftueshme të votohej kundër Putinit, sepse Kremlini do të manipulonte rezultatin duke përdorur një sistem votimi elektronik që vendoset në zgjedhjet presidenciale për herë të parë.

Por ai tha se pamja e turmave të mëdha që do të dilnin mesditën e 17 marsit do të dërgonte një sinjal të fortë duke mos vënë në rrezik asnjë person, raporton Reuters.

“Ky mund të jetë një demonstrim i fuqishëm i gjendjes shpirtërore të vendit. Në orën 12 të mesditës ka një pjesëmarrje të lartë, ka shumë njerëz dhe është thjesht e pamundur të veçohen ata që votojnë ‘kundër’. Kjo do të jetë një protestë mbarëkombëtare kundër Putinit që zhvillohet pranë shtëpisë tuaj. Është e disponueshme për të gjithë, kudo. Miliona do të mund të marrin pjesë. Dhe dhjetëra miliona do ta dëshmojnë atë“, tha Navalny.

Navalny aktualisht është duke vuajtur dënimet në një koloni penale të Arktikut me akuza që përfshijnë ekstremizmin për të cilat ai thotë se të gjitha ishin të sajuara për t’i mbyllur gojën.