Food & Drink

Nëna kujdes, mbajini larg fëmijët tuaj nga këto kombinime të qumështit!

Edhe pse qumështi konsiderohet të jetë një nga ushqimet më të rëndësishme për fëmijët në rritje, shumë herë kombinimi i tij me ushqime të tjera mund të jetë i dëmshëm. Pavarësisht përpjekjeve më të mira të nënave për t’u dhënë fëmijëve të tyre ushqime të mbushura me proteina dhe yndyrna të mira, gjithmonë mund të ketë probleme nëse ato nuk çiftëzohen mirë. Kombinimet e gabuara të ushqimit mund të shkaktojnë shumë probleme shëndetësore si:

  1. Gazrat
  2. Dhimbje barku
  3. Marramendje
  4. Të vjella
  5. Helmim nga ushqimi

Qumështi nuk përzihet mirë me shumë ushqime dhe mund të shkaktojë shumë efekte anësore tek fëmijët, duke përfshirë helmimin nga ushqimi. Këtu është një listë që duhet të kemi parasysh nëse jemi të dhënë pas qumështit dhe pijeve me bazë qumështi.

Qumësht dhe agrume

Përzierja e qumështit me frutat agrume të tharta si portokallet, limonët dhe ananasi është një jo e rreptë. Meqenëse këto fruta janë të pasura me vitaminë C, ato mund të mpiksen kur kombinohen me qumësht dhe të shkaktojnë refluks masiv acid, shqetësime në stomak dhe kongjestion të gjoksit tek fëmijët. Ekspertët e shëndetit thonë se enzimat dhe acidet në agrumet si acidi citrik, acidi malik, acidi tartarik dhe acidi fumarik nuk përzihen kurrë me acidin laktik që gjendet në bulmet dhe kështu shkaktojnë probleme në sistemin e tretjes.

Qumësht dhe banane

Edhe pse është një nga kombinimet më të njohura që fëmijët duan, bananet dhe qumështi duhen mbajtur larg. Sipas mjekëve, kur këto përzihen, bananet dhe qumështi nxisin prodhimin e toksinave në trup. Gjithashtu, sipas Ayurveda, ngrënia e bananeve dhe qumështit së bashku mund të ngadalësojë tretjen dhe metabolizmin. Ajo gjithashtu çon në bllokimin e sinuseve dhe prodhimin e toksinave.

Qumësht dhe rrush

Rrushi është i ëmbël dhe i shijshëm në aromë dhe shumë acid në natyrë. Kështu, përzierja e tyre me qumësht mund të shkaktojë dhimbje stomaku, diarre dhe fryrje te fëmijët.

Frutat me kos

Një nga ushqimet dhe ëmbëlsirat më të njohura, frutat me kos i cili është një pjatë shumë e rekomanduar kur planifikoni të humbni peshë është një kombinim i rrezikshëm kur bëhet fjalë për shëndetin e stomakut. Kosi është një probiotik, i ngarkuar me baktere të mira të cilat veprojnë në sheqerin që është i pranishëm në fruta. Mund të rezultojë në vendosjen e toksinave në trup që shkaktojnë ftohje dhe kollë.