Rajoni

Nesër në asamblenë e OKB votohet rezoluta për Srebrenicën! Vuçiç: Duan të na dëmtojnë! Dodik: S’ishte gjenocid!

Në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, nesër votohet lidhur me rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë. Presidenti Serb Aleksandar Vuçiç thotë se po bën një luftë të fortë kundër kësaj rezolute dhe se është i vetëdijshëm që të premten do të jetë i zhgënjyer me disa vende dhe mirënjohës ndaj disa vendeve të tjera.

 “Do të jetë e vështirë për mua personalisht kur të fuqishmit të festojnë miratimin e rezolutës, por do të mund t’i shikoj të gjithë në sy dhe do eci në OKB me ballin lart”, përfundoi presidenti i Serbisë.

Për mediat serbe ai u shpreh i bindur se kina do të votojë kundër, dhe se nuk e ka idenë se si do të votojë Greqia.

Nga ana tjetër, Republika Sërpska në Bosnjë e Hercegovinë u bëri thirrje institucioneve dhe qytetarëve që më 23 maj, me rastin e votimit të Rezolutës për Srebrenicën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së simbolikisht të shprehin kundërshtimin e tyre ndaj synimit të miratimit të këtij dokumenti.

Kryetari i enklavës serbe Millorad Dodik ka thënë se në Srebrenicë nuk ka ndodhur gjenocid.

“Autoritetet shkencore pretendojnë se nuk ishte gjenocid dhe ne nuk mund të injorojmë ekspertët izraelitë për këtë”, ka thënë Dodik para gazetarëve në Banjallukë.