Bota

Nju Jorku ndalon suplementet për humbje peshe për të miturit!

Në qytetin e Nju Jorkut tashmë është e paligjshme shitja e suplementeve për humbje peshe dhe forcimin e muskujve për të miturit, sipas një ligji të parë në llojin e tij që hyri në fuqi këtë javë, shkruan apnews.com.

Ekspertët thonë se rregullimi federal i suplementeve dietike ka bërë që këto produkte ndonjëherë të përfshijnë përbërës të pamiratuar, si steroidet dhe metalet e rënda, duke i vënë fëmijët në rrezik.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave mbikëqyr tregun, por nuk i teston produktet përpara se të shiten.

“Ligji që kemi mbledhur pasqyron mungesën e rregullimit nga FDA dhe mungesën e rregullimit në industri”, thekson Jensen Jose, një këshilltar rregullator në Qendrën për Shkencën në Interes Publik.

Ligjvënësit e shtetit në Massachusetts po shqyrtojnë një masë të ngjashme. Dhoma e shtetit të Kalifornisë miratoi më parë një ndalim për shitjen e shtesave për humbje peshe për të miturit që guvernatori vuri veton, por ligjvënësit po shqyrtojnë një version të ri.

Një ligj i Kolorados që i jep fund shitjes së pilulave dietike për të miturit do të hyjë në fuqi në korrik.

Ligji i Nju Jorkut lejon shtetin të gjobisë kompanitë që shesin pilula diete për fëmijë ose suplemente që promovojnë veten se i ndihmojnë ata të ndërtojnë muskuj ose të djegin dhjamin.

Ndërsa produkte specifike nuk janë të ndaluara, ligji thotë se gjyqtarët që aplikojnë masën mund të marrin në konsideratë përfshirjen e përbërësve duke përfshirë kreatinën, ekstraktin e çajit jeshil dhe ketonin e mjedrës.

‘’Krijuesit e projektligjit referuan studimet që zbuluan se disa suplemente ishin kontaminuar fshehurazi me steroid anabolikë dhe stimulues të ndaluar. Kjo i bën produktet veçanërisht të dëmshme për fëmijët, të cilët janë ende në rritje’’, theksoi Theresa Gentile, një dietologe dhe zëdhënëse e Akademisë së Ushqyerjes dhe Dietologjisë.