Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Nuk ju ecën dita mbarë nëse nuk hani drithëra në mëngjes?! Ndoshta duhet të hiqni dorë prej tyre…

Ngrënia e drithërave dhe qumështit për në mëngjes nuk është zgjedhja më e mirë që mund të bëni. Shumica e drithërave janë në fakt të pasura me sheqerna të shtuara, të cilat kanë aftësinë për të rritur shpejt nivelet e sheqerit në gjak kur merren herët në mëngjes.

Problemi është se maja glycemike së shpejti do të kthehet në një rënie të papritur të sheqerit, duke na bërë të arrijmë në kohën e drekës praktikisht më të uritur se më parë. Një nivel i lartë dhe i ulët i sheqerit në gjak që thjesht nuk shkon mirë.

Për këtë arsye, është e nevojshme që mëngjesi të jetë i shëndetshëm dhe i ekuilibruar. Nëse i doni vërtet drithërat, është e këshillueshme që ato të kenë një përmbajtje të lartë fibrash, ndoshta 3 gramë ose më shumë. Nëse doni me çdo kusht drithërat tuaja të preferuara e mira është të shtoni fibra nga një burim i jashtëm. Për të përfunduar mëngjesin, është e përshtatshme ta pasuroni me diçka tjetër. Ideale janë bajamet, ose një fetë bukë e thekur. Ose, në të njëjtën filxhan, ju mund të shtoni, copa kivi ose avokado, feta të mollës ose dardhë, arra, pistakio ose kikirikë.