The Playlist, Week of April 8th

“B2b” nga Charli XCX eksploron ciklin e një marrëdhënieje toksike dhe luftën për t’u çliruar prej saj. Vargjet sugjerojnë një ndjenjë të vetë-reflektimit dhe të kuptuarit se marrëdhënia nuk është e shëndetshme, duke i kërkuar personit tjetër që të kthehet tek dikush tjetër për hir të tij. Përsëritja në këngë thekson luftën e brendshme dhe vështirësinë për t’u çliruar nga modelet shkatërruese, duke shprehur në fund një dëshirë për ndryshim dhe rritje.

Kënga “Femme Fatale” nga G-Eazy eksploron tema të fuqizimit, joshjes dhe të jetuarit të jetës sipas kushteve që njeriu i vendos vetë. Artistët diskutojnë për të përqafuar feminilitetin, për të mos falur dëshirat e tyre dhe për kompleksitetin e marrëdhënieve. Vargjet e këngës theksojnë vetëbesimin, pavarësinë dhe gatishmërinë për të marrë rreziqe në kërkim të kënaqësisë dhe suksesit. Kënga feston individualitetin dhe dinamikën e fuqisë në marrëdhënie, të gjitha duke ruajtur një ndjenjë kontrolli dhe agjensie.

Kënga “Eyes Closed” nga Imagine Dragons duket se përcjell një ndjenjë besimi dhe qëndrueshmërie përballë sfidave. Protagonisti shpreh gatishmërinë për t’u mbyllur në një labirint ose kafaz, duke treguar gatishmërinë për t’u përballur ballë për ballë me pengesat. Ai është në gjendje për të lundruar në situata me sy mbyllur sugjeron një ndjenjë të fortë sigurie në vetvete dhe një besim në aftësitë e dikujt për të kapërcyer vështirësitë pa mundim. Në përgjithësi, kënga përcjell një mesazh fuqizimi dhe aftësie për të trajtuar sfidat e jetës me vendosmëri të palëkundur.

1
Zerb & The Chainsmokers
Addicted
2
Imagine Dragons
Eyes Closed
3
Subsonica
Universo
4
Michele Bravi, Carla Bruni
Malumore Francese
5
Future, Metro Boomin, Kendrick Lamar
Like That
6
Charlie XCX
b2b
7
Eliza Rose & MJ Cole
Business As Usual
8
Empire Of The Sun
Changes
9
Glass Animals
Creatures In Heaven
10
Benson Boone
Cry
11
L’imperatrice, Fabiana Martone
Danza Marilù
12
Lucas & Steve, Lawrent, Jordan Shaw
End Of Time
13
Welshy, Hayley May
Feel
14
G-Eazy, Coi Lerai, Kalii
Femme Fatale
15
Diplo, Riva Starr, Karen Lomax
Heaven Or Not
16
David Guetta, OneRepublic
I Don’t Wanna Wait
17
Sia, Labrinth
Incredible
18
Ava Max
My Oh My
19
Bizarrap, Natanael Cano
BZRP Music Sessions #59
20
Tori Kelly
Thing U Do
21
ZHU, Sabrina Claudio
Settle For Less
22
Garbage
I Just Wanna Have Something To Do
23
Toby Romeo ft. Sam Fischer
Shine
24
Leony
Simple Life
25
Gossip
Give It Up For Love
26
Beyoncé
YA YA
27
Camilla Cabello & Playboi Carti
I LUV IT
28
Darin
Electric
29
Benson Boone
Slow It Down
30
Nelly Furtado, Juanes
Gala y Dalí
31
Charlie XCX
Von Dutch
32
Travis
Gaslight
33
Lenny Kravitz
Human
34
Pnau
Nostalgia
35
Hozier
Too Sweet
36
Ermal Meta
L’unico Pericolo
37
Justin Timberlake
Play
38
Justin Timberlake
Imagination
39
Justin Timberlake
Flame
40
Raye
Worth It
41
Capo Plazza
Acqua Passata
42
Mahmood, Angèle
Sempre / Jamais
43
Justin Timberlake
No Angels
44
Alfie Templeman
Eyes Wide Shut
45
ZAYN
What I Am
46
Wes Nelson, Craig David
Abracadabra
47
Justin Timberlake
Drown
48
Usher
Kissing Strangers
49
Mahmood
Tuta Gold