The Playlist, Week of May 20th

Me korin e tij tërheqës dhe vargjet e sigurta, “Gimme A Light” nga Ice Spice duket se fokusohet në temat e vetëbesimit, fuqizimit dhe pohimit të dominimit. Kënga kullon një ndjenjë mashtruese dhe trimërie, me tekstin që shfaq personalitetin e guximshëm të artistit dhe besimin e palëkundur në aftësitë dhe atraktivitetin e tyre.

“Little Foot Big Foot” nga Childish Gambino me Young Nudy eksploron temat e këmbënguljes, luftës dhe suksesit në kontekstin e një narrative të ashpër, me në qendër rrugën. Kënga thellohet në betejat dhe sakrificat e bëra nga individë që lundrojnë në një mjedis sfidues, veçanërisht në sferën e tregtisë së drogës dhe krimit. Krahasimi i “Këmbës së vogël” dhe “Këmbës së madhe” sugjeron një kontrast midis fillimeve të vogla dhe aspiratave apo sfidave më të mëdha me të cilat përballen personazhet në këngë.

“This Walls” nga Dua Lipa portretizon një rrëfim të një marrëdhënieje të tensionuar dhe të përkeqësuar, me “muret” metaforike që shërbejnë si dëshmitarë të heshtur të betejave të çiftit. Kënga eksploron tema të prishjes së komunikimit, emocioneve të fshehura dhe pashmangshmërisë për t’u pajtuar me fundin e një partneriteti romantik.

1
Don Joe, Gué, Annalisa, Ernia
Istinto Animale
2
Ultimo
Altrove
3
Sophie And The Giants
Shut Up And Dance
4
Stray Kids, Charlie Puth
Lose My Breath
5
Ice Spice
Gimmie A Light
6
Childish Gambino
Little Foot Big Foot
7
Metro Boomin
BBL Drizzy
8
Dua Lipa
These Walls
9
Black Eyed Peas, El Alfa
TONIGHT (Bad Boys: Ride Or Die)
10
Sean Paul
Gyal Chasin
11
DABABY
JUDY FT SKILLA BABY
12
Luis Fonsi, Carlos Vives
Santa Marta
13
London Grammar
Kind Of Man
14
Lupe Fiasco
Samurai
15
The Script
Both Ways
16
Bebe Rexha
Chase It (Mmm Da Da Da)
17
Ayo
Money Love
18
Aespa
Supernova
19
bbno$
lil' freak
20
The Kolors
Karma
21
Ermal Meta
Mediterraneo
22
Dua Lipa
Happy For You
23
Dua Lipa
Whatcha Doing
24
MEDUZA, OneRepublic & Leony
Fire (Official UEFA EURO 2024 Song)
25
Kiesza
I Go Dance
26
Gashi
Midnight Sun
27
Articolo 31 feat. Fabri Fibra, Rocco Hunt
Peyote
28
Ghali
Paprika
29
Topic x A7S
Out My Head
30
ANOTR, Erik Bandt, Leven Kali
How You Feel
31
Max
Pinkberry
32
Travis
Raze The Bar
33
Ella Eyre
Ain’t No Love That Blind
34
Loreen
Forever
35
Farruko, Sharo Towers
CARBON ARMOR
36
Lukas Graham
Cheat Code
37
Sia, Chaka Khan
Immortal Queen
38
Barry Can’t Swim
Kimbara
39
Becky Hill
Right Here
40
Lusaint
Sober
41
Paolo Santo
L’età d’oro
42
Noemi
Non Ho Bisogno Di Te
43
Coma Cose
Malavite
44
Anitta, Sam Smith
Ahi
45
Sia, Paris Hilton
Fame Won’t Love You
46
Logic
44ever
47
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
48
Imagine Dragons
Eyes Closed
49
Subsonica
Universo
50
Tori Kelly
Thing U Do