The Playlist, Week of November 27th

Kënga “Homecoming” nga James Arthur pasqyron rrugëtimin personal të artistit dhe mallin për vendlindjen e tij. Fillon duke kujtuar ditët e para në Redcar Lane, një sfond që mban kujtime nostalgjike për këngëtaren. Përmendja e Borough Park dhe Rye Hills School nënkupton njohjen dhe ndjenjën e përkatësisë që ai kishte dikur në qytetin e tij. Tekstet nxjerrin në pah rëndësinë e individëve si Simon, i cili luante kitarë dhe ofronte një ndjenjë shoqërie.

“Bad Woman” nga Paloma Faith është një himn sfidues që eksploron anën rebele të këngëtares dhe sfidon pritshmëritë shoqërore të grave. Kënga përqafon identitetin e “gruas së keqe”, duke hedhur poshtë etiketën e “vajzës së mirë” që shoqëria ia imponon shpesh grave. Në vargje, Paloma Faith përshkruan një situatë ku muret që ata ndërtuan po shkërmoqen, duke simbolizuar prishjen e një marrëdhënieje ose një mënyrë konvencionale të jetesës.

“Memory Lane” nga Zara Larsson eksploron temat e rritjes, zbulimit të vetvetes dhe rikujtimit të përvojave të kaluara. Kënga fillon me protagonisten duke kujtuar një moment rebel nga rinia e saj, duke dalë fshehurazi dhe duke u përfshirë në sjellje të pamatur në një festë, duke nxjerrë në pah tensionin midis dëshirave të saj për liri dhe zhgënjimit të nënës së saj.

1
Paloma Faith
Bad Woman
2
James Arthur
Homecoming
3
Myke Towers
La Falda
4
Galantis, Hannah Boleyn
Little Bit Yours
5
R3hab, Pelican
Loca, Loca
6
Zara Larsson
Memory Lane
7
The Snuts
NPC
8
Henry Moodie
Orbit
9
Pardision Fontaine
Thee Person
10
Post Malone & The Weeknd
Lose Myself
11
Emeli Sandé
All This Love
12
Emeli Sandé
Like I Loved You
13
Billy Porter
Black Mona Lisa
14
Timbaland, Vita
Desire
15
Loi
Am I Enough
16
Daddy Yankee
Bonita
17
Gossip
Crazy Again
18
Tate McRae
exes
19
Ozuna, David Guetta
Vocation
20
Arcangel
me gusta tu flow
21
Mannini
Monolocale
22
Gaia
Tokyo
23
Sick Individuals & Madism
Waste My Time
24
Annalisa
Euforia
25
Ornella Vanoni, Samuele Bersani
Calma Rivoluzionaria
26
Sfera Ebbasta
Anche Stasera
27
Dua Lipa
Houdini
28
Jack Harlow
Lovin On Me
29
Måneskin
Valentine
30
Chris Brown, Fridayy
No One Else
31
Benson Boone
To Love Someone
32
Don Diablo, Scrufizzer
Got That
33
Laurie Darmon
Laisse-moi t'aimer
34
Laura Pausini
Cero
35
Tyga
Bops Goin Brazy
36
Marshmello, Anuel AA
Alcohol
37
Megan Thee Stallion
Cobra
38
Alicia Keys
Golden Child
39
Cat Burns
Know That You’re Not Alone
40
Green Day
Look Ma, No Brains!
41
Jung Kook
Standing Next To You
42
Mahmood
Cocktail D’amore
43
Colapesce, Dimartino
Sesso e architettura
44
Alex Britti
Supereroi
45
Green Day
The American Dream Is Killing Me
46
Duran Duran, Victoria De Angelis
Psycho Killer
47
Chase & Status, Clementine Douglas
Say The World
48
Articolo 31
Classico
49
Diljit Dosanjh, Sia
Hass Hass
50
Lenny Kravitz
TK421