Timeless Playlist, Week of April 8th

Kënga “Be the One” nga Dua Lipa është një baladë dashurie që flet për dëshirën e këngëtares për të pasur një lidhje kuptimplotë me dikë. Tekstet pikturojnë një pamje të dëshirës për dikë që të dashurohet dhe të krijojë një marrëdhënie të qëndrueshme. Ajo është e gatshme të bëjë gjithçka që duhet për ta bërë lidhjen të funksionojë dhe të qëndrojë besnike ndaj të dashurit të tyre, edhe kur situata bëhet e vështirë. Refreni thekson lutjen e këngëtares, duke pyetur dëgjuesin nëse mund të jenë ata që kanë nevojë, ata që duan dhe tek të cilët mund të mbështeten. Së bashku, ata mund të ngrihen mbi çdo sfidë dhe dashuria e tyre mund të durojë gjithçka.

“Watermelon Sugar” nga Harry Styles është një metaforë e gëzimit dhe rehatisë që këngëtari gjen në lidhjen e tij. Kënga feston se si të qenit me dikë e bën atë të ndihet mirë, sikur po konsumon një ëmbëlsirë të ëmbël, gjallëruese. Referencat për luleshtrydhet në mbrëmjet e verës dhe për t’u larë në person aludon për atmosferat e qeta, qetësuese dhe të lumtura që shpesh lidhen me verën dhe dashurinë.

“Havana” është një këngë për një marrëdhënie romantike mes Camila Cabello dhe një burri nga Atlanta Lindore, i cili papritur i merr zemrën. Gjysma e zemrës së saj është në Havana – vendi ku ata ndanë kujtime – ndërsa gjysma tjetër është me të dashurin e saj në Atlantën Lindore. Edhe pse ata krijojnë kujtime në Atlantën Lindore, zemra e Camila dëshiron të jetë me të dashurin e saj në Havana.

1
Tones and I
Down Under
2
London Grammar
House
3
Anjali
Lazy Lagoon
4
Portishead
Glory Box
5
Patrick Watson
Know that You Know
6
James Blake
Lullaby For My Insomniac
7
David O’Dowda
The World Retreats
8
Maroon 5
Cold
9
Dua Lipa
Be The One
10
The Cranberries
Dreams
11
Harry Styles
Watermelon Sugar
12
Camilla Cabello
Havana
13
Courney Barnett
Nameless, Faceless
14
Giusy Ferreri
La Scala
15
Giorgia
E Poi
16
Aiello
Mi Piace Molto
17
Vance Joy
Riptide
18
Marco Mengoni
Ricorderai L’Amore
19
Amy Winehouse
Stronger Than Me
20
The Teskey Brothers
Pain And Misery
21
Sharon Jones & The Dap Kings
100 Days, 100 Nights
22
Leon Bridges
Beyond
23
Little Richard
Little Richard
24
Bahamas
Lost In The Light