Sport

Plot 150 milionë euro për Leaon, Milani ka gati zëvëndësuesin e tij te rivalët në Serie A…

Rafael Leao mund të jetë ylli kryesor i Milanit, por klubi thuhet se është i hapur për oferta të larta, pasi për lojtarin ka interesim nga Paris Saint-Germain dhe Newcastle United. PSG ka të ngjarë të jetë në qendër të vëmendjes në afatin kalimtar të verës pas raportimeve se Kylian Mbappe ka komunikuar vendimin e tij për t’u larguar nga klubi si transferim i lirë në verë, me gjasë për t’u bashkuar me Real Madridin. Parisienët thuhet se po planifikojnë të blejnë një yll të Serisë A gjatë verës, duke u lidhur me Lautaro Martinez të Interit, Leao të Milanit dhe Victor Osimhen të Napolit. Ndërkohë, shitja e Sandro Tonalit verën e kaluar dëshmoi se pasuritë e Premier League mund të tundojnë edhe lojtarët më të mirë në Itali.

Nga ana tjetër, Milan ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm për të plotësuar boshllëkun që do të lërë Rafael Leao, i cili mendohet se është në radarin e Paris Saint-Germain. Pas lajmeve të daljes së Kylian Mbappe nga PSG, Leao ka shfaqur interes të madh nga gjiganti francez, e cila ka bërë që ai të vendoset si një nga prioritetet e tyre për sezonin e transferimeve të verës. Leao, i cili ka shkëlqyer me “Djallin” e Milanit, ka një klauzolë largimi që kap vlerën e 175 milionë eurove, e vlefshme deri më 15 korrik. Megjithatë, raportohet se Milani është i gatshëm të negociojë këtë çmim, mundësisht duke e ulur atë në një shifër midis 140 dhe 150 milionë eurove. Ndërsa Milan përpiqet të gjejë zëvendësuesin e Leaos, emri që po del në pah është ai i Federico Chiesa. Sulmuesi i shpejtë dhe i talentuar është duke u konsideruar si një opsion ideal dhe ka vetëm një vit kontratë të mbetur, që mund të çojë në një marrëveshje relativisht të favorshme prej 30 deri 40 milionë eurove për ekipin italian.

Chiesa ka ofruar një rendiment të fortë me 6 gola dhe dy asiste në 19 paraqitje këtë sezon, duke treguar se ka cilësi të mjaftueshme për të kontribuar në skuadrën e Milanit. Për më tepër, karakteristikat e tij teknike dhe taktike i bëjnë atë të përshtatshëm në skemat që trajneri Stefano Pioli preferon të përdorë, si 4-3-3 dhe 4-2-3-1. Spekulimet rreth ardhjes së mundshme të Antonio Contes në Milan gjithashtu sugjerojnë se Chiesa mund të përdoret në rolin e anësorit ose sulmuesit të dytë në një formacion të mundshëm 3-5-2. Kjo lloj fleksibiliteti do t’i jepte Milanit një avantazh strategjik për të ndërtuar një ekip edhe më konkurrues për stinorin e ardhshëm.