Celebrities Gossip Showbiz

Prokurorja e Çikagos vendos të heqë dorë nga akuzat për abuzim seksual të R. Kelly, por zbuloni se si kanë arritur gjërat deri këtu!

Prokurorja e Achikagos tha të hënën se ajo do të heqë dorë nga akuzat për abuzim seksual kundër këngëtarir R. Kelly pas dënimeve federale në dy gjykata që duhet të garantojnë se ylli i R&B do të qëndrojë i mbyllur për dekada.

Avokatja e shtetit të Cook County, Kim Foxx, njoftoi vendimin një ditë përpara seancës lidhur me akuzat e shtetit që e akuzonin atë për abuzim seksual të katër personave, tre prej të cilëve ishin të mitur. Ajo tha se do të kërkonte nga një gjykatës që të hedhë poshtë aktakuzat të martën. Foxx, e cila në vitin 2019 u ishte lutur grave dhe vajzave të dilnin përpara në mënyrë që ajo të ndiqte akuzat kundër Kelly, pranoi se vendimi “mund të jetë zhgënjyes” për akuzuesit e tij.

Duke iu referuar bindjeve të tij federale prokuroi u shpreh se:

Kelly po shikon potencialisht mundësinë që të mos dalë më kurrë nga burgu për krimet që ka kryer. Ndërsa rastet e sotme nuk po ndiqen më, ne besojmë se drejtësia është vënë në vend.

Që kur Kelly u padit në Cook County në vitin 2019, juritë federale në Çikago dhe Nju Jork e kanë dënuar atë për një sërë krimesh, duke përfshirë pornografinë e fëmijëve, joshjen, shantazhin dhe trafikun seksual në lidhje me akuzat se ai ka viktimizuar gra dhe vajza. Kelly, i lindur si Robert Sylvester Kelly, po vuan një dënim me 30 vjet burg në çështjen e Nju Jorkut dhe pret dënimin më 23 shkurt në gjykatën federale të Çikagos. Ai po apelon këto dënime. Bazuar vetëm në dënimin e Nju Jorkut, 56-vjeçari nuk do të ketë të drejtë të lirohet derisa të mbushë rreth 80 vjeç. Foxx tha se ajo kontaktoi avokatin e Kelly dy javë më parë për të treguar se akuzat mund të hiqen. Ajo foli gjithashtu me gratë, pretendimet e të cilave ishin në qendër të çështjes.

Foxx shprehu lavdërime për “guximin që u desh që të dilnin përpara”. Avokatja e Kelly, Jennifer Bonjean, tha se ajo ishte “e kënaqur” me vendimin e prokurorisë për të hequr akuzat.

Ai ka vetëm një jetë për të dhënë. Kështu që nuk e di se sa fjali pas fjalish do t’i kënaqnin njerëzit.

Lanita Carter, e cila tha se ishte sulmuar seksualisht nga R. Kelly në shkurt 2003, tha se ishte “jashtëzakonisht e zhgënjyer” me lajmin.

Kam kaluar gati 20 vjet duke shpresuar se dhunuesi im do të sillet para drejtësisë për atë që më bëri mua. Me njoftimin e sotëm, çdo shpresë për drejtësi për rastin tim është zhdukur. Më është mohuar drejtësia.

Prokurorët ndonjëherë zgjedhin të vazhdojnë me më shumë gjykime nga shqetësimi se dënimet diku tjetër mund të anulohen gjatë apelimeve. Ata e shohin një mundësi për dënime shtesë si sigurim. “Ne nuk bëmë një analizë monetare kosto-përfitim,” tha Foxx, duke shtuar, megjithatë, se burimet e shpenzuara për një provë tani mund të përdoren “në mbrojtje për të mbijetuarit e tjerë të abuzimit seksual”.

Një tjetër rast i sjelljes së keqe seksuale është në pritje në kontenë Hennepin, Minesota, ku fituesi i çmimit Grammy përballet me akuza për nxitje. Ai rast, gjithashtu, ka qenë në pritje ndërsa çështjet federale luheshin. Prokurorët e Minesotës nuk kanë thënë nëse ende synojnë ta marrin Kelly në gjyq. I njohur për hitin e tij të mrekullueshëm “I Believe I Can Fly” dhe për këngët e mbushura me seks si “Bump n’ Grind”, Kelly shiti miliona albume edhe pasi akuzat për abuzimin e tij ndaj vajzave të reja filluan të qarkullonin publikisht në vitet 1990. Ai rrahu akuzat për pornografi të fëmijëve në Çikago në vitin 2008, kur një juri e shpalli të pafajshëm.

Zemërimi i përhapur mbi sjelljen e pahijshme seksuale të Kelly-t nuk u shfaq deri në llogaritjen e #MeToo dhe publikimin e serialeve dokumentare Lifetime “Surviving R. Kelly” në fillim të vitit 2019. Foxx njoftoi akuzat e Cook County muaj përpara rasteve federale në Nju Jork dhe Çikago. Zyra e Foxx-it pretendoi se ai vazhdimisht kërkonte vajza për seks, duke përfshirë një që hasi në festën e ditëlindjes së saj të 16-të dhe një tjetër që u takua me Kelly-n ndërsa ishte në gjyq në 2008.

Prokurorët federalë në Nju Jork u thanë juristëve në gjyqin e tij në vitin 2021 se Kelly përdori shoqërinë e tij të menaxherëve dhe ndihmësve për të takuar vajzat dhe për t’i mbajtur ato të bindura, një operacion që prokurorët thanë se përbënte një sipërmarrje kriminale. Vitin e kaluar, prokurorët në gjyqin federal të Kelly-t në Çikago e portretizuan atë si një mjeshtër manipulues, i cili përdori famën dhe pasurinë e tij për të rrëmbyer fansat e goditur nga yjet, disa prej tyre të mitur, për të abuzuar seksualisht dhe për t’i hedhur poshtë. Katër akuzues dëshmuan. Ndërsa prokurorët në atë rast fituan dënime për gjashtë nga 13 akuzat kundër tij në atë rast, qeveria e humbi akuzën e marques – se Kelly dhe menaxheri i tij i atëhershëm i biznesit manipuluan me sukses gjyqin e tij për pornografinë e fëmijëve në vitin 2008.