Health & Beauty

Pse nuk duhet të nxiheni kurrë para se të shkoni me pushime?!

Për shumë prej nesh  kalimi i kohës në diell përfundimisht përfundon me djegie nga dielli. Nëse po planifikoni një pushim në plazh ose prisni të kaloni kohë jashtë, mund të mendoni se mund t’i shpëtoni këtij eventi të dhimbshëm duke marrë atë që quhet ‘rrezitje bazë’.

Kjo shtresë bazë e lëkurës së bronztë supozohet se mund t’ju mbrojë nga djegia nga dielli ose kështu mendojnë gati një e katërta e të rriturve sipas një sondazhi të Akademisë Amerikane të Dermatologjisë të parë nga Axios. Por dermatologu konsulent në klinikën Dermasurge të Harley Street, Dr Hiba Injibar, u lut të ndryshonte, duke e quajtur idenë e një para-rrezitjeje mbrojtëse një “mit”. Injibar tha për The Sun:

Në realitet, nxirja është një shenjë e dëmtimit të lëkurës nga rrezatimi i tepërt ultravjollcë (UV). Lëkura juaj është ende e ndjeshme ndaj diellit edhe nëse jeni pak më e nxirë se zakonisht. Kur lëkura është e ekspozuar ndaj rrezatimit UV, ajo prodhon melaninë. Melanina ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet UV, por nuk mund t’i bllokojë të gjitha. Rrezet UV mund të depërtojnë ende në lëkurë dhe të dëmtojnë drejtpërdrejt ADN-në brenda qelizave tona të lëkurës.

Për kontekstin, Nancy Akerman, këshilltare e lartë për politikat për Agjencinë për Mbrojtjen e Mjedisit i tha Axios se një nxirje nga dielli siguron vetëm një SPF më të vogël se 4, ndërsa një nxirje nga salloni mund të sigurojë një SPF më pak se 1. Dr Injibar shpjegoi se ky dëmtim i shkaktuar nga UV mund të shkaktojë mutacione gjenetike në qelizat e lëkurës tuaj, duke rezultuar në “formimin e strukturave jonormale të ADN-së të quajtura dimerë pirimidine”.

Këto mund të rezultojnë në melanoma, një nga format më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës. Nuk është vetëm kanceri që po e rrezikoni veten me ekspozimin e përsëritur të diellit të njëjtat rreze UV mund të shkaktojnë gjithashtu plakjen e parakohshme të lëkurës tuaj.

Doktoresha sugjeron:

Mënyra më e mirë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme UV të diellit është të shmangni rrezitje tërësisht. Nëse duhet të jeni në diell, vishni veshje mbrojtëse, si kapele me strehë të gjerë dhe syze dielli, dhe përdorni një krem dielli me spektër të gjerë me SPF 30+.

Kur bëhet fjalë për kremin tuaj të diellit, dermatologia tha se ishte e rëndësishme ta riaplikoni rregullisht kur kapni rreze, zakonisht çdo dy orë. Shumica e njerëzve kanë tendencë të aplikojnë më pak SPF sesa duhet, që do të thotë se nuk po korrin përfitimet e plota të kremës së tyre kundër diellit.