Bota

“Putini gati të testojë NATO-n me një sulm”, kryespiuni polak: Kremlini do përpiqet të pushtojë këto dy vende!

Vladimir Putin mund të jetë duke planifikuar një ‘mini-pushtim’ të një vendi të NATO-s në mënyrë që të testojë vendosmërinë e Perëndimit, sipas kryespiunazhit të Polonisë.

Jarosław Stróżyk, kreu i shërbimit të kundërzbulimit të Polonisë, pretendon se Kremlini po shqyrton aneksimin e pjesëve të Estonisë dhe Suedisë, si pjesë e një plani më të gjerë për të marrë nën kontroll shtetet baltike nëse Ukraina bie.

“Putini sigurisht që është tashmë i përgatitur për një mini-operacion kundër një prej vendeve baltike, për shembull, për të hyrë në Narva [komunën në Estoni] të famshme ose për të zbritur në një nga ishujt suedezë,” tha ai për gazetën polake ‘Dziennik Gazeta Prawna’.

Megjithatë, pavarësisht ambicieve të tij imperialiste, ai aktualisht po mbahet prapa nga mbështetja e vazhdueshme e Perëndimit për Ukrainën, e cila ka qenë më e fortë se sa pritej.

Ai shtoi: Ajo që Perëndimi po bën së bashku për të mbështetur Ukrainën, i tregon atij se në rast të një sulmi ndaj NATO-s, përgjigja perëndimore do të ishte edhe më e madhe.

Javët e fundit janë parë një numër vendesh evropiane që kanë lëshuar paralajmërime për agresionin në rritje të Putinit, ndërsa anëtarët e NATO-s kanë filluar të bëjnë përgatitjet për fazën tjetër të luftës.

Polonia ka thënë tashmë se është e gatshme të presë armë bërthamore në kufijtë e saj, ndërsa Rusia kërkon të zhvendosë pjesë të arsenalit të saj bërthamor në Bjellorusinë fqinje dhe të fortojë Kaliningrad, një enklavë ruse e vendosur midis Lituanisë dhe Polonisë.

Presidenti polak Andrzej Duda tha: Rusia po militarizon gjithnjë e më shumë Kaliningradin. Kohët e fundit ajo ka zhvendosur armët e saj bërthamore në Bjellorusi.

“Nëse aleatët tanë vendosin të vendosin armë bërthamore në territorin tonë si pjesë e ndarjes bërthamore, për të përforcuar krahun lindor të NATO-s, ne jemi gati ta bëjmë këtë.

“Unë kam folur tashmë për të disa herë. Më duhet të pranoj se kur u pyeta për këtë, unë deklarova gatishmërinë tonë.’

Ndërkohë, presidenti bjellorus dhe presidenti mik i Putinit, Aleksandr Lukashenko paralajmëruan se konflikti në rritje mund të rezultojë në një ‘apokalips’ bërthamor.

Të dy trupat ruse dhe bjelloruse janë vendosur në kufijtë e Bjellorusisë që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë, dhe Lukashenko së fundmi tha se njerëzit e tij do të arrinin në kufirin polak brenda disa orësh nëse konflikti përshkallëzohet.